Четвер, 30 Березня

Куди поїхати восени зі Львова: місто-фортеця Тустань (фото)

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

Не знаєте куди восени поїхати на відпочинок зі Львова? У Національному природному парку «Сколівські Бескиди», що у львівських Карпатах, височіють 85-метрові скелі, де збереглися залишки давньої фортеці Тустань. Неприступне місце, що колись було важливим митним пунктом, сьогодні приваблює своєю історією та особливостями ландшафту. Цієї осені воно по-справжньому особливе!

Тустань розташована посеред мальовничих карпатських гір біля села Урич. Залишки фортеці унікальні, не мають аналогів у Європі. Знайдені тут петрогліфи і наскельні малюнки датують ще 5 століттям.

Саме тут знайдені рештки стін та будівельних конструкцій, які є залишками давньоруської фортеці Тустань (ХІ – ХІІІ ст). У скелях вирубані гроти, підземні ходи та колодязі. Неповторність Тустані полягає не лише у її природних особливостях, хоча скеля сама по собі вражає, а ще й у можливості точного (90%) відтворення дерев’яної забудови, що існувала на скелях.

Річ у тім, що будівничі, споруджуючи неприступну дерев’яну фортецю на скелях, довбали в камені пази для закріплення дерев’яних конструкцій. Дерев давно немає, а сліди в каменях збереглися. Місто-фортецю Тустань творить комплекс скель Камінь, Острий Камінь, Мала Скеля, Жолоб та скелі, які прилягають до хребта Воронового.

Існує два варіанти походження назви цього місця. Так, за основною версією назва “Тустань” походить від імені засновника поселення – “Тустан”, що у перекладі означає “відважний, сильний, міцний”. За іншою версією, назва утворилася від виразу “тут стань”: це через те, що кожний повинен був зупинитися перед фортецею, показавши усе, що везе із собою, а також сплатити мито.

На Тустанських скелях можна побачити петрогліфи, наскельні зображення. На комплексі скель наші предки залишили привіт: викарбували оленя і вовків, а ще наскельні зображення тризуба, сокир і хрестів. На території заповідника є стенд та макет із цими петрогліфами. Також можете поцікавитися про ці унікальні малюнки в екскурсоводів.

 
Що робити в Тустані?

На Тустані розробили три екскурсійні маршрути. Один з них веде через центр фортеці, також на ньому можна спуститися до священного джерела і попрямувати до скелі Гострий камінь або до скель Суму.

Також тут працюють дуже хороші фуд-корти, є можливість пообідати й відпочити в альтанках.

Для охочих провести день активніше тут відкрили мотузковий парк, у якому вартість повного квитка – 70 грн, а вартість за спуск канатом – 50 грн. (Щодня з 10:00 до 20:00).

Також у Тустані перед скелями ви можете побачити грізну зброю Середньовіччя і давніх віків – метавку. Таку машину заповідник відтворив у 2007 році. Щоправда, до наших днів давніх метавок на наших землях не збереглося, лише є згадки і зображення «пороків» у руських літописах. Тому в Тустані за основу для сучасної реконструкції взяли середньовічні малюнки требуше. За інженерними розрахунками і кресленнями машину виготовив місцевий майстер.

Як добратись до Тустані зі Львова найкраще? (станом на жовтень 2020)

Вирушайте у подорож у будні або в суботу вранці, адже найбільше туристів відвідує заповідник у неділю.

Скористайтеся щойно відкритою трасою Львів – Пустомити – Меденичі, так Ви зможете оминути частково ускладнений рух на трасі Київ-Чоп. Врахуйте при плануванні маршруту, що ремонт 7 км ділянки дороги «Східниця – Урич» завершується, але цілком дуже хороша дорога вже там.

Вартість квитків у Тустані: для дорослих – 60 гривень, пільговий – 30 гривень.