Голова Національного банку України написав заяву про відставку

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

Голова Нацбанку України Яків Смолій написав та подав на ім’я президента України Володимира Зеленського заяву про відставку через “систематичний політичний тиск”. Про це повідомляє пресслужба НБУ.

“Протягом тривалого часу на Національний банк України здійснюється систематичний політичний тиск. Це унеможливлює ефективне виконання мною як Головою покладених на мене обов’язків керівництва діяльністю Національного банку та взаємодію з іншими державними органами.

Своєю відставкою я прагну застерегти від подальших спроб підірвати інституційні основи центрального банку в Україні”, – заявив Смолій.

Обов’язки голови Нацбанку до призначення нового голови буде здійснювати перший заступник голови НБУ Катерина Рожкова.

Раніше голова Національного банку Яків Смолій заявляв про те, що має намір залишатися на посаді голови до кінця своєї каденції – 2025 року.

Смолій з 2014 року обіймав посаду заступника голови Національного банку. З травня 2017 року до березня 2018 року виконував обов’язки голови Нацбанку. 15 березня 2018 року Верховна Рада призначила Смолія головою НБУ після звільнення Гонтаревої.

17 червня Фінансовий комітет Верховної Ради під час онлайн-засідання комітету підтримав проект постанови про оцінку діяльності голови Нацбанку Якова Смолія та пропонував Раді прийняти документ. На це посли країн G7 заявили, що підрив незалежності НБУ поставить під загрозу міжнародну підтримку українського уряду.

Проект пропонує створити тимчасову слідчу комісію Ради з питань розслідування діяльності керівництва Нацбанку і керівництва Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО) з 2014 до 2019 року. Також зазначається, що темпи зниження облікової ставки були “невиправдано повільними”.

МВФ вимагає, щоб НБУ залишався “острівцем стабільності” серед хвиль українського політичного океану. Україна зобов’язується уникати політичних рішень щодо керівництва Нацбанку, не переглядати терміни повноважень членів правління і юридично захищати його представників.

В грудні 2019 Національний банк звинуватив окремих членів Ради НБУ у політичній умотивованості, а голова Ради НБУ Богдан Данилишин у відповідь заявив, що критика Ради є спробою відволікти увагу громадськості від фактів корупції в НБУ. Про це тоді повідомила прес-служба центробанку та Facebook голови Ради НБУ Данилишина.