Субота, 20 Квітня

Національний виробник показав нові вагони, якими українці добиратимуться до Відня

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

У Києві відбулася презентація пасажирських вагонів міжнародного класу габариту RIC, які «Укрзалізниця» планує запустити з 10 грудня 2017 року по маршруту Київ-Відень. Про це інформує прес-служба Крюківського вагонобудівного заводу.

За її даними, презентація відбулася 14 листопада на вокзалі Київ-Пасажирський за участю представників ПАТ «Укрзалізниця», Австрійських і Угорських залізниць.

В рамках цієї зустрічі представникам Австрійських і Угорських залізниць був показаний пасажирський вагон габариту RIC моделі 61-7034 вітчизняного виробництва, виготовлений на Крюківському вагонобудівному заводі.

Фахівці залізничних відомств Австрії та Угорщини високо оцінили якість і комфортабельність для пасажирів українського вагона для міжнародного сполучення. Вони висловили сподівання, що незабаром саме такі вагони ПАТ «Укрзалізниця» запустить по маршруту Київ-Відень.

Нагадаємо, безпересадковий вагон Київ–Відень, який почне ходити з 10 грудня та курсуватиме через Львів та Будапешт. Вагон курсуватиме цілорічно щодня. Він відправлятиметься з Києва о 14:07 та прибуватиме до Львова о 19:50. Зі Львова вагон відправлятиметься о 21:00 та прибуватиме до Відня наступного дня об 11:21.

Під час прямування територією України вагон також робитиме зупинки на станціях Стрий (о 22:04), Славсько (23:04), Свалява (0:24), Мукачево (0:49) та Чоп (01:37). За кордоном вагон робитиме зупинку в Будапешті о 08:20 за місцевим часом.

З Відня безпересадковий вагон курсуватиме щоденно з 11 грудня. Він відправлятиметься о 16:42 за місцевим часом та прибуватиме до Києва наступного дня о 17:11 за київським часом.

Вагон пасажирський купейний спальний локомотивної тяги моделі 61-7034 габариту RIC виробництва ПАТ «КВБЗ» призначений для міжнародного пасажирського сполучення по залізницях шириною колії як 1520, так і 1435 мм.

Раніше повідомлялося, що ПАТ «Укрзалізниця» продовжить роботу з удосконалення технічного стану рухомого складу та закупівлі нового, зокрема збільшення кількості швидкісних денних поїздів і придбання пасажирських вагонів для нічних поїздів.