Вівторок, 3 Серпня

Куди дівається львівська бруківка та де її зберігають після реконструкції вулиць

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Де зберігають бруківку у Львові? Тема бруківки – це дуже гостра тема у нашому місті, яка викликає серед багатьох львів’ян питання, створює дискусії. Вона давно є політизованою, адже окремі політики вигадують про те, що “влада продає нашу бруківку до Європи”, що є звісно неправдою. Зняту бруківку з львівських вулиць, на яких проводять ремонтні роботи, зберігають на території очисних споруд «Львівводоканалу», що на вулиці Пластовій, 13. І не тільки. Потім її повторно замощують на інших об’єктах.

Зокрема, зараз там знаходиться бруківка з вулиць Богдана Хмельницького, Чернівецької та площі Двірцевої. Про це Тvoemisto.tv повідомила під час стріму директорка ЛКП «Львівавтодор» Оксана Єстеферова. За її словами, на кожному об’єкті закріплений інженер технічного нагляду, який облікує бруківку.

«Коли підрядник приступає до робіт, то відповідно до проєкту розуміє, скільки саме їм буде потрібно бруківки для замощення. Тобто проводять облік. Певні об’єми залишають на місці, як, наприклад, на вулиці Пекарській та Шевченка, решту вивозять сюди – на Пластову, яка не планується на повторне використання на певному об’єкті», – каже Оксана Стеферова.

Знята пошкоджена бруківка, яка вже не підлягає використанню (розтрощена), вважається сміттям. Близько 10% бруківки під час реконструкції є саме такою – не придатною для повторного використання.

Як розповів начальник відділу технічного нагляду ЛКП «Львівавтодор» Павло Стецьків, за збереження бруківки, яку залишають поблизу ремонтованих вулиць, відповідальні генеральні підрядники. Якщо би була будь-яка нестача бруківки, то усі претензії будуть скеровані саме до них.

За словами Оксани Єстеферової, зараз на Пластовій зберігається переважно груба бруківка з вулиці Богдана Хмельницького, частини Чернівецької та лівої частини площі Двірцевої, а також бетонні та гранітні бордюри з Чернівецької. Згодом сюди завезуть ще й бруківку з вулиці Бандери, адже там замостять повторно лише між трамвайними коліями та на місці паркувальних слотів.

Наприклад, це бруківка з вул. Чернівецької та площі Двірцевої

Решта бруківки знаходиться на балансі районних адміністрацій по районах, яка також ретельно обліковується та охороняється на території шляхо-ремонтних підприємств.

Щоб бруківка або мозаїка була далі комусь передана для використання мощення доріг, дворів, має бути прийняте відповідне рішення виконавчого комітету про погодження передачі бруківки чи мозаїки певному підприємству.

Наприклад, під час реконструкції вулиці Замарстинівської, де були залишки асфальту, використали бруківку з пл. Двірцевої та вул. Чернівецької. Не багато бруківки було знайдено в межах перехрестя з вул. Липинського під асфальтом, тож її там і переклали. Можете згадати також такі вулиці як Січових Стрільців, Куліша чи проспект Свободи, де раніше був асфальт, але виклали бруківку. Тож вона таки є у нас і нікуди її не вивозять “до Європи”.

Як повідомила львівська активістка та начальниця Управління екології та природних ресурсів департаменту містобудування ЛМР Олександра Сладкова, недавно вони приїжджали сюди на склад, аби вибрати старі бордюри та бруківку, які викладають зараз для заїзду біля ретрансляторної вежі на Високому замку.

Як повідомив директор департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради Олександр Одинець, загалом на балансі міста зараз знаходиться 3500 кв.м. грубої бруківки та 4700 кв.м. бруківки-мазаїки.

Про бруківку в Європі. Якщо ви уважно глянете чи згадаєте, хто був в тих країнах, то для єврoпeйцiв y питaннi “брyкiвкa/aсфaльт” визнaчaльним нaсaмпeрeд є бeзпeкa. Обирaючи пoкриття, зa кoрдoнoм врaхoвyють тип дoрoги, зoкрeмa, мaгiстрaльнa чи бiчнa, пiшoхiднa чи трaнспoртнa вyлиця, рoзтaшoвaнa вoнa ближчe дo цeнтрy чи нa oкoлицi. Toмy всi мaгiстрaльнi вyлицi, дe нaйбiльш iнтeнсивний трaнспoртний рyх, зa кoрдoнoм зaaсфaльтoвaнi. Зa слoвaми eкспeртiв, гaльмiвний шлях нa брyкiвцi знaчнo дoвший, нiж нa aсфaльтi: зчeплeння кoлiс з брyкiвкoю є знaчнo гiршим, oсoбливo в дoщ.

В Україні ж, згідно останнім ДБН (державно будівних норм), на дорогах магістральних вулиць заборонено використовувати бруківку як тип покриття. Тому будь-який новий проєкт, який має бути спочатку затверджений, не пройде на цьому етапі експертизу. Лише не магістральні вулиці.

Share.