Четвер, 25 Квітня

Як у Львові щодня проводиться миття і дезінфекція громадського транспорту

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

Із часу оголошення карантинних заходів у Львові проводиться щоденна дезінфекція комунального громадського транспорту.

Щоденно відповідні працівники ЛКП «Львівелектротранс» і ЛК АТП № 1 миють і дезінфікують автобуси, трамваї і тролейбуси.

Впродовж дня у трамвайних і тролейбусних депо, коли транспорт заїздить на плановий огляд, відбувається протирання усіх поручнів і крісел. Натомість вже з 20.00 год вечора і до 05.00 год відбувається миття салонів і їх дезінфекція.

Розповідаємо детально як у Львові миють та дезінфікують щодня автобуси на території ЛК АТП № 1.

Отже після робочого дня кожен автобус заїжджає на мийку, яку встановили у 2018 році. Тут миються всі без виключення автобуси, які приїхали з маршруту після зміни. Тож на ранок кожен з цих автобусів виїжджає вже помитим.

Весь зовнішній процес миття автоматизований. Не треба нічого дотирати вручну ганчірками та швабрами. Встановлена мийка здатна помити 80 автобусів за годину, натомість щодня близько 250 машин випускається на маршрути з цього підприємства.

Це виглядає наступним чином. Після зміни ввечері водії передають автобуси так званим “перегонщикам”, які доставляють їх в депо і займаються процесом миття. Всередині машин мийники загально промивають машину, витираючи поручні і крісла усіх автобусів. Зазвичай це може тривати до 1-2 ночі. Тож після миття автобус ще кілька годин стоїть в депо, а вже рано вранці виїжджає знову на маршрут.

Але це ще не все. Щодня також поглиблено дезінфікують та намилюють автобуси, але тут процес вже доволі тривалий, тому вдається генерально вимити 6-7 машин щодня, які не виїхали на маршрут.

Скріншот з відео Bilyy VLOG / Ютуб

Для цього мийники знімають сидіння і намилюють буквально кожну деталь автобуса та залишають для окиснення на годину часу, після чого починають змивати та витирати. В машинах, де важко зняти сидіння (автобуси МАЗ), на сидіння натягують спеціальні чохли та намилюють все решта. Місця, де є електроніка, ретельно оминають.

Інформація з відео Андрія Білого Огляд АТП-1. Що змінилось?