Субота, 20 Квітня

Львів’янин Святослав Літинський може стати мовним омбудсменом

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

Львівський громадський діяч та відомий захисник української мови Святослав Літинський може стати мовним омбудсменом. Міністерство культури України висунуло кандидатуру Святослава на посаду уповноваженого із захисту державної мови. Він був першим громадянином України, який отримав внутрішній паспорт без російськомовної сторінки та виграв десяток інших гучних справ.

Тепер кандидатуру Літинського має затвердити уряд. Якщо це станеться, Святослав займе місце Тетяни Монахової, яка наприкінці квітня написала заяву про відставку. Колишня уповноважена з захисту державної мови Тетяна Монахова у квітні звільнилася, пояснивши своє рішення відсутністю політичної волі української влади в питанні захисту мови.

Тоді вона пояснила, що її робота блокувалася, і вона ні на що не могла вплинути. “Продовжувати брати на себе відповідальність за те, на що ніяк не можеш вплинути, просто безглуздо”, – зазначила Монахова.

У коментарі “5 каналу” Літинський заявив, що його попередниця – Тетяна Монахова – “не мала достатньо досвіду в мовних питаннях, а ще не була обізнана у правозахисній діяльності”.

Він також додав, що найважливіше – “це утворити секретаріат, тобто як би безпосередньо орган, який забезпечує функціонування уповноваженого”.

“А далі є закон, який вимагає, щоб уповноважений першим подавав у Кабмін і разом з Кабміном брав участь в опрацюванні рішень щодо державної мови, щоб забезпечував розгляд звернень громадян щодо порушень державної мови”, – сказав він.

Хто такий Святослав Літинський?

Святославу 38 років. Він громадський діяч, доктор філософії з фізико-математичних наук і викладач зі Львова. Літинський відомий як дуже активний захисник української мови. І ініціатор низки судових процесів по цій темі. У нього є кілька історичних резонансних справ, зокрема:

Паспорт

Літинський хотів отримати паспорт, в якому не буде російської мови. І він його отримав. У листопаді 2014 року суд зобов’язаний Державну міграційну службу видати йому паспорт без дублювання даних російською мовою. Всі подальші суди з цього приводу він виграв. Він був першим громадянином України, який отримав внутрішній паспорт без російськомовної сторінки.

Аваков

У вересні 2015 року Літинський добився в суді зобов’язання МВС видати йому український переклад російськомовного виступу міністра Арсена Авакова. МВС спочатку подало скаргу, але потім її відкликало.

Більше 20 позовів щодо:

  • Пральних машин і мікрохвильовок без українського маркування
  • Квитанцій оплати картками (видачі квитанцій не держмовою).
  • Вимоги ввести українську мову в панелі приладів автомобілів.
  • Перекладу виступу одного з народних депутатів українською.
  • Маркування клавіатур ноутбуків.
  • Відсутності перекладу українською всієї інформації на сайтах Нацполіції і МВС.
  • Перекладів українською сторінок торгових мереж.
  • Відсутності обслуговування українською на “Укрзалізниці”.

І це ще далеко не все з активної діяльності Літинського.