Вівторок, 2 Березня

Що означають написи «ЇЄ», «ДИЧ» на стінах Львова?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Останнім часом львів’яни та туристи нашого міста можуть спостерігати явище, коли ледь не на кожній вулиці зображені дивні написи «ЇЄ», «ДИЧ», «SWC». Така собі “народна творчість” проявляється не лише в графіті на стінах, а і в «тегах».

Теггінг (від англ. tagging) – вид графіті, що представляє собою швидке нанесення підпису автора на будь-які поверхні, найчастіше в громадських місцях. Окремий підпис називається «тег» (від англ. tag, мітка). Художника, який займається теггінгом, називають «райтером» (англ. write, писати).

Райтери, як правило, пишуть маркерами або аерозольними балончиками. У великих містах теги можуть швидко зафарбовувати або відтирати, тому деякі райтери займаються скретчингом – видряпуванням свого імені на поверхні (англ. scratch – дряпати).  Тегери приділяють чимало часу розвитку стилю, формуючи так званий «Handstyle» або почерк, який відрізняється від інших та має певну унікальність та прихований зміст.

Наприклад, ще років 10 тому у Львові почали масово розповсюджуватись написи різної форми зі словом «ДИЧ», також часто можна було зустріти число «9614». Зазвичай вони з’являлись на житлових будинках, а також у промисловій зоні.

Ідеться про відомий у своєму колі колись львівський графіті-колектив “9614”, вони і є “Дич”. Якщо ви уважно придивитесь, то цифра “9614” з російської означає “ДЫЧ” (укр. ДИЧ). Цифра “9” як буква “д”, “61” як “ы” та “4” це літера “ч”.

Тому “9614” або “ДИЧ” це не просто надпис, а по суті справи “тег” – підпис свого колективу. І вони не тільки “тежили”, а ще малювали гарні графіті (малюнки, які напевно всім подобаються). Тобто ці “карлюки”, як дехто їх називає, це ніщо більше, як прояв себе як райтера, як початок кар’єри молодих хлопців. Хоча більшість звичайних громадян назвуть це “вaндaлiзмом” та осудять.

Не так давно у Львові з’явились нові молоді хлопці, які залишають теги «ЇЄ». Їх двоє в команді. По факту це теж назва колективу і всі ці написи – це просто зображення та прояв себе. Одна версія походження цієї назви – це українські літери “ї” та “є”, які є по-своєму унікальні в нашій абетці. Інша – доволі вульгарна “Їб*н*ти Є”.

Окрім “карлюк” вони малюють багато великих графіті. Хоча іноді бувають доволі незрозумілі для пересічних громадян графіті, як ось це нижче, наприклад:

Випадок трапився у 2018 році, коли вірш, який намалювала львів’янка Ілона Шевчук на одній зі стін Львова, в одну ніч перетворили на велике графіті “ЇЄ”.

Чому вони це зробили? Серед райтерів (писаків цих) є табу, коли вони не всюди тежать та малюють. В даній ситуації цей вірш був пописаний або адресований певним чином до них, а вони просто замалювали по-своєму. Так хлопці підтвердили цю версію під обурливим дописом Ілони.

Загалом, ці написи можна зустріти не лише у Львові, але й в багатьох інших українських містах і навіть у Польщі.

– Чи можна розповісти місту, що це також культура, також мистецтво?

“Вaжкo зрoзyмiти людeй для яких тeги дoрiвнює вaндaлiзм. Цe нe дaлeкa дyмкa. Я нe сприймaв цe як вaндaлiзм нiкoли. При всiх згaдкaх прo тeги гoвoрю прo тe, щo цe нeoднoзнaчнe, aлe пoзитивнe явищe. Цe мaркeр, який пoкaзyє, щo мiстo живe i в ньoмy живe твoрчiсть, якa пoвнiстю нeзaлeжнa i aльтрyїстичнa. Дe є тeги – тaм нe мoжe бyти диктaтyри. Taм є свoбoдa виявy. Нaвiть, якщo вoнa зaчiпaє чиюсь привaтнy влaснiсть. Пoдiбних прoявiв свoбoди бaгaтo i бeз тeгiв, тoмy їх трeбa мaбyть рoзглядaти в плoщинi психoлoгiчнo кyльтyрнoгo явищa, a нe як прoяв вaндaлiзмy, нaпрaвлeнoгo нa псyвaння кoнкрeтнo чийoгoсь мaйнa. Зрeштoю мiстo – цe спiльний прoстiр i бeз кoмпрoмiсiв тyт нiяк. І лeгaльнe грaфiтi цe oдин з тaких кoмпрoмiсiв”, – прoкoмeнтyвaв цi нaписи iнший прoфeсiйний грaфiтi-хyдoжник Taрaс Дoвгaлюк (Arm).

Share.