Як 30 років тому у Львові демонтували пам’ятник Леніну: історія та відео

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Оперативні новини у нашому каналі в Телеграмі!

Не всі, мабуть, знають, але впродовж 38 років, із 1952 по 1990 рік, у самому центрі Львова перед входом в Оперним театром стояв пам’ятник Леніну. У той час теперішній проспект Свободи називався вулицею 1 Травня (у 1959 році перейменована на проспект Леніна, від 1991 року — проспект Свободи).

Демонтували пам’ятник “радянському вождю” 14 вересня 1990 року. Це був один з перших знесених/демонтованих пам’ятників на теренах західної України. Пам’ятник демонтували за рішенням міської ради.

Авторами пам’ятника були московський скульптор Сергій Меркуров (1881-1952), а також архітектори В. Шарапенко та С. Француз. Площу перед театром впорядкували за проектом архітектора Івана Персикова та М. Юрчука. Відкриття пам’ятника відбулося 20 січня 1952 року, для якого був проведений мітинг.

Відкриття пам’ятника В.І. Леніна у Львові. 1952 рік

Він мав вигляд камерної напівфігури на високому гранітному постаменті, що символізував трибуну.

Варто зауважити, що першим містом в Україні, де було знесено вождя стало м. Червоноград. Це відбулось 1 серпня 1990 року.

14 вересня 1990 року вже у Львові, за словами очевидців, подивитись, як демонтовують пам’ятник Леніну прийшли понад 50 тисяч мешканців міста та приїжджих з околиць. Як це було дивіться у відео:

За свідченням фотографа Валерія Милосердова, очевидця демонтажу п’єдесталу, фундамент був викладений із надгробних плит-мацев із єврейських цвинтарів.

Бронзову фігуру було пізніше розплавлено і використано для спорудження у Львові пам’ятника Жeртвaм комуністичних злoчинiв.

Share.