Середа, 18 Вересня

Сьогодні – Різдво Христове за григоріанським календарем: історія і традиції свята

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

В ніч з 24 на 25 грудня католики, серед яких чимало українців, святкують Різдво.

“Обозреватель” ознайомить вас з історією, традиціями і цікавими фактами про це свято.

Римсько-католицька Церква і більшість протестантських церков відзначають Різдво за григоріанським календарем, в ніч на 25 грудня.

Історія святкування Різдва

Перші відомості про святкування християнами Різдва відносяться до 4 століття. Згідно з однією із сучасних гіпотез, вибір дати Різдва стався через одночасного святкування ранніми християнами Боговтілення (зачаття Христа) та Великодня. Відповідно, в результаті додавання до цієї дати (25 березня) дев’яти місяців, Різдво випадає на день зимового сонцестояння.

У 13 столітті, за часів святого Франциска Ассизького, з’явився звичай виставляти в храмах для поклоніння ясла, в які поміщається фігурка Дитятка Ісуса. Згодом ясла стали ставити перед Різдвом не тільки в храмах, а й у будинках. Біля ясел обов’язково присутні осів, віл і

Пізніше у вівтарів в костелах починають встановлювати вінок з чотирма свічками, і в кожної неділі Адвента запалюється по одній свічці.

Святвечір

Практично кожен католик дотримується традицію суворого посту в день перед Різдвом – 24 грудня. У цей день їдять тільки сочиво – зерна ячменю чи пшениці, які відварюють у воді і додають мед для смаку. Пост закінчується з появою на небі першої зірки.

Традиції Різдва

За сформованою в перші століття християнства римської традиції, в день Різдва, 25 грудня, служаться три особливі літургії – меса вночі, меса на зорі і меса днем. Таким чином, Різдво святкується тричі – як одвічної народження Слова від Бога Отця (вночі), народження Бога-Сина від Діви (на зорі) і народження Бога у віруючій душі (вдень).

Святкування Різдва триває вісім днів.

Сповідь і урочиста меса

Навіть ті, хто рідко відвідує церкву, 24 грудня обов’язково присутні на урочистій вечірній месі, під час якої зачитуються уривки зі Старого Завіту, згадуються біблійні події, які пов’язані з народженням Ісуса. Напередодні Різдва церкви відкриті з самого ранку: парафіяни приходять на сповідь і можуть покаятися в своїх гріхах до того, як настане вечір.

Прикрашання будинку

Різдво – сімейне свято, зустрічають його у вузькому колі. Будинки прикрашають яслами з фігурками Діви Марії і немовляти Ісуса, а також соломою – одним з головних символів Різдва.

Яслами в стародавні часи називали годівниці для худоби. Саме в таку годівницю, попередньо застеливши її соломою, Марія і поклала свого новонародженого сина Ісуса.

Різдво для дітей

Дітям доручають виготовлення різдвяних іграшок. Дітки роблять вироби у формі сердечок, ліхтариків і різних звіряток. Їх потім вішають як прикрас на ялинку .

Число страв символічне, по числу апостолів, але це не канон, а просто традиція. Якщо сім’я не може собі дозволити всі 12 страв, не варто засмучуватися через це. Традиційне різдвяне меню може включати: кутю, з якої обов’язково починається святкове застілля; борщ; вареники з капустою, грибами, картоплею, ягодами; крокети – млинці з капустою; печену картоплю, рибу в різних видах – наприклад, коропа, оселедець; капусту з грибами або горохом; хліб, масло, твердий сир; узвар; тістечка, чай.

Днем перед Святим вечором прийнято покаятися: відвідати друзів і сусідів, щоб у всіх попросити вибачення, помиритися. Не можна сідати за святкову вечерю з образою в серці.

Різдвяна вечеря

Перед святковою вечерею сім’я обов’язково молиться і по старшинству переломлюють облатку (прісний хліб). На вечерю подають тільки пісні страви. Серед них обов’язково повинні бути: яблука, овочеві салати та інші овочі, мед, родзинки, горіхи, селера. Оскільки все це – символи удачі, достатку і здоров’я. Обов’язковою стравою на столі має бути риба.

А ось всім відома різдвяна індичка подається на стіл тільки 25 грудня – на другу різдвяну трапезу.

Так само за святковим столом обов’язково ставлять зайвий прилад. Це для того, щоб показати, хто не прийшов в будинок в цей вечір – він завжди бажаний гість.

Колядування

Колядки співають в різдвяний вечір за вечерею, і на наступний день. Діти і дорослі переодягаються і ходять з дому в дім, співають пісні і бажають усім добра і удачі. Хоча церква не дуже добре ставиться до традиції колядування, вважаючи, що це відгомони язичництва.