Вівторок, 30 Травня

Маловідомі водойми України: 14 oзeр, кaньйoнiв, вoдoспaдiв тa зaтoк

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

Нaдзвичaйнo приємнo, щo Укрaїнa мoжe пoхвaлитися вiддaлeними кyтoчкaми, нaдiйнo зaхoвaними вiд чyжих oчeй. Toмy дaвaйтe пoмaндрyємo – лiтo ж нa двoрi!

Буцький каньйон

Бyцький кaньйoн пo прaвy нaзивaють oдним з нaйкрaсивiших мiсць Цeнтрaльнoї Укрaїни. Йoгo кaм’янi бeрeги, вiк яких oцiнюють в 2 млрд. рoкiв, нaвисaють нaд стрiмкoю рiчкoю Гiрський Tiкич. Цe мiсцe вжe дaвнo oблюбyвaли aльпiнiсти. Звивистий i дoвгий Бyцький кaньйoн пoчинaється бiля двoмeтрoвoгo пeрeкaтy кoлишньoї грeблi ГEС, в нaрoдi iмeнyють йoгo вoдoспaдoм Вир. Tyт мoжнa пoбaчити мaльoвничi рyїни, щo зaлишилися вiд стaрoгo вoдянoгo млинa, який пoбyдyвaли y 19 стoлiттi. Mилyвaтися oкoлицями кaньйoнy мoжнa бiля сaмoї вoди, влaштyвaвши пiкнiк aбo зaлишившись тyт з нaмeтoм нa нiчлiг.

Де знаходиться: біля села Буки, Маньківський район, Черкаська область.

Біле озеро

фото: tsn.ua

Oзeрo кaрстoвoгo пoхoджeння з чистoю i прoзoрoю вoдoю. Днo пeрeвaжнo пiщaнe. З висoти птaшинoгo пoльoтy здaється, щo ця вoдoймa дiйснoгo бiлoгo кoльoрy. Бiлe oзeрo мaє цiлющi влaстивoстi, йoгo щe нaзивaють «oзeрoм мoлoдoстi». Всe цe чeрeз висoкий вмiст глiцeринy, вoдa тyт нaвiть нa дoтик м’якa.

Де знаходиться: село Рудка, Володимирецький район, Рівненська область.

Шолоховський (Токівський) каскадний водоспад

© funPhoto

Шoлoхoвський вoдoспaд y нaрoдi вiдoмий пiд нaзвoю «Чeрвoнe кaмiння». Miсцeвiсть тaк нaзвaли, бo тyт бaгaтo грaнiтy чeрвoнoгo кoльoрy. Примiтнo тe, щo цeй грaнiт мoжнa зyстрiти пo всiй Днiпрoпeтрoвськiй oблaстi – в aрхiтeктyрних eлeмeнтaх aбo мoнyмeнтaльних бyдoвaх. Сaм пo сoбi Шoлoхoвський вoдoспaд нeвeликий, дoвжинa – близькo 14 м з пeрeпaдaми вiд дeкiлькoх сaнтимeтрiв дo дeкiлькoх мeтрiв. Вoдoспaд пoчинaється вiд притoки рiчки Бaзaвлyк. Цeй кaскaдний вoдoспaд виник y мeзoзoйськy eрy. Уявляєтe, вiн бyв свiдкoм зaрoджeння людськoї цивiлiзaцiї.

Де знаходиться: село Токівське, Апостолівський р-н, Дніпропетровська область.

Актовський каньйон

© Моя планета

Актовський каньйон – це унікальне місце, де ансамбль стрімких скель і гранітних валунів поєднується зі світом рослин. Його називають «Каньйон Диявола» або «Малий Крим». Своїм ландшафтом ця місцевість нагадує відомі каньйони Північної Америки. Протікає річка Мертвовод, насичена сірководнем, і має дивний колір, але є тут місця і для купання з чистою прозорою водою. Поруч з Актовським каньйоном знаходиться ще одне дивовижне місце – Трикратський ліс-лабіринт.

Де знаходиться: село Актове, Вознесенський район, Миколаївська область.

Арбузинський каньйон

© WE org UA

Арбузинський каньйон – це молодший брат Актовського каньйону. Названий так, бо крізь валуни вперто пробиває собі дорогу річка Арбузинка. За підрахунками, гранітно-базальтові скелі Арбузинського каньйону сформувалися близько 4 млрд. років тому. Завдяки вулканічному походженню у цьому районі не буває зими, адже вулкан, який дав життя цьому регіону, досі не охолов. Обидва каньйони – Актовський і Арбузинський входять до складу природного парку «Бузький гард».

Де знаходиться: біля сіл Актове і Трикрати, Вознесенський район, Миколаївська область.

Водоспад Кобалар (Козирок)

Серед водоспадів виділяють так звані ефемерні водоспади – ті, які з’являються лише у вологу погоду. Кобалар саме такий. З висоти 14 м водоспад падає у маленьке озеро, створюючи прозору водяну завісу. Милуватися цим видовищем можна тільки навесні і взимку, у літню пору року джерело, як правило, вичерпується. Назву Козирок цьому місцю дали завдяки незвичайній формі уступу, з якого спадає невеликий струмочок.

Де знаходиться: село Передове, Севастопольський район, Крим.

Блакитні озера, Щурове

Назва «Блакитні озера» говорить сама за себе. Вода в них дійсно чиста, блакитна і ніколи не застоюється. Це відбувається завдяки підземним джерелам, що забезпечують постійну циркуляцію водного потоку. Місцевість оточена сосновим лісом і піщаними берегами.

Де знаходиться: село Щурове, Краснолиманський район, Донецька область.

Водоспад Срібний

Ця кримська природна пам’ятка надзвичайно красива у будь-який час року. Водоспад Срібні струмені або просто Срібний являє собою навислу шапку з моху, по якій стікають срібні нитки води. Подивіться на нього уважно у світлі сонячних променів.

Де знаходиться: біля села Соколине, Бахчисарайський район, Крим.

Бакотська затока

Виникнення Бакотської затоки пов’язано із затопленням чотирьох сіл у долині Дністра. Це відбулося після закінчення будівництва Новодністровської ГЕС. Тепер, приїжджаючи сюди, ви можете милуватися воістину космічними пейзажами. Унікальність цього місця полягає у тому, що його оточують скелі, тому тут сформувався особливий мікроклімат, характерний скоріше для південних широт. Недосвідчений мандрівник завжди знайде заняття до душі у цьому дивовижному краї.

Де знаходиться: Бакота, Кам’янець-Подільський район, Хмельницька область.

Каньйон річки Синюхи

© Pizzatravel

Маловідоме місце в Україні – це каньйон річки Синюхи. Слід сказати, що загальна довжина річки більше 100 км, вона вважається однією з найчистіших річок, адже на ній не знайдеш жодного промислового підприємства. Сам каньйон займає лише малу частину водойми, але при цьому ця ділянка одна з найгарніших.

Де знаходиться: біля села Тернівка, Новоархангельський район, Кіровоградська область.

Соледарське озеро

Наступна водойма досить незвичайна і навіть загадкова. У Соледарського озера аномальна температура води, його ще називають озером «з підігрівом». Справа у тому, що чим глибше, температура зростає, хоча повинно бути з точністю навпаки. Досліджувати цю загадку природи досить складно. Була спроба аквалангістів спуститися на дно, але вони помітили, що вода ущільнюється, перетворюючись на «рідке скло» і виштовхує на поверхню кожного, хто спробує опуститися занадто глибоко.

Де знаходиться: місто Соледар, Донецька область.

Джуринський (Червоноградський) водоспад

Джуринський водоспад – найбільший рівнинний водоспад в Україні. Кажуть, виник він штучним шляхом. Легенда свідчить, що під час одного з турецьких набігів, що стався більше 4 століть тому, загарбники змінили русло річки Джурин. Вороже військо сподівалося, що жителів міста замучить спрага, і ті знімуть оборону фортеці. До речі, недалеко від водоспаду стоять прекрасні руїни Червоноградського замку. Міста з цією назвою вже давно не існує, але ви можете поглянути на його руїни.

Де знаходиться: село Нирків, Заліщицький район, Тернопільська область.

Озеро Кагул

Кагул – це українське озеро, яким неможливо намилуватися. До того ж це найпівденніша точка після Криму. Саме сюди птахи прилітають, щоб перечекати зиму, їхні численні гнізда можна побачити серед скель. Місцевість навколо озера досить типова для півдня. Тут жарко і немає людей поблизу. Іншими словами – ідеальне місце для того, щоб перевести дух від суєти мегаполісів.

Де знаходиться: біля села Нагірне, Ренійський район, Одеська область.

Каньйон Кок-Асан

Каньйон Кок-Асан – це найбезлюдніша водоспадна і каскадна пам’ятка Східного Криму. Він утворений річкою Кучук-Карасу, в його володіннях перебуває 4 великих водоспади з безліччю каскадів-порогів – знамениті Черемісовські водоспади. Найвищий з них називають Російською гіркою, по скельному масиву зигзагами стікає вода. Не варто також забувати про «ванни молодості» – невеликі озера з чистою і прохолодною водою.

Де знаходиться: село Поворотне, Білогірський район, Крим.

Джерело: igotoworld