Субота, 18 Вересня

До яких пацієнтів не виїжджатиме «швидка медична допомога»

Pinterest LinkedIn Tumblr +

В Україні оновили протоколи надання екстреної допомоги та правила виклику бригади екстреної допомоги, їх поділили на чотири категорії. Фінансування збільшать на близько 30%.

Про це Тvoemisto.tv розповів в.о керівника центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф Андрія Васька.

«Для людей зміниться те, що буде чітка дефініція, які стани підлягають виклику, а в яких станах швидка може не виїжджати. Категорії пацієнтів, які негайно підлягають виклику швидкої, лишаються ті, що й колись. Просто колись була дефініція «неекстрений виклик», коли де-факто на швидкі були покладені невластиві їм функції», – розповідає Андрій Васько.

Якщо стан пацієнта не загрожує його життю і допомогу можна отримати на первинній ланці, то бригади не виїжджатимуть.

«Якщо у пацієнта просто температура 38, то  раніше до нього могла виїхати швидка із запізненням на годину. Сьогодні цю норму відмінили і пацієнт або сам їде або викликає до себе лікаря. Але якщо його стан загрожує життю, то бригада негайно скеровується. Також, якщо у людини підвищений тиск, але без неврологічного дефіциту та серцевих ознак, то її лікує і консультує сімейний лікар», – каже Васько.

Він також зазначив, що обласний центр екстреної допомоги очікує від МОЗ на автомобілі «швидкої допомоги», які мають розподілити між регіонами.

«Ці автомобілі критично нам необхідні, ми потребуємо заміну близько 60-ти, а це більша половина нашого рухомого складу. У добу в нас виїжджає 110 бригад, з них 60% підлягають списанню, які закуповували ще до 2010 року», – додав Андрій Васько.

Крім того, у центрі завершують аудит, щоб почати закупівлю обладнання для укомплектування машин.

У МОЗі зазначили, що дві третини пацієнтів не отримують вчасно першу допомогу. Із 6,8 млн викликів на рік 4,7 є невчасними. Тому у МОЗ напрацювали нові алгоритми надання екстреної меддопомоги за чотирма визначеними категоріями.

Категорія 1 – це критичний стан хворого, який вимагає негайного реагування, втручання, реанімаційних заходів, як-от у випадку клінічної смерті, обструкції дихальних шляхів, виникнення політравми. При цій категорії високі показники смертності. Час до першого контакту з хворим має становити менше 10 хвилин.

Категорія 2 – екстрений виклик, до якого відносяться потенційно серйозні стани, які можуть вимагати швидкої оцінки, невідкладної допомоги на місці або невідкладного транспортування. Небезпека залишається критичною. Час до першого контакту має становити до 20 хвилин.

Категорія 3 – не екстрені стани, які не несуть загрози для життя та здоров’я пацієнта, приміром, при загостреннях хронічних захворювань. Показники смертності при цьому низькі або нульові. Ці виклики скеровуватимуть на первинну ланку, а при можливості на виклик виїде бригада, яка не задіяна на викликах для категорій 1 та 2.

Категорія 4 – непрофільні виклики. Реагування відбувається без виїзду бригади екстреної меддопомоги. Пацієнт може отримати консультацію телефоном або його скерують на надання допомоги сімейним лікарем.

Share.