Середа, 24 Квітня

Біля Львова науковці знайшли унікальні травертинові джерела

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

Чи можна в наші дні знайти рідкісну природну цінність, про яку раніше було невідомо науковцям, та ще й в межах великого міста?

На унікальні травертинові джерела біля Львова натрапили львівські науковці-екологи Олег Орлов і Марина Рагуліна.

Вони є рідкісними не тільки для України, але й для Європи.

«Це просто неймовірно бачити, як така природна цінність збереглася зовсім поряд із районом багатоквартирних будинків», – зазначають науковці.

«Згадку про те, що у Львові є травертинові формації ми прочитали в книзі польського геолога Маряна Ломницького “Геологія Львова і околиць” (1898 року). Ми почали шукати і знайшли їх на витоках річки Маруньки у Винниківському лісництві. Травертинові джерела рідкісні як у світі, так і в Україні.

Загалом, на територій України травертинів трохи більше 50 (це і джерела, і скельні формування). Більша частина з них зосереджена в Придністровському Поділлі і декілька в Криму. У Львівській області до цього часу було виявлено лише одне таке джерело і на сьогодні, наскільки нам відомо, воно немає охоронного статусу – це так званий «Плакучий камінь» поблизу Малих Грибович”, – розповів науковець Олег Орлов.

Такі об’єкти є рідкісними не тільки для України, але і для Європи, тому занесені до європейського охоронного списку цінних оселищ Natura-2000 (№ 7220).

«Це просто неймовірно бачити, як така природна цінність збереглася зовсім поряд із районом багатоквартирних будинків» – зазначають науковці.

Довідка: травертини – це гірська порода, що утворюється в результаті осадження карбонатів кальцію з води вуглекислих джерел. Такі типи джерел відомі багатьом українцям завдяки популярному серед туристів курорту в Туреччині Памуккале (Бавовняний замок) – із характерними для травертинів білими уступами.

Нагадаємо, неподалік Львова від перехожих ховається своя «Бродівська Сахара». Пустелю на Львівщині відкрили цьогоріч.

До речі, недалеко від цих піщаних дюн є дві карстові водойми, що називаються «Сині вікна» і в яких вода унікальної синяви та в якій відображалося захмарене небо. про “Сині вікна” можете детальніше почитати статтю, яку ми написали тут.