Субота, 20 Квітня

Руїни Високого Замку знову реконструюють: що там буде

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

У Львові в парку Високий замок відновили роботи із реставрації та консервації руїн колишнього замку. Фрагмент оборонної стіни, що зберігся на сьогодні – це південний мур так званого «пригородку» – двору між головною зовнішньою та внутрішньою брамами Високого Замку, зокрема фрагмент оборонного муру стіни в’їздової захаби Замку, який стоїть без фундаменту на скельній основі гори.

Залишки стіни являють собою мурування довжиною близько 25 м та висотою до 6 м. Нижня частина мурована з різнорозмірних брил каменю (піщаного вапняку) на вапняно-глиняно-піщаномурозчині з додаванням подрібненого вапняку та цегли. Ширина муру в нижній частині 1,9-2,3 м. Ширина муру у верхній частині 1,2-до 2,0 м.

За даними фото фіксації від першої половини ХХ століття західний торець стіни був з наріжним муруванням та мав впорядкований кам’яний відкос, на якому була влаштована кам’яна таблиця. Надпис на плиті був стертий, єдиний фрагмент, який вдалося прочитати мав такий зміст: «творцеві копця Люблінської Унії д. Францішкові Смольці».

Поштівка з руїнами стіни Високого замку, 1906

Внаслідок процесів вивітрювання, замокання та перекристалізації які протягом століть повільно відбувалися в кам’яному моноліті, з’явилися пошкодження у вигляді тріщин та розломів. Природний камінь втратив механічну міцність. Багаторічні дерева, які росли в безпосередній близькості від стін, своєю кореневою системою посилювали процеси подальшого руйнування кам’яної платформи. Каміння з основи періодично випадали та скочувались по рельєфу вниз. Поверхня каменю поросла лишайниками і травою, а біонарости викликали його механічне руйнування.

Фото: Юрко Мориквас, 2016 рік / lvivcenter.org

У 2016-2017 роках було виготовлено проектно-кошторисну документацію реставрацію та консервацію руїн Високого Замку у м. Львові (152,568 тис. грн.). У 2018-2019 рр. проведено ремонтно-реставраційні роботи вартістю 1 373 418, 40 грн. У 2019 році роботи зупинені, у зв’язку з ремонтом дороги, яка веде до руїн Замку і коригуванням проектно-кошторисної документації, яку у 2020 році погоджено у Міністерстві культури, молоді та спорту України. У 2020 році проведено процедуру закупівлі та на замовлення управління відновлено виконання робіт. Вартість будівельних робіт становить 4 245 477грн. Роботи заплановано завершити у 2021 році. Загальна вартість об’єкта (згідно укладених договорів) становить 4 402 622 грн.

Що передбачено проєктом? Реставрація і консервація збереженого фрагменту руїн Замку, зокрема, реставрація бійниць, доповнення втраченого кам’яного обличкування стіни, закріплення цегляної поверхні стіни, формування основи муру кам’яними брилами, влаштування дерев’яного дашка над стіною, покриття з гонту, влаштування з/б підпірної стінки та водовідведення, трасування продовження стіни в площині основи муру та доріжок, влаштування пішохідних доріжок, поребриків, водовідвідних лотків, дренажу, влаштування металевого огородження та поручнів для маломобільних груп населення, влаштування лавок, урн для сміття, впорядкування ділянки та посів газону.

Як відомо, Високий замок – кам’яна фортеця на Замковій горі у Львові. Це пам’ятка середньовічної оборонної архітектури – фрагмент південної стіни мурованого замку (1362), зведеного на місці первісного дерев’яного. Згідно з описом, 1562-го року замок був у доброму стані, мав каплицю з необхідними предметами, «королівське мешкання», «муровані хідники», склепіння для «чуваючих», 10 гармат, інструменти для розбивання мурів, чимало куль та пороху. На початку XVIII століття через численні пошкодження замок вже не міг забезпечувати оборону Львова. Поступово міська влада дозволила розібрати його руїни на будівельний матеріал.