П’ятниця, 20 Травня

Що колись знаходилось на місці сучасної “Пузатої хати”?

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Оперативні новини у нашому каналі в Телеграмі!

Нині навколо закладу під назвою “Пузата хата” точаться безперервні суперечки: частина відвідувачів задоволена цією мережею українського фаст-фуду і часто відвідує його, а інша – не наважуються зайти і спробувати місцеві страви, вважаючи, що ініціатори будівництва цієї ресторації зігнорували закон “Про історичну спадщину” і зіпсували екстер’єр та інтер’єр частини будинку спроектованого у стилі модерн. Активна громада міста Львова зазначає, що колись на місці сучасної “Пузатої хати” у різний час існували і інші, не менш цікаві заклади, власники котрих змінювали хіба що назви, проте не рухали жодних архітектурних елементів. Про це пише Фотографії Старого Львова.

Будинок № 12 на вулиці 3 Мая (нині вул. Січових Стрільців). Колись на першому поверсі знаходився ресторан “Ренесанс”.

Будинок, що знаходиться на вул. Січових Стрільців під номером 12, був збудований у 1912-1913 рр. за проектом польського архітектора Романа Фелінського. Виконаний у стилі модерн з поєднанням ліпнини та різноманітних маскаронів (гіпсові зображення облич та масок) будинок ще більше вражав своєю красою. Від самого початку свого існування у лівому крилі (з боку вул. Костюшка) кам’яниці розміщувалися фешенебельні заклади, здебільшого ресторани, назви яких мінялися декілька раз. Перше відкриття ресторації з гучною назвою “Ренесанс” отримало успіх у населення, яке часто проводило вечір у стінах цього закладу. Але власники незабаром змінили назву на “Лувр”, а потім на “Рітц”, проте це ніяк не вплинуло на потік все нових і нових відвідувачів.

Листівка 1916 року на якій зображено вул. Січових Стрільців. Ліворуч (далі) частково видно будівлю Рогатина (де, нині на першому поверсі знаходиться ресторан “Пузата хата”).

З приходом радянської влади ресторан закрили, а на його місці відкрили дієтичну їдальню № 9. Якщо вчитатись у назву, то можна зрозуміти які види страв подавали у перелаштованому на радянський лад приміщенні. Вже у 1962 р. заклад перейменували на привабливішу назву: “Веселка”. Нарешті відвідувачів знову побільшало, особливо часто за столиками можна було побачити студентів Львівського університету. В 1970 – 1980 рр. колишню забігайлівку для студентів було перелаштовано знову на ресторан під назвою “Фестивальний”.

Фотографія 1965 р., на якій зображено будинок № 12 (нині вул. Січових Стрільців). Зверху – фігури лицарів. Знизу – частково видно назву кафе “Веселка” (на місці сучасної “Пузатої хати”).

На думку громадського діяча Андрія Салюка: “Це був один з найфешенебельніших ресторанів у Львові, адже на вулиці Третього травня (нині – Січових Стрільців) містилися різноманітні банки й біржі. Тож у ресторані любили посидіти продавці акцій, фінансисти й банкіри, там за обідом чи вечерею залагоджувалися різноманітні ґешефти, укладалися угоди купівлі-продажу тощо”.

У 1992 р. в ресторані відбулася цікава подія, тут знімальна група режисера М. Ільїнського зі студії ім. О. Довженка знімала художній фільм “Ціна голови”. Ресторан отримав додаткову популярність, незважаючи на те, що фільм не здобув шаленого успіху.

Сучасний вигляд будинку № 12, що знаходиться на вул. Січових Стрільців. Автор фото – Юлія Сосновська.

У 2005 р. приміщення ресторану було в черговий раз викуплено. Новими власниками закладу стали київські підприємці всеукраїнської мережі фаст-фуду “Пузата хата”. Нові прибудови та облаштування зчинили серію обурень та критики. На думку фахівців, підприємці часктово зіпсували історичну пам’ятку Львова, додавши надто яскраву вивіску ззовні, та зірвавши стильні дерев’яні панелі в інтер’єрному просторі будівлі.

Колишній начальник управління охорони історичного середовища Львівської міської ради Андрій Левик у 2005 р. пробував подавати до суду на київську компанію, проте справа була вирішена не в його користь. І нині заклад “Пузатої хати” продовжує займати це історичне приміщення.

Автор: Наталія Данилівphoto-lviv.in.ua

Share.