П’ятниця, 19 Квітня

9 хитрощів, які допоможуть вивчити будь-яку мову

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

Вивчення нової мови спочатку здається вершиною, на яку неможливо піднятися. Насправді все не так страшно, пише Юлія Грін у своєму блозі на NV.ua.

Вже через кілька місяців ви будете згадувати про те, що переживали перед початком навчання з посмішкою, якщо скористаєтеся цими підказками.

1. Визначте «нульовий кілометр». Щоб вивчення мови було продуктивним, важливо контролювати прогрес. Тому варто почати з визначення рівня ще на старті. Це, до речі, відрізняє хороші мовні школи і викладачів від «продавців повітря»: професіонали завжди спочатку тестують студента.

2. Складіть план. Планування — основа всього процесу. Потрібно ставити цілі і обов’язково вказувати, коли їх слід досягти. Мову вивчають з різними намірами: отримати вид на проживання, для подорожей, вступити до закордонного вишу, просто поринути у цікаву культуру. В одних випадках дедлайн зрозумілий: дати вступних іспитів або періоди проведення фестивалів. В інших — варто самостійно визначити терміни. Плануйте заняття, зважаючи на цей дедлайн.

3. Конкретизуйте мету. Мета має бути конкретною. «Вивчити іспанську» — це не мета. «Підвищити рівень іспанської з А1 (базові знання без досвіду застосування мови) до В2 (мінімальний рівень, з яким можна вступати до вишу) за 2 роки» — ось мета. Така постановка питання дозволить з’ясувати, скільки годин навчання відокремлюють вас від мрії, і ваш план запрацює.

Якщо не збираєтеся складати іспити, а просто вчите мову заради подорожей і вивчення культури, все одно ставте цілі: подивитися два фільми за тиждень, прочитати книгу в оригіналі за місяць, навчитися писати цікаві есе за рік. Важливі і довгострокові цілі, плани на найближчий час.

4. Знайдіть наставника. Самоосвіта — добре, але вона не замінить занять з викладачем. Це може бути професор-лінгвіст зі світовим ім’ям або учитель з сусіднього міста, який дає онлайн-уроки. Обидва варіанти гарні, вибір залежить від намірів і вашого бюджету. Самостійні заняття теж важливі — як доповнення до основної лінії навчання.

5. Не бійтеся помилитися. Неможливо навчитися чогось, не припустившись помилок. Вони у вас неодмінно будуть. Потрібно прийняти цей факт. А ще потрібно зрозуміти: помилитися — не страшно і не соромно. І це одне з головних правил вивчення мови. Але помилки важливо вчасно виправляти, інакше вони дуже швидко заучуються. Саме тому слід займатися з учителем: він не дозволить помилкам закріпитися у вашій мові і вашій свідомості.

6. Додайте радісних моментів. Є два бар’єри, що заважають вчити мови: лінь і страх. На щастя, їх не так вже складно подолати. Лінь перемагають з допомогою плану і системи заохочень, яку ви створите спеціально для себе: наприклад, пообіцяйте собі купувати улюблені солодощі або «солонощі» за кожний прочитаний розділ у складній книзі, а за хорошу оцінку у великому тестуванні — корисний гаджет. Для боротьби зі страхом теж варто підключити мотивацію: «Ось зараз я подзвоню по Skype знайомому з Пекіна і вперше поговорю з кимось китайською, а завтра подарую собі 20 хвилин, щоб випити кави в улюбленому закладі».

7. Практикуйтеся щодня. Наполегливість — ось ваша стратегія. Беріть мову «змором». Не потрібно накидатися на уроки раз на тиждень, просиджуючи за підручниками 6 годин без перерви. Краще заплануйте заняття по годині 2-3 рази на тиждень, а в інші дні розбийте навчання на маленькі блоки: по 10-15 хвилин.

Займатися потрібно кожного (!) дня. Без вихідних і свят. Це не так уже складно, якщо згадати, скільки різних занять можна використовувати з користю для навчання.

8. Комбінуйте напрямки. Почитати підручник і виконати десяток вправ із збірника — це далеко не єдиний формат уроку. Уроком можна вважати і перегляд фільму мовою оригіналу, і читання статті, і чат з носієм.

Якщо ви читаєте вранці новини — налаштуйте стрічку так, щоб у ній було більше видань мовою, якій навчаєтеся. Заведіть звичку дивитися фільми і серіали без дубляжу (можна з субтитрами). Читайте. Перекладайте все, що можливо. Скачайте навчальні програми на мобільний або планшет. Роздрукуйте, нарешті, картки з новими словами, які можна вчити в метро або в заторі.

9. Прийміть виклик. І остання порада. Прийміть виклик. Робіть те, що вам робити страшно. Якщо є можливість виїхати в країну, мову якої ви вивчаєте, використовуйте її. Якщо ні — знайдіть віртуальний майданчик, де ви зможете поспілкуватися з носіями на цікаві теми: музичний форум, спортивний блог, співтовариство науково-популярного журналу. Занурюйтеся в мовне середовище. І робіть це так, щоб процес захоплював вас не менше, ніж досягнення результату. Все вдасться.