Німецька гімназія на Підвальній: одна з найстаріших шкільних будівель в нашій країні

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

“З дому до гімназії я, мабуть, міг би пройти з заплющеними очима навіть сьогодні. Пів на восьму ранку я доливав води до кави, аби вистудити її, і йшов вулицями Монюшка, Шопена, через площу Смольки з кам’яним Смолькою посередині, по Ягеллонській, проходив повз кіно “Марисенька” до вулиці Легіонів. Далі дорога перетинала Ринок, йшла повз величезну скриню Магістрату з вежею ратуші, повз колодязь з Нептуном і кам’яними левами, що присіли біля воріт, через вузьку Руську вулицю на Підвальну, де стояв триповерховий будинок гімназії в оточенні дерев”, – так у автобіографічному “Високому замку” описав свій щоденний шкільний маршрут всесвітньо відомий письменник, львів’янин Станіслав Лем. Вона і сьогодні стоїть тут, колишня цісарсько-королівська гімназія, тепер – середня школа номер вісім.

Львівську середню школу № 8, що знаходиться за адресою Підвальна, 2, досі називають німецькою, адже це найстаріша міська школа, де з дня заснування викладається німецька мова, пише Фотографії Старого Львова.

Львівська середня школа №8, одна з найстаріших шкільних будівель України. Фото 2015 року © photo-lviv.in.ua

Споруду зведено у 1809 році, а після реорганізаційних робіт за участю архітектора Христофора Рессіга з 1850 року у цьому приміщенні міститься заснована у 1818 р. друга вища міська гімназія з німецькою мовою викладання при Домініканському монастирі Львова.

Німецька гімназія на вулиці Підвальній. Фото бл. 1890-го року

Факт зафіксовано у Книзі рекордів України – цей будинок – одна з найстаріших шкільних будівель в нашій країні, де досі ведеться навчання.

Цікавий факт, обов’язковим предметом для вивчення у цих стінах була українська мова, яку в 1908-1930 рр. викладав український літературознавець, поет, голова НТШ, ректор Українського таємного університету Василь Щурат. У 1852-1853 рр. української мови в ній навчав поет, фольклорист, член “Руської трійці” Яків Головацький. Автор перекладів на українську мову математичної спадщини Евкліда – Мирон Зарицький теж учителював в гімназії…

Завдяки тому, що у всі часи тут навчали рутенською (українською) мовою, в гімназії вчилось багато священичих синів, наприклад, отець Василь Лончина, Маркіян Шашкевич та багато інших.

Давня німецька гімназія у Львові на поштівці початку XX ст.

Від 1918 по 1939 рік гімназія була названа на честь польського історика та драматурга Кароля Шайнохи, який був її випускником.

У числі відомих випускників закладу були – відомий польський письменник-фантаст Станіслав Лем, письменник Лев Кальтенберг, автор львівських спогадів “Уламки розбитого дзеркала”. Також закінчив цю школу основоположник нової української літератури в Галичині, керівник “Руської трійці” Маркіян Шашкевич.

Нині ця школа із давніми традиціями надалі вважається однією із кращих львівських шкіл у вивченні німецької мови.

Поширити:

ЗАЛИШИТИ  КОМЕНТАР