Четвер, 25 Квітня

2018 року до України ввезли понад 1,7 тис. електрокарів

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

Електрокарів в Україні стає дедалі більше. Тільки у першому кварталі цього року до нашої країни було імпортовано понад 1,7 тис. таких машин.

Це майже втричі більше, ніж за відповідний період 2017 року, повідомляє Tokar.ua з посиланням на Державну фіскальну службу України.

У січні 2018 року ввезли 794 електрокари (у січні 2017-го — 132), у лютому — 413 (181), у березні — 537 (237). Загалом торік імпорт склав 2,7 тис. легкових електрокарів та інших транспортних засобів, оснащених електродвигунами.

Нагадаємо, що напередодні Нового року депутати скасували ПДВ та акциз на імпортні електрокари. Норма почала діяти з 1 січня 2018-го. Правда, не на 5 років, як передбачалося спочатку, а лише на рік.

Та наші депутати хочуть піти ще далі. Наприкінці березня у стінах ВРУ було зареєстровано законопроект № 8159, у якому йшлося про розвиток власного виробництва електрокарів, а точніше — про створення для цього відповідних умов.

«Наша країна має… найбільші в Європі запаси літію. Разом із цим практично відсутнє виробництво електромобілів, електровантажівок, електробусів, літієвих акумуляторних батарей, зарядних пристроїв до них. Очевидно, що для розвитку галузі… потрібні значні інвестиції в розширення виробництва, оновлення матеріально-технічної бази та впровадження передових технологій, а для цього мають бути створені сприятливі умови», — йдеться в пояснювальній записці.

Тому законотворці пропонують звільнити від оподаткування:

  • імпорт запчастин та деталей, необхідних для виробництва транспортних засобів, оснащених виключно електричними двигунами
  • підприємства, які отримують прибуток від продажів літію власного видобутку, літій-іонних (літій-полімерних) акумуляторів, зарядних пристроїв для літій-іонних (літій-полімерних) акумуляторів, транспортних засобів, оснащених виключно електричними двигунами (одним чи кількома)
  • фізичних осіб, які набувають право власності на легкові автомобілі, оснащені виключно електричними двигунам тощо.

Поки документ перебуває на стадії ознайомлення.

Головний фактор зростання імпорту електромобілів в Україні – скасування ПДВ, яка діє з 1 січня цього року. Це, з одного боку, спростило процедуру ввезення електрокарів в країну. З іншого, здешевило самі електромобілі. Вважає засновник блогу autogeek.com.ua Євген Муджирі.

Особливо, якщо говорити про преміум-сегмент, де економія на податок дозволяє до тієї ж Tesla Model X прикупити ще і старий Nissan LEAF за ті ж гроші, що до скасування ПДВ.

Продажі також зросли. Місцями пропозиція не встигає за попитом і деякі моделі або комплектації доводиться замовляти: залишати передоплату і чекати, поки вам привезуть електромобіль з-за кордону. Розширюється і асортимент. До невеликого переліку доступних на ринку електромобілів почали додаватися нові позиції: Chevrolet Bolt, новий Nissan LEAF і навіть Tesla Model 3, нехай і в єдиному поки екземплярі.

Поступово «прокидаються» і офіційні дилери: слідом за представленим торік Hyundai IONIQ на ринок ось-ось виведуть електрокроссовер Jaguar i-PACE і хетчбек Renault ZOE.

Якщо говорити про інфраструктуру, то сьогодні в Україні діє кілька досить великих мереж електрозаправок, які активно нарощують свою присутність у ключових місцях скупчення електромобілів.

Днями з’явиться ще один великий гравець – ДТЕК, який почне будівництво мережі швидких (потужних) зарядних станцій. Це додасть ще більшого імпульсу розвитку ринку електромобілів, оскільки навіть сьогодні деяких потенційних електромобілістів стримує від купівлі автомобіля на електротязі саме небажання стояти годинами на електрозаправках в очікуванні, поки батарея зарядиться до потрібної позначки.

Втім, ці страшилки не лякають тих, у кого є приватний будинок і доступ до звичайної розетки 220 вольт. Як показує практика, до 80% власників електромобілів заряджаються саме від домашньої мережі вночі, коли у власників звичайних автомобілів з двигуном внутрішнього згоряння машина просто марно простоює.