Середа, Березень 20

У Львові вчать дітей надавати домедичну допомогу

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

За три місяці Оксана Бенцак з проектом «Маленький рятівник» відвідала десяток львівських шкіл, пояснюючи що таке домедична допомога, повідомляє Львівська газета

Данило Добрянський навчається у сьомому класі ліцею «Еколенд». У свої 12 років хлопчик уже чітко знає, як визначити, що у людини стався інсульт та що таке домедична допомога:

«Коли у людини інсульт, у неї німіє права або ліва частина тіла. Якщо ти попросиш таку людину усміхнутись, то у неї підніметься лише одна частина губи. Якщо ти скажеш їй підняти руки, то підніметься лише одна рука. Якщо ти попросиш її щось сказати, то вона не зможе сказати нічого зрозумілого. Якщо ти виявляєш такі ознаки, то треба терміново дзвонити у лікарню і просити медиків, щоб приїжджали якнайшвидше».

Натомість ровесниця Данила –12-річна Аня Бенцак – розважливо розповідає, як надати першу домедичну допомогу людині, яка раптово знепритомніла:

«Насамперед треба подивитись, чи це не несе загрози тобі, адже, коли людина лежить посеред вулиці, то це не завжди означає, що їй погано. Можливо це потенційний злочинець, і у нього у руках може бути вибухівка. Якщо нічого підозрілого у людини ви не побачили, тоді треба до неї звернутись, спитати чи їй потрібна допомога. Якщо людина ніяк не реагує, потрібно перевірити її больові точки. Такі точки є між великим і вказівним пальцями рук та у шийному відділі. Пізніше ми перевіряємо дихання: підіймаємо голову людини, відкриваємо її рот, руку ставимо на живіт, притуляємо вухо до її рота і слухаємо дихання. Нормальне дихання – це коли людина чотири рази вдихає за 10 секунд. Після цього людину треба перевести у стабільне бокове положення: руку догори – «вільна каса», другу руку у положення – «подзвонити мамі», і підняти ногу – «давай потанцюємо». І тоді, тримаючи за лікоть і коліно, перевернути людину на інший бік».

«Вільна каса», «давай потанцюємо» та інші прийоми

Назви «вільна каса», «подзвонити мамі» та «давай потанцюємо», на перший погляд, здаються дитячими пустощами, насправді ж, так по-ігровому фахівці зашифрували для дітей прийоми домедичної допомоги, – пояснює «Львівській Газеті» засновниця тренінгового центру «Invest» – Оксана Бенцак:

«Стабільне бокове положення» – це нескладний прийом, який допомагає врятувати людину, до прикладу, під час приступу епілепсії. Коли людина перебуває у стабільно боковому положенні, потік повітря починає проходити краще, їй легше дихати, крім того, у такому положенні язик не западе. Цей банальний прийом, насправді, може врятувати багато життів».

Усе своє життя Оксана Бенцак викладає англійську мову. Однак три місяці тому до своєї основної діяльності жінка вирішила додати ще одну абсолютно нову сферу. Львівська філологиня заснувала тренінговий центр «Invest», фахівці якого вчать дітей від шести років надавати першу домедичну допомогу.

Поштовхом до такої кардинально нової діяльності став вибір старшого сина жінки – Романа. Хлопець навчається у вінницькому медичному університеті. З 2014 року він усі свої літні канікули проводить на сході України. Роман – учасник АТО. Разом з евакуаційними групами рятує поранених, а між волонтерськими поїздками, яких у нього вже шість, хлопець у Вінниці навчає інших надавати домедичну допомогу. Оксана зізнається, спершу її як маму стривожила така ініціатива сина, однак згодом жінка вирішила по-своєму підтримати сина.

 

«Help your granny» як приклад

«Одного разу, коли ми сиділи у сімейному колі і обговорювали це заняття сина, у мене виникла ідея: а чому б нам не почати навчати дітей надавати домедичну допомогу? Адже у всіх розвинених країнах цьому приділяють дуже велику увагу. До прикладу, в Америці є цілий проект, який називається «Help your granny». У чому його суть – маленьких діток часто залишають із бабусями та дідусями, а це є люди зони ризику, у яких може статись напад епілепсії, інсульт чи інфаркт. І у проекті «Help your granny», власне, вчать дітей допомогти бабусі чи дідусеві до приїзду медиків. Я усе своє життя працюю з молоддю., тому мене по-особливому захопила ця ідея, і я подумала, що ми обов’язково маємо створити аналогічну програму в Україні.-Пригадує Оксана Бенцак.

Так три місяці тому у Львові і зародився тренінговий центр «Invest». До нього Оксана та її син залучили близько 20-ти фахівців-медиків. Для дітей у центрі розробили проект «Маленький рятівник». Він передбачає програму для двох вікових категорій – 6+ та 10+.

«Насамперед, ми ознайомлюємо діток з тим, що таке домедична допомога і для чого вона потрібна. Ми розповідаємо їм, що робити, якщо у них опіки, запаморочилась голова, якщо вони порізались – як собі зарадити у таких випадках. Завдяки ігровим моментам, діти дуже легко запам’ятовують важливі речі. І у разі екстреної ситуації – не панікують. Вони можуть, і собі допомогти, і комусь, хто перебуває у небезпеці.

«Маленький рятівник» у львівських школах

За три місяці існування проекту, фахівці відвідали з безкоштовними тренінгами десяток шкіл Львова. А ще – навчальні заклади Хмельницького, Кропивницького, Вінниці та Харкова. Далі на черзі – Дніпро. Зазвичай, каже Оксана, з такими тренінгами їх до шкіл запрошують вчителі, які хочуть урізноманітнити навчальний процес для дітей та зробити його ефективнішим. І їм це вдається, зізнається, 13 річна Дарія Палига, у школі якої теж уже проводили такий тренінг:

«Мені дуже сподобалось на заняттях від курсу «Маленький рятівник». Це дуже цікаво. Ти ніколи не знаєш, коли чекатиме біда тебе, твоїх родичів чи просто на вулиці станеться, з якоюсь незнайомою людиною. І тому, я вважаю, що дуже важливо вміти надавати першу домедичну допомогу, і надавати її правильно. І у «Маленькому рятівнику» нас цьому навчали. Найбільше мені сподобалось, як робити штучне дихання. Мені здається, це одне із найкрисніших знань, яке може врятувати людину практично від усього».

Окрім тренінгів з домедичної допомоги для дітей, у тренінговому центрі «Invest» є лікар-педіатр, він навчає батьків, як допомогти в екстрених ситуаціях немовлятам, наприклад, якщо дитина проковтнула якийсь сторонній предмет або захлиснулась. Проводить центр «Invest» і виїзні тренінги для компаній. А 15 квітня стартує безкоштовне навчання уже для другої групи пластунів.

Охочих пройти тренінг «Маленький рятівник», Оксана Бенцак просить звертатись на сторінку тренінгового центру «Invest» у соціальній мережі Facebook.

Марічка Курило, Львівська газета

Новини партнерів:

Підписуйтеся на наш канал в Telegram та спільноту в Facebook
Поширити:

ЗАЛИШИТИ  КОМЕНТАР