П’ятниця, 19 Квітня

Посол України в Німеччині відмовився від церемонії в Берліні через посла РФ

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

Посол України у Німеччині Андрій Мельник відхилив запрошення бургомістра Берліна й відмовився брати участь у церемонії вшанування завершення Другої світової війни у Берліні перед будинком на Шулленбургрінг, де 2 травня 1945 року капітулював Вермахт. Такий собі протест висловлено у зв’язку із тим, що церемонія повинна була бути спільно із представником Російської Федерації.

Про це в суботу, 2 травня, повідомило міністерство закордонних справ України в Facebook.

Український посол пояснив свою позицію берлінському виданню Tagesspiegel. За словами Мельника, він цінує запрошення очільника Берліна Міхаеля Мюллера взяти участь у церемонії вшанування завершення Другої світової війни, яке отримали також посольства Білорусі та Росії в Німеччині.

Проте від участі в церемонії 2 травня у Берліні він вирішив відмовитися через участь там представника РФ.

“Навіть у найкошмарнішому сні я не міг би собі уявити покладання вінків поруч із представником країни, яка понад 6 років веде цинічну і криваву війну на Сході України. Станом на сьогодні 14 тисяч українців було вбито у ході все ще триваючої російської агресії”, – заявив Мельник.

Посол України у Німеччині Ukrainische Botschaft in Berlin Андрій Мельник відмовився брати участь у церемонії вшанування…

Gepostet von Міністерство закордонних справ України / MFA of Ukraine am Samstag, 2. Mai 2020

Андрій Мельник також нагадав, що під час війни понад 6 мільйонів українців воювали у лавах Червоної армії та ще 250 тисяч – у військах союзників; понад 3 мільйони українських солдатів не повернулися додому живими, у тому числі поклавши життя в останні дні війни в операції зі звільнення Берліна. Вермахт та есесівці забрали життя понад 5 мільйонів мешканців України, яка була окупованою у 1939-1944 роках.

Посол також висловив жаль з приводу того, що в Берліні досі немає пам’ятника українським жертвам, а рівень знань німецької громадськості про ці величезні жертви України є досі вкрай обмеженим.

Відтак посол Мельник закликав Бундестаг ФРН і Берлінський сенат спорудити меморіал українським жертвам націонал-соціалізму у визначному місці в центрі Берліна, а також відкрити відповідний інформаційний центр.

До слова, церемонія покладання вінка повинна була відбутися біля будівлі, де 2 травня 1945 року німецький генерал Гельмут Вайдлінґ підписав наказ про капітуляцію німецьких військ, які до останнього воювали в Берліні. 75-ту річницю цієї історичної події міський голова Берліна хотів вшанувати разом з трьома дипломатами, чиї країни належали до колишнього Радянського Союзу.

“Головним у заході є вшанування насамперед російських, українських і білоруських бійців Червоної армії, які взяли Берлін”, – цитує слова речниці Мюллера німецьке видання.

У Tagesspiegel пишуть, що унаслідок бойових дій на Донбасі вже п’ять років у Берліні не було жодних заходів вшанування жертв Другої світової війни, у яких би спільно брали участь посли Росії і України. РФ святкує День перемоги 9 травня, і у Берліні традиційно відбуваються відповідні урочистості поруч із радянським меморіалом в Трептов-парку. Натомість посольство України щороку, починаючи з 2015 року, запрошує представників німецького уряду і суспільства на покладання вінків до радянського меморіалу у парку Тіргартен 8 травня. Цього ж дня завершення війни відзначають європейці та американці.