Понеділок, 10 Травня

Цей лист, який Гаррі Браун написав своїй доньці, досі розбирають на цитати

Pinterest LinkedIn Tumblr +

У 1966 інвестиційний аналітик Гаррі Браун на Різдво написав своїй дев’ятирічній дочці лист, який до цих пір цитують. Він пояснив дівчинці, що нічого в цьому світі – навіть любов – не можна сприймати, як даність.

Привіт, мила.

Зараз Різдво, і у мене звичайна проблема – який подарунок тобі вибрати. Я знаю, що тебе радує – книжки, ігри, сукні. Але хочу подарувати тобі щось таке, що залишиться з тобою довше, ніж на кілька днів або навіть років. Я хочу подарувати тобі щось, що буде нагадувати тобі про мене кожне Різдво. І, знаєш, мені здається, я вибрав подарунок. Я подарую тобі одну просту правду, яку мені довелося засвоювати багато років. Якщо ти зрозумієш її зараз, ти збагатиш своє життя сотнями різних способів і це захистить тебе від маси проблем в майбутньому.

Так ось: тобі ніхто нічого не винен.

Це означає, що ніхто не живе для тебе, моя дитино. Тому що ніхто не є тобою. Кожна людина живе для себе самої. Єдине, що вона може відчути – це своє власне щастя. Якщо ти зрозумієш, що ніхто не повинен організовувати тобі щастя, ти звільнишся від очікування неможливого.

Це означає, що ніхто не зобов’язаний тебе любити. Якщо хтось тебе любить – значить, в тобі є щось таке особливе, що робить його щасливим. З’ясуй, що це, постарайся зробити це сильнішим, і тоді тебе будуть любити ще більше.

Коли люди щось роблять для тебе, це відбувається тільки тому, що вони самі хочуть це зробити. Тому що в тебе є щось важливе для них – щось, що викликає у них бажання сподобатися тобі. Але зовсім не тому, що вони тобі повинні. Якщо твої друзі хочуть бути з тобою, це відбувається не з почуття обов’язку.

Ніхто не повинен тебе поважати. І деякі люди не будуть до тебе добрі. Але в той момент, коли ти зрозумієш, що ніхто не зобов’язаний робити тобі добро, і що хтось може бути з тобою недобрий, ти навчишся таких людей уникати. Тому що ти їм теж нічого не винна.

Ще раз: ніхто тобі нічого не винен.

Ти повинна стати кращою насамперед для себе самої. Тому що якщо у тебе вийде, інші люди захочуть бути з тобою, захочуть давати тобі різні штуки в обмін на те, що ти можеш їм дати. А хтось не захоче бути з тобою, і причини будуть взагалі не в тобі. Якщо таке трапиться – просто шукай інші відносини. Нехай чужа проблема не стає твоєю.

У той момент, коли ти зрозумієш, що любов і повагу оточуючих треба заробити, ти вже не будеш чекати неможливого і ти не будеш розчарована. Інші не зобов’язані ділитися з тобою власністю, почуттями або думками. А вже якщо вони це зроблять – то тільки тому, що ти це заробила. І тоді ти зможеш пишатися любов’ю, яку ти заслужила і щирою повагою друзів. Але ніколи не можна приймати все це як належне. Якщо ти це зробиш – ти всіх цих людей втратиш. Вони не «по праву твої». Домагатися їх і «заробляти» їх треба щодня.

У мене як гора з плечей звалилася, коли я зрозумів, що мені ніхто нічого не винен. Поки я думав, що мені належить, я витрачав жахливу кількість зусиль, фізичних і емоційних, щоб отримати своє. Але насправді ніхто не зобов’язаний мені гарною поведінкою, повагою, дружбою, ввічливістю або розумом. І в той момент, коли я це зрозумів, я став отримувати набагато більше задоволення від всіх своїх відносин. Я сфокусувався на людях, які хочуть робити ті речі, які мені від них потрібні. І це послужило мені хорошою службою – з друзями, партнерами по бізнесу, коханими, продавцями і незнайомцями. Я весь час пам’ятаю, що я можу отримати те, що мені потрібно, тільки якщо ввійду в світ свого співрозмовника. Я повинен розуміти, як він думає, що вважає важливим, чого він в кінці кінців хоче. Тільки так я можу отримати від нього щось, що потрібно мені. І тільки зрозумівши людину, я можу сказати, чи потрібно мені від неї насправді щось.

Не так просто підсумовувати в одному листі те, що мені вдалося зрозуміти за багато років. Але може бути, якщо ти будеш перечитувати цей лист кожного Різдва, його сенс буде для тебе з кожним роком трохи яснішим.

Share.