Вівторок, 7 Лютого

Більше велосипедів – менше авто: чи зможе Львів стати схожим на Фрайбург

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

Як реформувати транспортний рух у місті з користю? Німецькі експерти приїхали до Львова, щоб поділитись своїм досвідом і розповісти, як можна зробити місто мобільнішим і екологічнішим, розповідає Deutsche Welle .

Постійні затори та скарги мешканців Львова на неякісний рух транспорту в місті змусили львівську владу замислитися над створенням так званої “Стратегії мобільності”, яка б мала ці питання врегулювати. За допомогою і консультаціями вона звернулась до міст-партнерів, з якими має угоди про співпрацю. Одне з них – німецький Фрайбург, який має славу одного з найчистіших та найзеленіших міст Німеччини. Нині 34 відсотки його мешканців добираються на роботу велосипедами, 16 відсотків – трамваями, і лише 21 відсоток – автомобілями.

Партнер Львова – Фрайбург – має славу одного з найчистіших міст Німеччини

Це при тому, що ще у 1982 році все було по-іншому. Центр міста був запаркований авто, якими користувались 39 відсотків жителів, а на велосипед сідали лише 15 відсотків. Таких разючих змін у Фрайбурзі досягнули не зразу. “По-перше, це відбувалось поступово, а не впродовж року. А по-друге, була воля самих мешканців. Вони усі свідомо погодились на те, що центр міста має бути чистим і вільним від автотранспорту”, – розповідає DW відповідальний за міське планування бургомістр Фрайбурга Мартін Гааґ (Martin Haag). В українському Львові ситуація – протилежна. За даними комунального Інституту міста, велосипедом тут користуються лише 3 відсотки мешканців, а електротранспортом – 23 відсотки, з яких: трамваєм – 13 відсотків мешканців, тролейбусом – 10 відсотків, решта – маршрутними таксі та автомобілями.

Різні міста – схожі проблеми

Але Львів, на думку Мартіна Гааґа, зможе легко пройти такий самий шлях, який пройшов Фрайбург. У двох міст схожі центральні вузькі вулиці, хоча Львів щонайменше втричі більший за Фрайбург за кількістю населення. Передовсім, львів’янам найважливіше повернути довіру до громадського транспорту і спробувати пересадити мешканців з автомобілів на трамваї-тролейбуси. “Вам важливо знайти стратегії, які дозволять громадський транспорт вийняти з цього руху з заторами, щоб вони могли проїжджати швидко, щоб ними було вигідно добиратись. Одна із таких можливостей: побудова окремих смуг для трамваїв і тролейбусів. Але в історичному центрі це не завжди можливо,тому є інша можливість – працювати зі світлофорами”, – радить німецький експерт. Автомобілістів з приміських зон він пропонує “перехоплювати” десь на околицях, щоб пересаджувати на громадський транспорт, натомість запропонувавши безкоштовні стоянки для автомобілів.

Один із бургомістрів Фрайбурга – Мартін Гааґ – розповів владі Львова, як німецьке місто ставало дедалі екологічнішим

Поради з Німеччини хочуть використати при написанні стратегії мобільності для Львова, тому презентацію Гааґа прийшли послухати працівники комунальних підприємств, профільних управлінь і громадськості. “Хоча Фрайбург і Львів – структурно різні міста, але в нас – однакова мета. Ми теж робимо велику ставку на зелені технології, на велосипеди, на електромобільність. Щоб перейти до цього, ми і запросили Мартіна Гааґа проконсультувати нас”, – розповів DW заступник міського голови Андрій Москаленко. Він каже, що ідея окремих смуг є цікавою і можливою, але він нагадує, що ці зміни Фрайбург впроваджував впродовж 35 років. “Але ми від цього не втечемо, бо хочемо запроваджувати електронний квиток. А в таких умовах транспорт має чітко їздити за графіком. Якщо не буде дотримуватися графік, будуть труднощі в роботі електронної системи”, – продовжує заступник мера Львова.

Зміни – лише на папері?

Львову не просто буде перетворитися з міста, орієнтованого на автомобілі, на місто, яке робить ставку на екологічний транспорт, вважає аналітик з комунального Інститут міста Тарас Гакавчин. Він не впевнений, що переорієнтація легко сприйметься громадськістю. “Ми мусимо це змінити. Але розуміємо, що може бути збурення громади. Дивіться, які дебати в нас відбуваються навколо змін щодо окремих вулиць. А тут – зміна підходів. І щоб це розпочати, треба десь рух обмежувати, а це буде бити по рейтингу політиків, які будуть за це голосувати. Нема певності, що вони погодяться це робити”, – каже Тарас Гакавчин.

Попри перші велодоріжки у місті велосипедами користується лише три відсотки львів’ян

Попри це ідеї з Фрайбурга треба закладати в “Стратегію мобільності” Львова, навіть якщо є великі шанси того, що вони залишаться лише на папері, вважає громадський активіст з громадської організації “Дайте пройти” Дем’ян Данилюк. “Зараз ми на етапі 80-х років Фрайбурга. Тому наскільки швидко ми пройдемо цей шлях, буде залежати від розуміння людей, їхнього бажання мати автомобіль, бажання політиків, посадовців. Але приклад Фрайбурга надихає”, – каже він.

Транспорт – іще не все

Ознайомлення Львова з досвідом Фрайбурга щодо транспортних змін – це лише один із пунктів співпраці двох міст-партнерів. У травні 2017 року міста підписали угоду про намір реалізації спільного проекту з підвищення енергоефективності в одному зі спальних районів Львова. Цей проект має фінансуватись із гранту Федерального міністерства економічної співпраці та розвитку Німеччини та організації Engagement Global, на який Львів і Фрайбург подалися спільно. Вартість проекту оцінюється приблизно у півмільйона євро. За ці гроші в одному із спальних районів Львова збираються утеплити будинок, впровадити енергоефективні технології в школі, а також встановити LED-освітлення вулиць. Львівська влада повідомила, що заявку на грант уже подано і проект погоджено. Іще до кінця цього року. Німецькі експерти погодились ділитися з львів’янами досвідом і в інших сферах.