Як стати поліглотом: 9 корисних порад

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Підписуйтеся на наш канал в Telegram та сторінку в Instagram

Деякі люди думають, що є особливий ген, який дозволяє вивчити за життя кілька іноземних мов. Насправді знати по п’ять-вісім іноземних мов – це не особливий дар і навіть не роки наполегливої ​​праці. Повірте в те, що це може кожен, і дотримуйтесь 12 правил від бувалих поліглотів.

1. Вивчайте правильні слова правильним чином.
Вчити нову мову – значить вчити нові слова, дуже багато нових слів. Деякі люди думають, що у них погана пам’ять на слова, здаються і кидають вчити. Але ось в чому суть: вам взагалі не треба вчити всі слова мови, щоб розмовляти на нею.

По суті, ви не знаєте ВСІ слова своєї рідної мови, але непогано розмовляєте нею. Всього 20% зусиль на запам’ятовування нових іноземних слів забезпечать вам 80% розуміння мови. Наприклад, в англійській мові 65% написаного матеріалу включає в себе всього 300 слів.

Ці слова використовуються дуже часто, і така схема працює для всіх інших мов. Ви можете знайти ці часто використовувані слова або певну тему і часто використовувані слова саме по ній.

Є програма для ПК і смартфонів Anki. Тут використовується метод карток, коли на одній стороні написане питання, а на іншій – відповідь. Карток як таких немає, тільки питання і відповіді, які будуть з’являтися, поки ви не запам’ятаєте слово. Можна використовувати і справжні картки, наприклад Vis-ed для вивчення різних мов. Можна купити їх або зробити самому.

2. Вивчіть родинні слова.
Ви вже зараз знаєте безліч слів мови, яку збираєтеся вчити. Яку би мову ви не почали вчити, ви знаєте, принаймні, кілька слів, так що почати вчити «з нуля» по суті неможливо. Споріднені слова – це «справжні друзі» слів з вашої рідної мови, які позначають те ж саме.

Наприклад, в романських мовах – французькою, іспанською, португальською, італійською та іншими – є багато родинних слів з англійською. Англійська мова спочатку запозичила їх у норманів під час завоювання, яке тривало кілька сотень років. Action, nation, precipitation, solution, frustration, tradition, communication, extinction і тисячі інших слів із закінченням “tion” звучать точно так же на французькій, і ви можете відразу ж використовувати їх, звикнувши до вимови.

Просто поміняйте “-tion” на “-ción”, і ви отримаєте ті ж слова на іспанській. Зміна закінчення на “zione” – італійська мова, “-ção” – португальська. У багатьох мовах зустрічаються слова із загальним коренем, які звучать трохи по-іншому. Але все ж вам доведеться сильно постаратися, щоб не зрозуміти, про що йде мова. Наприклад, hélicoptère (французька); porto, capitano (італійська); astronomía, Saturno (іспанська).

3. Не обов’язково подорожувати.
Інша причина (або виправдання, це як подивитися) відмова від вивчення іноземної мови в тому, що люди не можуть відвідати іншу країну, в якій розмовляють цією мовою. Немає грошей, часу і т.д. Повірте, в повітрі іншої країни немає нічого такого, що змусило б вас раптом заговорити на іноземній мові. Є випадки, коли люди кілька років живуть в іншій країні і не вчать мову.

Якщо вам потрібно занурення в іноземну мову, не обов’язково купувати квиток на літак – можна зробити це через Інтернет. Якщо ви хочете слухати розмови іноземною мовою, ось інтернет-ресурс Tunein з більше ніж 100 000 справжніх радіостанцій зі всього світу.

Є однойменний додаток для смартфонів на iOS і Android (безкоштовний), в якому можна знайти кілька радіостанцій на мові, яку ви вивчаєте, і слухати їх кожен день в будь-якому місці. Якщо ви вважаєте за краще дивитися ролики на мові, що вивчається, знайдіть найпопулярніші ролики в потрібній країні на YouTube Trends Dashboard.

Зайдіть на Amazon або Ebay країни, мову якої збираєтеся вчити (наприклад, amazon. Es, amazon. Fr, amazon. Co. Jp, і т. д.), і купіть свій улюблений фільм або серіал на іноземній мові. Можна використовувати новинні онлайн-сервіси різних країн, наприклад France24, Deutsche Welle, CNN Español і багато інших.

Щоб читати матеріали на іноземній мові, на додаток до тих же новинних сервісів різних країн можна додати читання блогів і інших популярних сайтів, а знайти їх можна на сайті Alexa. Якщо вам важко так відразу перекладати іноземні статті, в Chrome є спеціальний плагін, який допоможе поступово дізнаватися різні висловлювання іноземною мовою, переводячи частини тексту. Тобто ви читаєте текст на своїй рідній мові, а деякі його частини – іноземною.

4. Тренуємося по Skype і не тільки
Отже, у вас вже є, що слухати, що дивитися і навіть що почитати, і все це в теплі і комфорті, простіше кажучи, у себе вдома. Тепер настає час для наступного ступеня – розмови з носіями мови. Взагалі, якщо ваша мета по вивченню мови включає в себе розмови нею, цей пункт повинен стати одним з перших.

Припустимо, ви починаєте вчити іноземну мову. Трохи часу піде на те, щоб вивчити базові слова і повторити те, що ви вже знаєте. А потім відразу ж встановлюйте контакт з носіями мови і починайте розмовляти з ними.

Для першого діалогу вам не знадобиться багато слів, і якщо ви почнете розмову відразу ж після того, як вивчили їх, в той же день будуть виявлені пропуски в словниковому запасі, і ви зможете додати відсутні вирази в свій словник.

За чотири-п’ять годин ви встигнете вивчити декілька слів на іншій мові, і в їх число бажано включити такі слова і фрази, як «привіт», «спасибі», «Можете повторити?» І «Я не розумію». Всі слова для першого діалогу можна знайти в розмовниках.

Тепер про те, як знайти носія мови і нав’язати йому свою присутність. І це не так складно, як здається. Наприклад, на сайті Italki ви знайдете професійних викладачів, неформальне навчання і навіть просто співрозмовників.

Притому навчання коштує досить недорого, наприклад, можна знайти курси китайської та японської по Skype за $ 5 на годину. Якщо вам все ще здається, що одного дня підготовки занадто мало, щоб почати спілкування з носієм мови, подумайте про те, що спілкування через Skype не заважає вам відкрити файл з основними фразами на іноземній мові, які ви ще не встигли добре запам’ятати.

Крім того, ви можете використовувати Google Translate і по ходу справи дізнаватися потрібні в діалозі слова. Це не шахрайство, адже ваша мета – навчитися розмовляти і робити це добре.

5. Не витрачайте гроші. Кращі ресурси – безкоштовні.
За постійну увагу носіїв мови варто заплатити, але, як бачите, курси коштують взагалі копійки. Що стосується інших граней навчання – незрозуміло, навіщо платити сотні доларів, якщо все це можна отримати безкоштовно. На Duolingo є відмінні безкоштовні курси різних мов.

Тут все представлено в ігровій манері, так що вчити мову буде цікавіше. Якщо ви вже знаєте англійську і хочете вивчити яку-небудь іншу мову, ряд безкоштовних курсів надає FSI і Omniglot. На BBC languages ​​можна вивчити основні фрази більше 40 мов, а на сайті About в розділі Languages ​​є інформація про конкретні аспекти різних мов.

За допомогою сервісу Interpals ви можете знайти товариша по листуванню з іншої країни, а на My Language Excharge можна знайти людину, яка теж хоче вивчити мову, і листуватися з нею на мові, що вивчається. І ось ще кілька ресурсів для допомоги у вивченні мов:

• величезна база слів з озвученням для правильної вимови чекає вас на Forvo;

• в співтоваристві Rhinospike ви самі можете пропонувати фрази і слова, які хочете послухати на іноземній мові, і їх будуть озвучувати носії мови;

• якщо ви не можете знайти озвучку потрібної фрази, на крайній випадок є Google Translate;

• на ресурсі Lang 8 ви знайдете коректорів – носіїв мови, які виправлять ваші тексти, а ви, в свою чергу, виправите тексти людей, які вивчають вашу рідну мову.

 

Як бачите, можливостей для безкоштовного навчання досить, а що краще – купувати уроки з репетитором або вчитися самостійно – вирішуйте самі. Напевно, для кого як.

6. Дорослим краще даються іноземні мови, ніж дітям.
Тепер, коли ви знаєте стільки ресурсів для початку вивчення мови, треба розібратися з найбільшою проблемою. Це не граматика, не словниковий запас і не відсутність особистих ресурсів. Це сумнів у власних силах і невірна оцінка свого потенціалу.

Найпоширеніша омана, після якої слідує фраза «Я здаюся», така: «Я занадто старий, щоб вивчити іноземну мову і добре володіти нею». Є хороші новини. Одне дослідження Університету Хайфи довело, що дорослим людям краще дається вивчення іноземної мови, ніж дітям.

На відміну від дітей, дорослі інтуїтивно розуміють граматичні правила, які ще не пояснювали на уроках іноземної мови. Крім того, не було жодного дослідження, яке довело б зворотне.

З віком люди не мають якихось особливих перешкод до вивчення іноземної мови, крім, зрозуміло, навколишніх факторів. У дорослих багато часу йде на роботу, і доводиться скорочувати години навчання.

Крім того, ніхто не дасть дитині кинути курси іноземної мови, якщо батьки записали її туди. У дорослих немає такого обмеження, і вони часто здаються. Отже, ми з’ясували цілих три хороших новини для тих, хто хоче стати поліглотом:

Щоб швидко вивчити іноземну мову, вам не потрібні ні гроші, ні подорожі, ні повернення в дитинство.
Ці три відмовки більше не спрацюють.

7. Поповніть свій словниковий запас за допомогою мнемоніки.
Механічного повторення недостатньо. Незважаючи на те, що численні повторення можуть буквально випалити слово у вашій пам’яті, ви все одно можете забути його. Крім того, бувають такі слова, які ніяк не хочуть запам’ятовуватися, незважаючи на постійні повторення.

Для таких «впертих» слів можна використовувати мнемоніку – мистецтво запам’ятовування. Ви придумуєте для себе якусь коротку смішну історію про потрібне слово і за допомогою асоціацій добре запам’ятовуєте його.

Можна придумувати самому або використовувати спеціальні ресурси, наприклад memrise. На цьому ресурсі користувачі придумують різні історії для більш простого вивчення мов і наук. Ви можете вільно використовувати готові історії і створювати свої.

8. Любіть свої помилки.
Десь половина населення планети знає більше однієї мови. Це означає, що одномовність – заслуга культури, а не біологічних факторів. Виходить, якщо дорослі люди зазнають поразки у вивченні іноземних мов, причина не в генетиці. Справжня причина в тому, що їх система навчання несправна.

Традиційна система навчання іноземних мов схожа на всі інші академічні дисципліни. Різниця між вашою рідною мовою і мовою, яку ви збираєтеся вчити, представляється як поєднання граматичних правил і правил з написання слів, які потрібно завчити.

Коли вивчите всі правила, ви будете знати мову. Звучить логічно, так? Проблема в тому, що ви не можете по-справжньому «вивчити» мову, ви просто починаєте використовувати її. Це не предмет, який ви знаєте або не знаєте, це засіб взаємодії між людьми.

Мови не купують, щоб зберігати їх для себе, – мови потрібно використовувати. І коли ви тільки починаєте вчити мову, важливо відразу починати спілкуватися, поки кострубато, з акцентом, використовуючи той небагатий словниковий запас, який ви встигли набути.

Звичайно, ви можете відкладати розмови з іноземцями до тих часів, коли зможете сказати іноземною фразу «Вибачте, будь ласка, ви не могли б великодушно підказати мені, де розташовується найближча вбиральня?», але ж «Не підкажете, де туалет?» несе ту ж інформацію, тільки без непотрібних наворотів.

Вас пробачать за прямоту, ви ж тільки вивчаєте іноземну мову, і всі ставляться з розумінням. Не думайте, що носії мови будуть злитися на вас за те, що ви набралися нахабності розмовляти з ними рідною для них мовою так кострубато.

Найкраще, що ви можете зробити, – не намагатися говорити ідеально. Замість цього любіть свої помилки. Коли ви вчитеся чогось, ви постійно робите помилки. Ви практикуєтеся, удосконалюєте свої знання і йдете вперед.

9. Створюйте розумні цілі.
Ще одна помилка більшості підходів до вивчення іноземних мов – відсутність конкретної і розумної мети. Наприклад, якщо ви вирішили з нового року вчити англійську, коли ви дізнаєтеся, що досягли мети, «вивчили» її? Цілі на кшталт цієї приносять тільки нескінченне засмучення, щось на кшталт: «Я ще не готовий, я не вивчив ВСЮ мову».

Розумні цілі мають п’ять обов’язкових характеристик: певні, вимірні, досяжні, релевантні і обмежені за часом. Щоб почати прагнути до своєї розумної мети з вивчення мов, бажано ознайомитися з європейською класифікацією за рівнями володіння.

Це допоможе вам поставити конкретну мету і відстежувати свій прогрес. Зараз у багатьох школах по вивченню європейських мов введена така ж класифікація, так що, можливо, багато хто з вас з нею знайомі. А – початківець (beginner), B – середній (intermediate) і C – просунутий (advanced).

І в кожному рівні є ще два підрозділи – слабкий (1 lower) і підвищений (2 upper). Так, наприклад, новачок, який просунувся у вивченні мови, – це А2, а слабкий просунутий – С1. І головне, всі ці рівні легко визначаються за допомогою тестів.

Офіційні освітні установи можуть протестувати вас і видати диплом про рівень знання мови. Такі тести можна пройти на англійській мові, німецькою, французькою, іспанською, ірландською та іншими офіційними європейськими мовами.

Незважаючи на те, що для азіатських мов не прийнята така класифікація, ви все одно можете пройти аналогічні тести для китайської та японської мов. Так до чого ви будете прагнути? І що для вас означають слова «володіння» і «досконале володіння», якщо перевести їх в реальні рівні?

Як правило, «володіння» починається з підвищеного середнього рівня (upper intermediate, B2). Це означає, що в соціальних ситуаціях ви зможете говорити так само, як на своїй рідній мові. Ви без напрягів зможете поспілкуватися з кимось в барі, розпитати людину, як вона провела вихідні, і розповісти про свої прагнення і відносини з людьми.

Звичайно, це не той рівень мови, на якому ви зможете вести професійну діяльність. Для цього потрібен більш високий рівень – С2 (підвищений просунутий). Але ж ви не будете працювати на всіх мовах, які вчите?

Щоб зробити свою мету досяжною, знижуйте запити. Наприклад, якщо ви будете працювати на англійській мові, прагніть до рівня С2, а німецьку, французьку й іспанську вчіть тільки до рівня В2, якого цілком вистачить для розмов, читання, перегляду фільмів і передач на цих мовах.

Якщо при вивченні мови ви зосередитеся на розмовному (може бути, ще й на читанні), зможете швидко опанувати мову за кілька місяців. І, нарешті, щоб зробити свою мету обмеженою за часом, краще встановлювати собі обмеження в кілька місяців.

Три-чотири місяці на те, щоб отримати новий рівень, – це ідеальний час. Прив’яжіть закінчення мети до якої-небудь події, яка буде відносно скоро, наприклад літньої відпустки, вашого дня народження, приїзду гостей і т. д. Щоб відстежувати свій прогрес, можна використовувати спеціальні програми, наприклад Lift.

Новини партнерів:
Поширити:

ЗАЛИШИТИ  КОМЕНТАР