11 львівських будівель архітектора Івана Левинського, які варто побачити на власні очі

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Іван Левинський — одна з найцікавіших постатей в історії галицької архітектури і містобудування Львова початку ХХ століття. Народився він 6 липня 1851 pоку у галицькому містечку Долина, що знаходиться поблизу Станіслава (сьогодні Івано-Франківськ).

Левинський спроектував і збудував численні будівлі Львова у стилі, що поєднував сецесію віденського зразка і мотиви народної архітектури Карпат. Найцікавішими є будівлі Торгово-промислової палати, товариства “Дністер”, Академічного дому та ансамбль вулиці Асника (тепер Богомольця).

1. Страхове товариство “Дністер” (1905-1906) – вулиця Руська, 20

Будинок товариства «Дністер» – шедевр «гуцульської» сецесії у Львові

Будівля зведена у стилі “гуцульської” сецесії. Всі будівельні матеріали – українського виробництва. Хіба систему опалення замовляли у Відні. Нині тут працює міська поліклініка.

2. Оперний театр (1897-1900) – проспект Свободи, 28

Іван Левинський не проектував Львівську оперу, проте весь цикл будівельних робіт виконувало його бюро.

3. Готель “Жорж” (1900) – площа Міцкевича, 1

У 1901 році у Львові з’являється ще одна фешенебельна архітектурна новинка з елементами сецесії – готель “Жорж” на пл. Міцкевича. Попри те, що на цьому місці з 1793 року двічі перебудовували готелі, але саме останній варіант за проектом Фельнера та Гельмера, збудований фірмою Левинського, вражає шармом та зберігся до наших днів майже без змін.

4. Головний залізничний вокзал (1902-1903) – площа Двірцева‎, 1

Будівельні роботи доручили фірмі Івана Левинського, Альфреда Захаревича та Юзефа Сосновського.

Будівлю прикрасили скульптурами жінки, що символізує залізницю й торгівлю, та чоловіка на леві – як символ промисловості та Львова. Всередині головним елементом був вітраж “Архангел Михаїл” з панорамним виглядом міста.

5. Будинок Торгово-промислової палати (1907-1910) – просп. Тараса Шевченка, 17-19

Фото: Ігор Жук / lvivcenter.org

Проект розробили архітектори Альфред Захаревич і Тадеуш Обмінський. Основну частину робіт взяло на себе будівельне бюро Левинського. Нині в будівлі розташовується прокуратура Львівської області.

6. Вілла Дзівінського (1900) – вул. Чупринки, 21

Фото: Aeou / Wikipedia

Індивідуальний житловий будинок — вілла. Будинок презентує неоромантичний тип індивідуальної оселі, розрахованої на представників місцевого середнього класу, який набув популярності у Львові 1890-х рр. Вілла будувалася як вільно розташований об’єкт на кутовій ділянці, в оточенні саду та квітників.

7. Церква святого Климентія папи (1893-1895) – вул. Чупринки, 70

Фото: Назар Пархомик / lvivcenter.org

Церковний комплекс споруджено за проектом австрійця Франца Штатца. Будівництвом керував український архітектор Іван Левинський, який доопрацював проект. Також у роботі приймав участь організатор львівської архітектурної школи Юліан Захаревич.

До 1939 року функціонував як храм та монастир Кармеліток Босих. 1939 року радянська влада розмістила тут НКВС. За німецької окупації в будівлі розміщувалось Гестапо. Від закінчення війни і до 1961 року у будівлях монастиря розміщувався охоронний полк НКВС-МВС.

8. Національний лісотехнічний університет України (1908) – вул. Чупринки, 103

Будинок колишньої бурси Українського Педагогічного Товариства (1906-1908, архітектори Лев Левинський, Тадей Обмінський, архітектурне бюро І. Левинського). Стиль будівлі – cецесія (народно-стильовий варіант). Яскравий зразок архітектури “українського модерну”. Сьогодні (2009 p.) – корпус Українського державного лісотехнічного університету.

9. Музей Олекси Новаківського (1889-1890) – вул. Листопадового Чину, 11

Фото: Сергій Криниця / Wikipedia

Спочатку це була вілла польського художника Яна Стики. Спроектував її Юліан Захаревич, а звів Левинський. Будівля належить до неоромантичного стилю.

Новаківський у будинку оселився аж у 1913-му. Нині там його музей. Цікава деталь висить над входом — картуш із трьома щитами. Це гербовий знак цеху малярів.

10. Палац Семенських-Левицьких – вул. Пекарська, 19

Фото: photo-lviv.in.ua

Палац зводили до 1849 року. Потім з 1873 до 1877 року на чолі з архітектором Вагнером його повністю перебудовували у стилі французького бароко. Третя реконструкція – з 1891 до 1894 року – припала вже на Івана Левинського та Яна Томаша Кудельського. Нині тут розташована спеціалізована школа-інтернат.

11. Будинок Технологічного інституту (1907-1909) – вул. Нижанківського, 5

Фото: photo-lviv.in.ua

Будівлю у стилі модернізму зводив архітектор з бюро Левинського – Тадеуш Обмінський. Нині тут Львівська національна музична академія імені Миколи Лисенка.

Бонус!

Вулиця академіка Олександра Богомольця у Личаківському районі міста Львова спланована та забудована упродовж 1904—1908 років архітектурно-будівничим бюро Івана Левинського на місці колишніх садів та городів. Є цікавим прикладом житлової забудови початку ХХ століття.

Поширити:

ЗАЛИШИТИ  КОМЕНТАР