П’ятниця, 24 Вересня

У Львові на вул. Замарстинівській відреставрують церкву св. Йосафата

Pinterest LinkedIn Tumblr +

У Львові відреставрують колишній костел святого Франциска – теперішню церкву святого Йосафата (УГКЦ), що на вул. Замарстинівській, 134-А. Споруда є пам’яткою архітектури місцевого значення. Відповідне рішення прийняв виконавчий комітет Львівської міськради 18 вересня.

Так, мерія погодила проведення ремонтно-реставраційних робіт у комплексі колишнього костелу св. Франциска на вул. Замарстинівській, 134-А. Об’єкт є пам’яткою архітектури, тепер тут знаходиться парафія церкви святого Йосафата (УГКЦ).

Фото: lvivcenter.org

“У церкві в одному місці є аварійна ситуація – там тріщить стіна. Церква ще декілька років тому замовила проєктну документацію, вона зроблена (хоч і не в повному обсязі), але далі того не пішло. Відповідно, вона вже давно застаріла, а проблема так і не вирішена. Тому зараз ми спробуємо їм допомогти. Виглядає, що там в одному місці є залом фундаменту через підтікання. Потрапляння води зараз ліквідовано, то ж тепер треба дослідити, виготовити проєкт і починати ремонт”, – розповіла Начальник управління охорони історичного середовища Львівської міської ради Лілія Онищенко кореспонденту Еспресо.Захід.

Процес реставрації координуватиме міське управління охорони історичного середовища. Воно ж має визначити й підрядну організацію. Скільки саме коштів потрібно на відновлення сакральної пам’ятки, наразі ще не відомо.

Зазначимо, що колишній костел св. Франциска Ассизького збудували на Замарстинові у 1927-1930 рр. у стилі історизму з елементами неоготики, північного маньєризму, раннього бароко. У формах храму автор проекту використав характерні риси регіональної архітектури XVI-XVII ст. Його зводили як храм при монастирі капуцинів.

Втім у 1946 році капуцини виїхали зі Львова до Польщі, забравши зі собою частину предметів інтер’єру. Після їхнього від’їзду у колишньому костелі влаштували кінотеку.

До нашого часу не дійшла частина фресок церкви, знищена в радянський час. 14 жовтня 1990 року церкву передано Українській греко-католицькій церкві і освячено в ім’я святого Йосафата. Нині церквою опікуються ченці ордену редемптористів. Інтер’єр достосований до потреб східного обряду, виконано нові розписи.

Домінантою сучасного інтер’єру цього храму є іконостас 1990-х рр, виконаний у формах українського бароко. У ті ж роки виконано стінопис.

Інтер’єр церкви

У церкві зберігаються мощі блаженного священномученика Миколи Чарнецького (1884-1959), перенесені сюди у 2002 році з Личаківського цвинтаря після його беатифікації папою Іваном Павлом ІІ.

Share.