На Закарпатті в селі Велика Добронь мешканці самотужки ремонтують місцеві дороги. І не просто ремонтують, а роблять її з нуля, адже асфальтного покриття тут не було ніколи. За 4 роки люди уже відремонтували 21 вулицю загальною протяжністю 9 кілометрів, інформує Uzhinform.
Ось ця — перша, яку зробили ще у 2016 році. Вона успішно пережила сніги, морози і сотні дощових злив. Усе тому, що робили на совість – для себе.
“Ми почали у 2016 році. Нам надоїли наші дороги. Ми почали асфальтувати з нуля разом із місцевими мешканцями. І досі ми це продовжуємо робити. Кожного року ми робимо до 3 кілометрів дороги. За цей час ми зробили 9 кілометрів нової асфальтної дороги”, – розповів Ференц Нодь, ініціатор ремонтних робіт.
Вчилися теж на своїх помилках, технологію і спосіб кладення асфальту вдосконалювали з кожним роком. Головний висновок – класти дорогу так, аби ніде не збиралася вода, тоді не потрібно і поточного ремонту.
Уся техніка та інструменти – підручні. Єдине що довелося придбати – невеликий каток. На ньому вміло маневрує фермер Олександр. У повсякденному житті він займається заготівлею комбікорму, каже працювати на катку важче – дошкуляє спека.
Крім роботи усі матеріали люди теж купують за власний кошт. Для 100 метрів нової дороги потрібно 100 тисяч гривень. На цій вулиці з кожної хати мешканці здавали по 2200 гривень. Асфальтування 1 квадратного метра обійшлось у 170 гривень. Ніхто не бідкається – кажуть це спільна справа для кращого життя кожного з них.
Дорогу протяжністю 100-120 метрів ремонтують за 2 дні. Спершу викладають бордюри і стелять камінь, наступного дня – асфальтують. Після роботи – святковий дружній обід.
Ті, хто не задіяний в роботі на дорозі – варять бограч для робітників. 120 літрів смачної закарпатської страви і радість від спільної роботи. Ця дорога передостання, яку відновлять силами громади. Наразі люди завершують цьогорічний ремонтний сезон доріг в селі.
Проте їх ініціативу підхопила громада села Баркасово. Там люди теж втомилися від бездоріжжя і вирішили перейняти ініціативу добронської громади.