Середа, 18 Вересня

«Три чарки по 50 врятували нам життя». Репортаж зі Львова, де під російський обстріл потрапили електропідстанції

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

Увечері 3 травня Львівська область зазнала нового ракетного удару. Російські снаряди влучили по трьох електропідстанцій. Частина міста залишилася без світла та води. У Львові від ударної хвилі та уламків пошкодження отримали гаражний кооператив, готель та навколишні будинки. Двоє людей поранено, на щастя, ніхто не загинув.

«Ґрати» побували на місці обстрілу та розповідають про наслідки.

«Тато у нас біда!»

83-річний львів’янин Григорій Вівер — невисокий старенький у забрудненій робі — спантеличено дивиться на понівечений металевий гараж у його кооперативі. Вхідні двері перекосило, одна зі стін відвалилася. За парканом за кілька метрів — вишки електропідстанції, що обвуглилися. Вчора увечері сюди потрапили дві ракети, гараж пошкодила ударна хвиля. Григорій Антонович у цей момент був удома у багатоповерхівці неподалік.

«Вибух сильний був. Я живу на шостому поверсі, а на третьому – син. Він зателефонував, каже: тато у нас біда! – згадує старенький.

Після вибуху на підстанції почалася пожежа. Поки її гасили, власників гаражів сюди не пускали. Лише наступного дня Григорій Антонович побачив, що сталося. Пошкодженим виявився не тільки гараж, а й червоний Форд, що стоїть усередині: хвиля вибила заднє скло, уламки побили фари.

«Приніс генератор, все відновлюватиму. Але за сьогодні треба було б зробити. А сьогодні ще й похорон! Родич помер. Пішов на дачу і там дуба врізав! — зітхає Григорій Антонович.

Гаражний кооператив у Львові після обстрілу, 4 травня 2022 року. Фото: Ґрати

За даними Львівської військової адміністрації, російські бомбардувальники випустили по західних областях шість крилатих ракет. Дві збили ППО, три потрапили у підстанції у Львові та області, четверта – на Закарпаття. Міноборони Росії заявило , що їхньою метою були підстанції, «через які українському угрупованню військ на Донбасі здійснювалася доставка озброєння та боєприпасів виробництва США та європейських країн».

Григорій Вівер побоюється, що це не останні удари у Львові.

«Він (володимир путін) не заспокоїться. Ось у чому річ, — прогнозує старенький. — Хіба що, на мій хлопський розум, світ надасть серйозну допомогу. Він фанатик! Якщо буде серйозний стан, він кине атом! Ось у чому біда. Не було б атома, Україна та Європа його погнала б до Уралу».

Постраждалі

У кооперативі вирує робота — від вибухової хвилі постраждала більшість гаражів. Перекосило двері, заклинило замки, на машини потрапляли інструменти з полиць. Автомобілісти упорядковують все.

На землі поруч із одним із гаражів лежить мішок пророслої картоплі. Один із членів кооперативу привіз його з батьківської дачі.

«Дружина була за кермом. Приїхали до тата, кажу: почекай, давай вип’ємо. І тут чую: бабах! Коротше, три по 50 урятували нам життя. Повинні були з малою їхати, з дружиною, мали тут бути [у момент вибуху]», — розповідає господар гаража.

Про вибух він дізнався від своєї бабусі, яка живе у будинку навпроти станції. Вона була на балконі, її відкинуло ударною хвилею і до того ж засипало склом, що вилетіло з вікон. На щастя, вона не поранилася.

За даними Львівської міськради, від вибухів поранення отримали дві особи, одна з них — у гаражному кооперативі. За інформацією «Суспільного» , це 24-річний львів’янин Захар. За його словами, у момент вибуху він був біля свого гаража – приїхав туди мотоциклом. Коли на підстанцію впали ракети, Захар перелякався, прибіг додому і тільки там побачив, що йому в руку й ногу потрапили уламки. Медики провели операцію з їхнього вилучення і готуються до ще однієї.

Львів’янин зрізає боларгою замок у гаражі, пошкодженому після ракетного обстрілу, 4 травня 2022 року. Фото: Ґрати

Другий постраждалий – 58-річний водій із Закарпаття. За інформацією мера Львова Андрія Садового, ударна хвиля відкинула його у стіну будинку, від забиття йому розірвало легеню. Лікарі вчасно його прооперували, життю потерпілого нічого не загрожує.

Деякі члени гаражного кооперативу через вибух втратили машини. Наприклад, Ольга та її чоловік Мар’ян. У момент вибуху вони були у церкві. А коли прийшли в кооператив наступного дня побачили, що їхній гараж розвалився на шматки, а жовта старенька копійка, що стояла всередині, навряд чи підлягає ремонту. У машини сильно погнувся корпус і немає заднього скла.

Львів’янка Ольга оглядає ушкодження своєї машини після ракетного обстрілу, 4 травня 2022 року. Фото: Ґрати

Зараз Ольга з сім’єю розбирає завали і, не дивлячись на нещастя, налаштована оптимістично.

«Сподіваємось на краще, що перемога буде за нами. Інакше не можна. Бог із нами, Мати Божа з нами. З Божою допомогою ми всіх переможемо», — впевнена жінка.

Церква

У будинках навколо електропідстанції вилетіли шибки: на заводі, житлових багатоповерхівках, супермаркеті «Сільпо» та у двоповерховому готелі. Його тільки недавно збудували та ще не встигли ввести в експлуатацію. Засмучений власник готелю оглядає пошкодження із заклопотаним виглядом, відмовляється від коментарів та відправляє мене до зятя, що гуляє на вулиці.

Готель після ракетного обстрілу у Львові, 4 травня 2022 року. Фото: Ґрати

«Що тут казати. Людина шість років будувала, старалася, і тут такий подарунок. Російські порядок навели, – каже зять бізнесмена. — Тесть тут готувався приймати біженців день у день. Вже матраци завезли. Добре, що не було людей.

Через дорогу від готелю – православний храм. Всередині парафіяни встановлюють будівельні ліси, щоб замінити вітражі, що вилетіли від вибуху. Їм допомагає священик Петро Курпіта.

Парафіяни та священики міняють вітражі, вибиті після обстрілу у Львові, 4 травня 2022 року. Фото: Ґрати

Коли пролунав сигнал повітряної тривоги, він разом із сім’єю був у парафіальному будинку поряд із церквою. А потім почув хлопки.

«Люди, які були у церкві, забігли до підвалу. Ми з дружиною та дитиною теж в останні секунди встигли спуститися. Пролунав удар, дуже потужний. Такої сили, що у нас у підвалі посипалися мури. Відразу зникло світло, бо удар був по підстанції», — згадує отець Петро.

Після відбою повітряної тривоги він піднявся назовні та побачив, як постраждав храм. Над куполом на шибках пішли тріщини, похилилися двері, зламався замок. У парафіяльному будинку вилетіли половина вікон, деякі з рамами.

Інсталяція на місці обстрілу у Львові, 4 травня 2022 року. Фото: Ґрати

«Ми сподіваємось на перемогу. Молимося за наших воїнів, щоб Бог дав їм сили та сміливості вигнати окупанта з нашої землі. Сподіваюся, це буде якнайшвидше, — каже отець Петро на прощання. — З тими звірствами, які вони роблять, немає жодного сумніву, що це диявольська сила. Зрозуміло, що Бог із нами, і ми намагаємось перебороти силу, яка намагається знищити та спустошити все нормальне на цьому світі».