Львівщина зазнає труднощів з експортом сільськогосподарської продукції через конкуренцію з польськими фермерами, де вирощування фруктів та овочів ведеться на високому рівні. Це посилює тиск на українських фермерів, які не завжди можуть конкурувати за ціною та якістю. Про це Tvoemisto.tv повідомив експерт аграрного ринку Іван Стефанишин.
За його словами, Україна щороку імпортує фруктів та овочів на майже мільярд доларів, включаючи банани, горіхи та тепличні овочі. Пояснюючи, чому ціни на фрукти можуть значно відрізнятися на різних ринках, Стефанишин зазначив, що імпортні черешні часто не відрізняються від вітчизняних, що інколи стає приводом для спекуляцій.
«Люди, які вирощують продукцію, часто не враховують у її вартість власну працю, нарахування на зарплату та інші витрати, що призводить до відмінностей у цінах», – пояснює експерт.
Крім того, він вказує на проблеми у домовленостях щодо встановлення цін на певні види продукції. Хоча це питання складне, він вважає, що ціни формуються об’єктивно, зважаючи на умови конкуренції та витрати на виробництво. А щоби збільшувати площі для вирощування фруктів і ягід, треба мати людей, бажання і фінансовий ресурс.
«Тепер найбільшою проблемою є гроші, фінансовий ресурс. А ще, як кажуть фермери, погодні умови. Але не людський ресурс, як дехто думає. Якщо така ситуація триватиме, то і людський ресурс вийде на перші місця. Є багато вакансій, але люди не йдуть працювати через різні обставини», – додав він.
Іван Стефанишин також зазначив, що на Львівщині активно розвивається вирощування персиків та нектаринів. А в Мостиському районі вже створені господарства, які успішно вирощують ці фрукти.
«Настає зміна клімату, тому збільшуються можливості вирощування деяких видів продукції на Львівщині, про які раніше ніхто й не думав. Тому нам варто збільшувати площі кісточкових, зокрема черешень та вишень», – наголосив він.
Крім того, Львівщина має велике господарство в Жовківському районі, у селі Бишків, де активно вирощують суниці. Ці ягоди проходять шокове заморожування і експортуються до країн Європи. Це сприяє розвитку місцевого агробізнесу та створює нові робочі місця.