Цікаві факти про Конституцію України

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Koжнoгo рoкy, 28 чeрвня, в Укрaїнi вiдзнaчaють Дeнь Koнститyцiї. У зв’язкy з цим прoпoнyємo вaшiй yвaзi 11 фaктiв прo Oснoвний зaкoн.

Koнститyцiя Укрaїни бyлa прийнятa Вeрхoвнoю Рaдoю o 9:20 рaнкy 28 чeрвня 1996 рoкy. Дeпyтaти вeсь дeнь i всю нiч прaцювaли нaд прoeктoм, зaлишaючись в сeсiйнoмy зaлi бeз пeрeрв. “Зa” yхвaлeння Oснoвнoгo зaкoнy прoгoлoсyвaли 315 нaрoдних дeпyтaтiв з 300 нeoбхiдних.

Koнститyцiя Укрaїни 1996 рoкy стaлa пeршoю зaгaльнoвизнaнoю y всьoмy свiтi Koнститyцiєю нeзaлeжнoї yкрaїнськoї дeржaви. Вoнa визнaчaє oснoви сyспiльнoгo i дeржaвнoгo лaдy, прaвa i свoбoди людини i грoмaдянинa, пoрядoк oргaнiзaцiї i фyнкцioнyвaння oргaнiв дeржaвнoї влaди тa oргaнiв мiсцeвoгo сaмoврядyвaння.

Факти про Конституцію України:

1) Процес підготовки Конституції України затягнувся на шість років – з 1990 по 1996 рік. Прийняття документа гальмувалося перманентними протистояннями між президентом України та парламентом на фоні тривалої соціально-економічної кризи в країні.

2) Протягом 1990-1996 рр. було запропоновано 15 проектів Конституції України – від Конституційної комісії, політичних партій, науковців. Комуністи пропонували зберегти назву УРСР, відновити радянську форму правління, обмежити права президента і увійти в новий Союз. А Крим міг би позбутися статусу автономії, якби була прийнята редакція Конгресу українських націоналістів.

3) Найбільш гострі дискусії точилися навколо питань розподілу повноважень між гілками влади, державної символіки, приватної власності, статусу Республіки Крим та російської мови.

4) За півроку до прийняття документа в російській газеті “Независимая газета” вийшов матеріал під назвою “Україна може отримати дуже хорошу Конституцію”, в якому московські експерти дуже позитивно відгукнулися про документ.

5) Активний період роботи над документом зайняв три місяці. У березні 1996 року проект документа був винесений на обговорення Конституційної комісії і рекомендований до розгляду Верховною радою. 2 квітня проект Конституції внесли до порядку денного засідань, а після двох місяців доопрацювання проект прийняли в першому читанні. При підготовці до другого читання в документ внесли близько шести тисяч поправок. Всі три місяці комісія працювала над проектом без вихідних, з 9 ранку і до 10 вечора.

6) Засідання Верховної ради щодо прийняття Основного Закону тривало цілу добу. 27 червня 1996 року парламент вирішив розглядати проект на одному засіданні без перерв. У результаті бурхливих дискусій за підсумками безперервної 24-годинної роботи депутатам вдалося узгодити всі положення документа. Голосування проводилося по кожній статті окремо і цілими розділами. Голосування за Конституцію України в цілому відбулося о 9:20 ранку 28 червня 1996 року.

7) “Є Конституція!”, – такі були перші слова голови Верховної ради Олександра Мороза після прийняття Конституції 315 голосами.

8) 21 червня 1996 року було прийнято доповнення Олександра Мороза про виключне право народу визначати і змінювати конституційний лад і про те, що це право не може бути узурповане державою, її органами або посадовими особами.

9) Конституція України могла бути не прийнята 28 червня, так як напередодні історичного засідання парламенту президент України видав указ про проведення всеукраїнського референдуму 25 вересня 1996 року про прийняття нової Конституції України. Однак після прийняття Конституції цей указ був скасований.

10) Президент України Леонід Кучма не був присутній на доленосному засіданні парламенту, однак за кілька хвилин до остаточного прийняття депутатами Конституції прийшов до сесійної зали. Його прибуття народні депутати привітали оплесками. Кучма у своєму короткому виступі назвав прийняття Конституції історичною подією. Після безсонної ночі нардепам влаштували скромний банкет з цукерками і шампанським.

11) Міжнародне співтовариство схвалило Конституцію України, назвавши її однією з найдемократичніших у світі.

Share.