П’ятниця, 19 Квітня

Відкриваємо невідому Львівщину: Ужоцький перевал серед букових лісів

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

Відкриваємо шикарні місця Львівщини разом. Сьогодні поговоримо про Ужоцький перевал, що знаходиться він на межі Закарпатської та Львівської областей. Висота перевалу становить 889 метрів, а ті, хто сюди потрапили вперше, кажуть, що це наймальовничіша гірська транспортна магістраль України. До речі, тут на початку минулого століття була прокладена залізниця, що з’єднувала Будапешт та Галичину.

Це автомобільна дорога Львів – Самбір – Турка – Ужгород. З оглядового майданчика відкриваються неймовірні та мальовничі краєвиди. З нього видно село Ужок та всі букові ліси й гори, які оточують це селище. Звідси відкривається неперевершена панорама полонини Равка, 1269 м (Східні Бескиди) та г. Остра, 1408 м (Полонинські Карпати).

Також тут проходить залізнична дорога побудована ще за часів Австро-Угорщини. По ній і досі курсують потяги. Даний залізничний шлях вважається наймальовничішим, адже з нього відкриваються крутяцькі краєвиди, а тунелі та віадуки перехоплюють подих! Тут прокладено 14 залізничних тунелів.

Залізничний серпантин на Ужоцькому перевалі

Від перевалу йдемо в напрямку Закарпаття. Тут автомобільна і залізнична дороги розходяться в різні сторони. Шосейна дорога повертає вліво і стрімким серпантином спускається до села Ужок. Залізнична – вправо, траверсуючи хребет, що є лінією вододілу між Ужем та Сяном, прямує до залізничної станції Щербин.

З Ужоцького перевалу бере свій початок річка Уж, назва якої походить через її вигляд струмка-змійки. Перевал розташований серед букових лісів, що знаходяться на території Ужанського національного парку.

Найцікавіше, що тут проходить головний європейський вододіл — лінія, що розділяє басейни європейських річок, одні з яких впадають до Атлантичного океану і морів північної Атлантики, інші — до Середземного моря і морів басейну Середземного моря (а також до Каспійського моря).

До речі, протягом 1914 – 1915 рр. перевал декілька разів захоплювали російські війська, але зрештою він залишився в руках Австро-Угорської армії. Як згадка про криваві події минулого тут стоїть пам’ятник на честь 363 полеглих воїнів у формі зрізаної кам’яної піраміди з хрестом та табличками українською, угорською, німецькою та російською мовами: “Воїнам армій Російської та Австро-Угорської імперій, які загинули в боях за Ужоцький перевал у роки Першої світової війни”. Пам’ятник було освячено восени 2007р. єпископом Мукачівським та Ужгородським УПЦ та ксьондзом РКЦ в Україні.

Неподалік, якщо пройтись пішки, можна зустріти окоп для стрільби стоячи і нижній отвір дренажного тунелю.

Є й мінус: безпосередньо по Ужоцькому перевалу проходить Державний кордон України з Республікою Польщею, тому наші прикордонники обов’язково перевірять документи всіх пасажирів машини. Достатньо мати внутрішній паспорт. В якості бонуса спробуєте відрізнити «наші» Карпати від польських.

Для водіїв: дорога зі Львова через Самбір, Старий Самбір, Турку і до КПП ідеальна. На самому перевалі не в дуже хорошому стані.