П’ятниця, 19 Квітня

Податок на нерухомість в Україні 2020: які умови, коли та кому потрібно платити

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

Українці, які до кінця цього літа не заплатять податок за нерухомість із “зайвими квадратними метрами”, повинні будуть виплатити штраф до 20% від нарахованої суми. При цьому за квартиру площею 300 кв. м і за машину вартістю від 375 мінімалок (‭1,564,875‬ грн) доведеться віддати 25 000 грн. Про це пише Finance.ua.

Податок потрібно заплатити протягом двох місяців з моменту отримання квитанції. Якщо запізнитися, то доведеться заплатити штраф.

“Згідно зі ст. 266 Податкового кодексу, податкове зобов’язання може бути нараховане за звітні роки в межах 1095 днів. Тобто трьох років”, – пояснили фіскали.

Якщо затримати платіж до 30 днів – штраф 10%, від 30 днів – штраф 20%. Якщо ж українець ігнорує повідомлення і відмовляється платити, майно, на яке нараховують податок, можуть заарештувати.

“Якщо поштова служба не може вручити податкове повідомлення через те, що платника немає за місцем реєстрації або він відмовився прийняти повідомлення, податкове повідомлення вважається врученим з дня, який поштова служба вказала в повідомленні про вручення”, – пояснюють в ДПС.

Скільки і за що потрібно заплатити

Розмір податку визначає місцева влада. Закон же їх обмежує максимальною ставкою – 1,5% мінімальної зарплати за кожен “зайвий” квадратний метр. За рішенням міської чи сільської ради замість 1,5% можуть, наприклад, стягувати 1% мінімалки.

Розмір податку прив’язаний до площі житла. Платити за квартиру до 60 квадратів і за будинок до 120 не потрібно, а ось за кожен наступний метр держава стягує податок. Його ставка становить 1,5% від мінімальної зарплати.

  • 41,7 грн – за кожний “зайвий” квадрат;
  • 25 тисяч гривень – за квартиру від 300 кв.м і будинок від 500 кв.м.

Важливо також зауважити, що розмір мінімальної заробітної плати враховується станом на 1 січня минулого року. Тоді мінімалка становила 4173 грн. Тобто за “зайвий” квадрат доведеться платити максимум 41,7 грн. Так, за квартиру площею 100 квадратів доведеться сплатити податок у розмірі 1668 грн (60 надлишкових квадратів множимо на 41,7).

Але тут є два “але”. Перше – податок надходить до місцевої казни, і вона ж має право правила міняти. Скорочувати “норму” не можна, а ось збільшити – можна. Наприклад, конкретне місто може брати гроші тільки з тих, хто володіє квартирами площею від 80 замість 60 квадратів.

Друге “але” – скоротити можуть і ставку податку. Замість 1,5% брати, наприклад, 1%. А ось збільшити податок не можна. Депутатам вигідніше встановлювати високий податок, оскільки це дозволяє наповнювати бюджет. Незважаючи на це, левова частка населених пунктів встановила ставку в 1% і “норму” по нерухомості в 60 квадратів для квартир і 120 квадратів для будинків.

Кому не потрібно платити податок на нерухомість

Не потрібно платити податок у тому разі, якщо об’єкт перебуває у власності органів влади, місцевого самоврядування, неприбуткових організацій, що утримуються коштом держбюджету або місцевого бюджету.

Об’єкти житлової та нежитлової нерухомості, які розташовані в зонах відчуження, обов’язкового відселення, будівлі дитячих будинків сімейного типу, гуртожитки, житлова нерухомість, яка є непридатною для проживання, зокрема через її аварійний стан, і визнана такою згідно з рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об’єднаної територіальної громади, не оподатковуються.

Коли платити і штрафи

2020 року ми сплачуємо податок за 2019 рік. До 1 липня повинні були надійти повідомлення про сплату податку на нерухомість (маємо 30 днів для сплати). Якщо вони раптом не надійшли, фізичні особи звільняються від відповідальності за несвоєчасну сплату.

Якщо ви затримали платіж на строк до 30 днів, розмір штрафу становить 10% суми податку. Якщо не платили більше ніж календарний місяць — 20% суми боргу.

Після закінчення строків оплати на суму податкового боргу нараховується пеня з розрахунку 120% річних ставки НБУ.