П’ятниця, 19 Квітня

Відтепер клієнтів банків в окремих випадках будуть ідентифікувати під час переказу коштів

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

З 28 квітня 2020 року встановлюються оновлені вимоги до переліку інформації (ідентифікації) про платника та отримувача, що повинна супроводжувати переказ коштів, однак це, за оцінками Національного банку, не матиме суттєвого впливу на здійснення переважної більшості операцій із переказу коштів, йдеться на сайті Національного банку України.

Нові вимоги вводяться в зв’язку з набранням чинності Законом України “Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, отриманих злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдженню зброї масового знищення”.

Впроваджується ризик-орієнтований підхід у роботі з клієнтами. Тобто високоризикових клієнтів перевірятимуть пильніше. Наприклад, йдеться про політиків чи “сірих бізнесменів”. Тобто тих, хто може проводити операції на великі суми.

Операції звичайних українців – студентів, пенсіонерів, клієнтів в рамках зарплатного проекту та «білого» бізнесу, що платить податки – перевірятимуть менше, тому що ризиків, що вони займаються відмиванням грошей, немає.

95% банківських клієнтів належать саме до низькоризикової категорії, тому що клієнти банків вже є ідентифікованими. Ці особи вже раніше відкривали рахунок, заповнюючи анкети та засвідчуючи свою особу ксерокопіями документів тощо (ідентифікація проведена). Зміни переважно стосуються неідентифікованих операцій. Це не заборона їх проводити, це скоріше додаткові вимоги.

Закон розширює вимоги до ідентифікації осіб, хто робить переказ грошових коштів. Це не стосується переказів грошей з карти на карту. Банківська карта – це вже ідентифікована річ, і банк має інформацію про їхніх власників.

Йдеться переважно про перекази без відкриття рахунку – наприклад поповнення рахунку через термінал. Тобто якщо ви будете поповнювати рахунок через термінал на суму 5000 грн і більше, потрібна ваша ідентифікація. До кінця року платіжні термінали будуть обладнані спеціальними зчитувачами карт.

Дистанційна ідентифікація клієнтів

Новий запроваджує нову перевагу для клієнтів – дистанційна ідентифікація. Наприклад, тепер задля відкриття нового рахунку у банку не варто фізично йти у відділення. Підтвердити свою особистість можна через систему BankID або навіть відеозв’язок.

Збільшення граничного порогу для обов’язкового моніторингу

Раніше банки в обов’язковому порядку повідомляли Держфінмоніторинг про всі операції від 150 тис. грн, а замість теперішніх 4 ознак для обов’язкової перевірки було 17. Закон збільшує граничний поріг суми до 400 тис. грн. Звітувати потрібно про такі операції: готівка; переказ коштів за кордон; операції політиків та публічних осіб; операції клієнтів з держав, які працюють «в антилегалізаційній сфері», як наприклад Північна Корея. Це все дасть змогу легше дихати бізнесу та банківським клієнтам.

На кого не поширюються вимога ідентифікації

  • сплату житлово-комунальних послуг, оплату податків, штрафів, інших обов’язкових зборів та платежів (незалежно від суми);
  • сплату кредиту у сумі до 30 тис. грн;
  • перекази для оплати товарів і послуг, що здійснені платником за допомогою платіжної картки (або іншого електронного платіжного засобу), якщо її номер супроводжує переказ (незалежно від суми);
  • всі готівкові перекази в межах України у сумі до 5 тис. грн;
  • зняття коштів з власного рахунку.