Четвер, 18 Квітня

Україна переходить на облік газу в кіловат-годинах: як це працюватиме

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

У травні цього року Україна переходить на облік газу в одиницях енергії. Finance.ua дізнався, чому перехід на європейські правила обліку газу важливий для країни.

«Завдяки ухваленому Верховною Радою законопроєкту 2553 приймання-передача природного газу буде здійснюватись не у метрах кубічних, а в кіловат-годинах», — сказано в повідомленні прес-служби Оператора ГТС України.

Перехід на європейські правила обліку газу означатиме:

  • подальшу інтеграцію України до Європейського ринку газу та спрощення бізнес-процесів для замовників послуг транспортування. Купівля газу в Європі, його подальше транспортування, розподіл та постачання буде здійснюватись в однакових одиницях;
  • справедливе ціноутворення — за обсяг отриманої енергії, а не за обсяг переданого газу. Енергетична цінність природного газу різна в залежності від регіону та змінюється в часі в залежності від джерела надходження (імпорт, підземні сховища газу, видобувні компанії, тощо);
    уніфікацію одиниць вимірювання для різних видів енергії (наприклад газу та електричної енергії).
  • Це питання енергоефективності, економії ресурсів та раціонального та прозорого вибору Споживача між різними джерелами отримання енергії.

У Міністерстві енергетики запевнили, що для переходу на нову систему, людям не потрібно змінювати наявні газові лічильники на дорожчі.

Споживачі й надалі щомісяця передаватимуть показники лічильника в кубічних метрах в особистому кабінеті своєї газорозподільної компанії. Переводити кубометри спожитого газу в енергетичні одиниці будуть оператори газорозподільних мереж.

Розрахунок спожитої енергії буде рахуватися за формулою, виходячи з характеристик поставленого газу на кожному окремому маршруті, яким він подається.

Платіжку для споживача формує постачальник газу на підставі переведених у кіловат-годин обсягів спожитого палива. Ціна у квитанції буде виставлена за енергетичну одиницю.

Порахувати вартість спожитого газу в кіловат-годинах можна самостійно. Щоб дізнатися, скільки коштує, наприклад, 100 кубометрів спожитого газу при переведенні на кіловат-годині, потрібно подивитися у платіжку на графу «Середньозважена вища теплота згоряння».

Наприклад, показник дорівнює 10,77, тоді кількість спожитої енергії за 100 кубів дорівнює 1077 кіловат-годин.

Щоб порахувати вартість кіловат-годин, необхідно застосувати формулуціна газу (7,99 грн за кубометр) плюс тариф на розподіл (середній по країні 1,1 грн за кубометр) і все це розділити на коефіцієнт теплоти згоряння — тобто 10,77.

У цьому прикладі ми отримали 0,84 грн за кіловат-годину з транспортуванням.

Чи вигідніше для населення облік газу в енергетичних одиницях?

Так, вигідніше. Адже із введенням нових правил споживач платитиме тільки за ту кількість енергії, яку він отримує. Крім того, при переході на таку систему обчислення і газ, і електрика будуть вираховуватися в одній енергоодиниці. Тож споживач зможе порівняти та обрати, чим йому вигідніше опалювати свою домівку.