У московському музеї виявили десятки зниклих з України скарбів XVII-XVIII століть

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

Археолог Тимур Бобровський віднайшов у каталозі московського історичного музею десятки предметів із Києво-Печерського музею-заповідника, які в 1930-х роках вивезли більшовики і вважалися безповоротно втраченими.

Про це він повідомив на своїй сторінці у Фейсбуці.

У 2001 році хранитель фондів Києво-Печерського заповідника Григорій Полюшко видав монографію “Втрачені скарби лаврського музею” з каталогом дорогоцінних речей, які радянська влада передала з фондів музею в Державне сховище цінностей СРСР.

Це були переважно богослужбові предмети, реквізовані в 1920-х роках з ризниць Софійського та Успенського соборів Києва, перетворених на музеї з приходом рад. У Держсховище цінні речі вилучалися під приводом “надійного зберігання”, але на початку 1940-х років більшість із них зникла в надрах державних банківських установ.

Бобровський зазначив, що він вирішив порівняти фотографії з “каталогу Полюшка” з каталогом на сайті ДІМ. “Із 119 предметів, зазначених у каталозі за даними 1930-х років, мені серед матеріалів цього сайту вдалося ідентифікувати 57 “київських” речей, з яких щонайменше чотири десятки вважалися втраченими назавжди. І це я переглянув тільки частину оцифрованої колекції”, – підкреслив археолог.

На світлинах – вироби з дорогоцінних металів (золото та срібло) та коштовного каміння (діаманти, яхонти, топази, рубіни тощо). Предмети представлені переважно церковними речами – архієрейські митри, наперсні хрести та панагії, напрестольні та благословенні хрести, літургійний посуд XVII-XVIII століть.

На кожній ілюстрації: ліворуч – архівні фото предметів 1930-х років, коли вони ще були в Києві, праворуч – сучасний їхній вигляд у московському музеї (із сайту).

Фото з каталогу

Фото з каталогу

Фото з каталогу

Фото з каталогу

Фото з каталогу

Фото з каталогу

Фото з каталогу

Більше фото можна переглянути у записі автора:

Щойно я знайшов скарб з 57 дорогоцінних предметів. Надзвичайно коштовний та майже несподіваний (найчастіше так і буває…

Gepostet von Tymur Bobrovskyy am Donnerstag, 18. Juni 2020