Середа, 17 Квітня

«Побачити» вперше: як львівський театр став доступним для людей з вадами зору

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

“Перший театр” закупив 13 приладів аудіодискрипції, тож тепер вистави зможуть «бачити» люди з вадами зору

Про це розповідає Львівська газета.

Восьмирічна Діанка – незряча. Дівчинка навчається у звичайній школі й любить ходити з мамою у театр: «Я дуже люблю вистави. Мені мама завжди розказує на вушко, що відбувається на сцені. Якби нам розповідали, що відбувається, так, як сьогодні, я змогла б частіше ходити в кіно чи в цирк».

Відома львівська борчиня за права незрячих Оксана Потимко пояснює, коли незрячим хтось розповідає, що відбувається на екрані, або під час спектаклю, інші люди у залі часто дратуються.

Тому віднині для десятка людей таких, як Діанка, і для Першого театру на вулиці Гнатюка у Львові – особливий день. Нині виставу тут можна «дивитись» за допомогою аудіодискрипції.

Перед виставою «О восьмій вечора на ковчезі» публіка отримала радіогіди. Це невеличкі навушники з пультом регуляції звуку.

Світло вимикається. У цілковитій темряві художній керівник театру Юрій Мисак зачитує фрагмент зі спектаклю «О восьмій вечора на ковчезі» й каже: «Таким театр є для людей, які не мають змоги бачити». Світло вмикається. Хоч попереду весела вистава, в залі запанувала тиша… Але ненадовго…

У залі вирізняється одна жінка. Протягом усього дійства вона в невеличку рацію переповідає людям у навушники емоції та дії, що відбуваються на сцені: «Почалася віхола, пінгвіни тісно притулились один до одного».

У Першому театрі є одразу три актриси, які зможуть адаптовувати вистави театру для аудіодискрипції. Для цього Леся Шкап’як,Тетяна Сторожук і Марія Самсонова пройшли спеціальну підготовку з коментування.

Вистава завершується, а в залі панують щирі емоції: сміх, радість і усвідомлення нового досвіду. Восьмирічна Діанка переповідає мамі, як хвилювалася за головних героїв, і вже планує свій наступний похід у театр.

За словами художнього керівника театру Юрія Мисака, Першому театру вдалось виграти грант на 55 тисяч гривень від Програми розвитку ООН. За ці кошти закупили перші 13 радіогідів. До кінця року мають придбати ще 8. Таким чином Перший театр став першим інклюзивним театром у Львові. Ініціативу підхопила й міська рада, там виділили 23 тисячі гривень. Зараз за ці кошти в театрі облаштовують пандуси та вбиральні для людей з інвалідністю.

Фото: Перший театр