У Львові хочуть демонтувати радянську мозаїку на проспекті Чорновола

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Український інститут національної пам’яті хоче звернутись до Львівської міськради з проханням демонтувати мозаїку на фасаді колишнього будинку побуту «Ювілейний» на проспекті Чорновола 59. Про це Tvoemisto.tv повідомив керівник відділу аналізу регіональних особливостей та політики національних меншин УІНП Богдан Короленко.

На будівлі розміщене мозаїчне панно «Дружба українського і російського народів», що символізує спільну історію двох народів у розбудові радянської держави.

“Декомунізована” мозаїка: без серпа і молота. Фрагмент панно на проспекті Чорновола у Львові. Фото: dw.com

«Було звернення від мешканця, що у Львові є ця мозаїка із символікою комуністичного та тоталітарного режимів. Якщо це дійсно так, то ми звертаємось до органу місцевого самоврядування, аби вони виконали вимогу закону про декомунізацію, демонтували її. Очевидно, що таке звернення Львівській міській раді вже надіслано. Символікою комуністичного тоталітарного режиму є зображення, пам’ятники, пам’ятні знаки, написи, тощо пов’язані з встановленням радянської влади, з діяльністю комуністичної партії», – розповідає Богдан Короленко.

Він каже, що є технології, які дозволяють демонтувати панно зі збереженням загальної композиції. Якщо визначать, що ця мозаїка становить культурну чи історичну цінність, її можна демонтувати і зберегти. «Не йдеться про те щоб її знищити, йдеться про те, щоб її усунути з публічного простору», – додає Богдан Короленко.

Натомість заступник міського голови Львова з питань розвитку Андрій Москаленко розповів Tvoemisto.tv, що до міськради лист від Інституту нацпам’яті ще не надходив, утім, за його словами, панно декомунізоване і є у попередньому реєстрі історичних мозаїк міста, що підлягають збереженню.

«Цю мозаїку декомунізували, з неї зняли елементи тоталітарного режиму (серп і молот – ред.). Крім того, її внесли в перелік цінних мозаїк і панно Львова. Якщо буде лист з обґрунтуванням, будемо реагувати», – каже Андрій Москаленко.

У Львові раніше облікували всі мозаїки, які є у місті. Нарахували 81 об’єкт, але разом з мозаїками дорадянського періоду.

На щастя, Львів і в радянський час мав свій особливий статус, тож монументальних сцен на славу комунізму і її героям, відображених у мозаїці, тут було менше, ніж скажімо, на Донбасі, чи у Києві. Та протягом 2014-2016 років зірки, серпи, молоти з мозаїк майже зникли. Десь це зробили цілком акуратно, як на проспекті Чорновола, а десь, вибачайте, по-вaрварськи, як з ветеринарної академії.

Share.