Найцікавіші місця для прогулянки в парку Знесіння: пізнаємо все довкола

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Стародавнє місце поклоніння слов’янським богам, рідкісні альпійські трави, дно давнього теплого моря і навіть єдиний на заході України “Маршрут здоров’я”. Це те, що історично пов’язує львівський парк Знесіння. Краще все побачити на власні очі. Його площа складає 153,1 га, тому дивитися є на що. Пейзажна цінність – важлива особливість “Знесіння”. Про це розповідає організація Інститут Просвіти.

Це наймолодший, але водночас, із найдавнішою історією регіонально-ландшафтний парк Львова.

Частина території парку перебуває під захистом ЮНЕСКО. Такі регалії надають паркам, аби зберегти їхню унікальну природу, геологію, архітектурні пам’ятки і, звісно, межі в такому вигляді, як це є нині.

Парк Знесіння з гори Лева. Фото: Інститут Просвіти

“За останні роки тут з’явилося нічне освітлення, системи відеонагляду, альтанки для пікніків, що біля лісового озера, дерев’яні сходи для підйомів на оглядові майданчики пам’яток природи, транзитна брукована доріжка, яка з’єднує парк одразу з кількома мікрорайонами, дитячі та спортивні майданчики”, – каже директорка регіонально-ландшафтного парку “Знесіння” Уляна Тарас.

Брукована доріжка з’єднує парк з кількома мікрорайонами, дитячі та спортивні майданчики. Фото: архів парку “Знесіння”

Зупинка № 1. “Маршрут здоров’я” – єдиний на заході України

Кілька тижнів тому вперше у Львові та в Західній Україні у парку “Знесіння” відкрили 5-кілометровий “Маршрут здоров’я”, який складається із п’яти стежок. Три стежки для кардіонавантаження, ще дві – загальнооздоровчі. Кожна стежка має вказівники, стовпчики з кілометражами, стенди з інструкціями і лавочки для відпочинку. Все це потрібно для того, аби людина не заблукала, знала, які вправи їй робити далі, яку саме відстань вона пройшла, чи яку “стежку здоров’я” їй обрати. Адже на деяких із них є навіть кардіотренажери. Із часом кількість стежок планують лише збільшувати.

Стежками парку “Знесіння”. Фото: Інститут Просвіти

Така система доріжок (теренкури) дуже поширена в Європі. І лише віднедавна вперше у Західній Україні з’явилася у Львові. Якщо коротко, основна мета теренкурів (лікування місцевістю) – розумне поступове навантаження, яке супроводжується одночасним психологічним розвантаженням. Все це стає можливим завдяки особливій знесінській рельєфній місцевості та природі, яка ідеально підходить для таких маршрутів.

Маршрут з’явився нещодавно, проте вже полюбився відвідувачам парку та лікарям. Останніх частенько можна зустріти на “стежках здоров’я”, де вони проводять профілактичні бесіди з відвідувачами.

“Цей проект вдалося втілити за підтримки Міжнародної благодійної організації “Екологія-Право-Людина” разом з Міністерством закордонних справ Чеської Республіки. А також у співпраці зі Світовою федерацією українських лікарських товариств. Частину кардіотренажерів закупили за кошти благодійного фонду, водночас іншу частину плануємо з часом докуповувати”, – розповідає Уляна Тарас.

Теренкур — метод санаторно-курортного лікування, що передбачає дозовані фізичні навантаження у вигляді пішохідних прогулянок, сходжень у гористій місцевості за певними розміченим маршрутами. Теренкур розвиває витривалість, покращує роботу серцево-судинної системи і органів дихання, стимулює обмін речовин, нервову активність. Перевага теренкурів полягає у відсутності сильного навантаження на серцево-судинну систему та опорно-руховий апарат.

Краєвид на місто – ще одна причина, чому обов’язково треба вибратись на найвищу точку парку “Знесіння. Фото: Інститут Просвіти

Зупинка № 2. Домівка врятованих тварин

Кілька років тому “Знесіння” стало Домівкою для врятованих тварин. Все почалося з коня Орлика та кількох врятованих кіз, для яких парк став прихистком.

Із часом кількість врятованих тварин збільшувалася – і у парку вже офіційно запрацював зоологічний відділ зі штатом працівників, які доглядають за тваринами та які готують їм їсти. А годувати є кого. У зоовідділі перебуває близько 60 диких та свійських тварин і птахів. Для цих потреб навіть облаштовують окрему кухню та карантинне відділення. Гроші для харчування тварин зоовідділу надходять із бюджету міста.

Щоправда, тут люблять більше називати це місце не зоовідділом, а Домівкою для врятованих тварин. І ставлення до тварин тут також по-домашньому особливе.

У кожного з мешканців Домівки є своя історія, про яку охоче й захопливо розповідають працівники парку. Тут можна побачити вовків, лисиць, єнота, який полюбляє їздити на дитячих авто, ручну білку, козуль, морських свинок, віслючків, різних видів птахів. А на вихідних або після роботи у Домівку приходять волонтери, які допомагають доглядати за “місцевими мешканцями”. За словами директорки, адміністрація парку тісно співпрацює з активістами та волонтерами, які вже стали друзями й неабияк допомагають доглядати “Знесіння”.

Зупинка № 3. Дно Міоценового моря на горі Лева

Сходи на гору Лева. Фото: Інститут Просвіти

Багато мільйонів року тому теперішня територія парку була дном теплого моря. Вода зійшла і залишила після себе мушлі та молюски. Особливо це добре помітно на горі Лева, яку ще називають Лисою або Королівською. Верхній шар ґрунту гори всипаний ракушняком, молюски – у прижиттєвому положенні. А у підніжжі гори Лева археологи знайшли рештки періоду мезозою. Також це один із улюблених оглядових майданчиків туристів. Віднедавна сходження на вершину гори Лева стало ще й значно безпечнішим.

Гора Лева. Фото: Інститут Просвіти

“Коди я очолила посаду керівника парку, то насамперед ми зробили дерев’яні сходи, які роблять сходження безпечним і для туристів і, що важливо, для збереження структури ґрунту. Також ми зробили сходи на Чернечу алею. У парку ми обладнали цех для виготовлення паркових меблів, маємо столярів. За кошти міської ради закупили трактор і причеп. Тож все рідше з питань паркових меблів звертаємося до підрядних організацій. І в більшості випадків те, що потрібно для парку, робимо самі. Так з’явилися стилізовані стенди, лавочки, дерев’яні сходи та поручні, які роблять прогулянки рельєфною місциною безпечними”, – розповіла Уляна Тарас.

Для дітей у парку є кілька дитячих майданчиків, а для охочих зайнятися спортом – спортивні майданчики. Такий підхід до організації роботи парку посприяв тому, що на його території помітно зменшилися випадки вандалізму.

Двічі на рік парком проходять історичний та екологічний патрулі. Це переодягнені в історичний одяг різних епох волонтери та екоактивісти, які розповідають про відрізок епохи, яку вони представляють. А також закликають берегти чистоту своєї домівки – природи. Найближчий історичний та екопатруль – у вересні, не пропустіть.

Зупинка № 4. Капище Рожаниці

Неподалік від церкви Вознесіння є сакральна місцина – територія капища 9-12 століть – гора Баба Род. Це пам’ятка археології, історії та культури. За даними істориків, раніше тут було місце поклоніння слов’янським богам – Роду і Рожаниці.

Зараз з гори можна помилуватися панорамою міста, тут встановлено пам’ятний хрест та державний прапор, присвячений Дню Незалежності України. Окрім того, місцева табличка вказує, що тут часто проводять святкові обряди очищення — для охочих відновити душевні сили.

Цікаві факти про парк Знесіння 

1. Регіональний ландшафтний парк “Знесіння” – одна з найбільших рекреаційних зон у Львові. Інша назва парку — “Kaizerwald” (“Цісарський ліс”), залишена після відвідин Львова австрійським імператором Йосифом II.

2. Парк має площу 153,1 га, охоронна межа – 312,1 га.

3. В історії парку було кілька важливих періоди: давній дохристиянський, християнство і Середньовіччя, XIX – початок ХХ століття. Власне це і пояснює те, що в парку є кілька капищ – сакральних місць, де молилися язичники.

4. Археологічні дослідження, проведені на Знесінській гряді, виявили залишки слов’янського городища ще дохристиянських часів. Тому є припущення, що давній Львів постав саме на території історичного Знесіння.

5. Село Знесіння було для Львова східним щитом від татарських набігів. Ймовірно, саме тому на вершинах були сторожові споруди та військові укріплення (Зміїна та Чернеча гори).

6. На території парку розташовувались козацькі обози під час визвольних змагань.

7. На теренах парку відбулись перші навчання Українських Січових Стрільців, а згодом – бої формувань Української Галицької Армії.

Share.