Жовква кінця ХІХ – початку ХХ століть: ретро-фото

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

У XVII столітті Жовква була резиденцією короля Речі Посполитої Яна III Собеського, а сьогодні це звичайне місто в Львівській області, розташоване за 25 кілометрів на північ від обласного центру, й за 35 кілометрів від українсько-польського кордону.

Якщо вдатися в історію, то місто Жовква було закладене 420 років тому, тобто ще в 1597 році на землях давньоруського поселення Винники, неподалік древнього міста Щекотів (Щекотин, тепер село Глинсько Жовківського району), яке згадувалося у Галицько-Волинському літописі у 1242 р.

22 лютого 1603 р. грамотою короля Сигізмунда ІІІ Вази, Жовкві було надано магдебурзьке права, яке значно пожвавило економічне життя міста й навколишніх сіл. Урядування в місті здійснював магістрат, який обирався за згодою власника міста.

На більшості представлених сьогодні світлин із Жовкви, що датуються 1890-ми роками, ви можете побачити Королівський замок в Жовкві, і хоча стан його вже тоді був незадовільний, можна побачити велич будівлі. З 1678 року Жовківський замок став королівською резиденцією Яна III Собеського. У II пол. XVII — на початку XVIII ст. місто Жовква досконало розбудувалося, отримало низку нових кам’яних будівель, прекрасні садово-паркові ансамблі й досягло свого найвищого розвитку і багатства. Тоді в Жовкві діяло п’ять церков, чотири костели, й синагога. У Жовкві була велика друкарня.

За радянських часів Жовква була перейменована на Нестеров на честь відомого російського авіатора часів Першої світової війни Петра Нестерова.

У 1994 р. Жовкві надано статус Державного історико-архітектурного заповідника — у ньому 55 пам’яток світового, національного та регіонального значення. З 1998 року Жовква є претендентом на внесення до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Синагога (Жовква)

Загальний вигляд міста

Старі будинки

Замок

Церква Різдва Христового в Жовкві під час перебудови. Фото 1903-1906 рр.

Головна в’їздова брама до Жовкви. Фото 1865 року

Руїни замку

Замок

Руїни галереї замку в Жовкві, фото 1867 року

Брама до королівського замку

Костел Лаврентія в Жовкві. Фото 1920 року

Джерело: lvnews.org.ua