Щоденний вплив синього світла від смартфонів пришвидшує старіння організму

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Вчені з’ясували, що тривале випромінювання синього світла від смартфона або монітора може прискорити процес старіння організму, навіть якщо воно не потрапляє безпосередньо в очі. Під час досліджень Oregon State University було виявлено, що промені синього світла, що утворюються світлодіодами, пошкоджують клітини мозку, а також сітківки.

Науковці вивчали як плодові мухи-дрозофіли (Drosophila melanogaster) реагують на щоденний 12-годинний вплив синього світлодіодного світла і виявили, що його випромінювання прискорює біологічний процес старіння.

Мухи, що зазнавали щоденних циклів по 12 годин на світлі та по 12 годин на темряві, мали коротший термін життя порівняно з мухами, що утримувались у повній темряві, або з тими, що утримувались у світлі з відфільтрованою синьою довжиною хвилі. Мухи, які знаходилися під впливом синього світла, отримали пошкодження клітин сітківки та нейронів головного мозку а також порушення рухової функції та зниження активності.

Також в експерименті брали участь мухи з мутаціями – недорозвинення очей, і навіть у них виявляли пошкодження мозку та рухові розлади, що дозволяє припустити, що промені синього світла мають шкідливий ефект навіть без прямого потрапляння в очі. Також під час експерименту було виявлено, що мухи, якщо їм надано вибір, уникають синього світла.

“Те, що світло прискорювало старіння у мух, спочатку нас дуже здивувало”, – заявила Jaga Giebultowicz, професорка інтегративної біології і дослідниця OSU College of Science.

Вчені визначали експресію певних генів у старих комах і виявили, що захисні гени були піддані експресії, якщо мух тримали на світлі. Було припущення, що світло могло регулювати ці гени. Потім почали розглядати спектр світла і стало зрозуміло, що саме синє світло значно скоротило тривалість життя комах.

Природне освітлення має вирішальне значення для циркадного ритму організму – 24-годинний цикл таких фізіологічних процесів, як активність роботи мозку, вироблення гормонів та регенерація клітин.
Але є дані, які свідчать про те, що підвищений вплив штучного світла є фактором ризику розладів сну та циркадних розладів. І при поширеному використанні світлодіодного освітлення люди піддаються впливу збільшеної кількості світла в синьому спектрі, оскільки зазвичай використовувані світлодіоди випромінюють високу частку синього світла. Тривалість життя людини різко зросла за минуле століття, оскільки були знайдені способи лікування захворювань, але люди все більше, і більше часу проводять при штучному світлі.

Однак, є кілька речей, які люди можуть зробити, щоб уберегти себе:
– використання окулярів з бурштиновими лінзами, які відфільтрують синє світло і захистять ваші сітківки;
– встановлення телефонів, ноутбуків та інших пристроїв в режим блокування синіх променів світла.

Прогрес технологій та медицини міг би спільно працювати над вирішенням згубних наслідків світла, щоб ці дослідження в кінцевому підсумку виявилися корисними для людей.

Джерело: shorturl.at/d1469

Переклад: Ярина Савчук / facebook.com/INgeniusUA

Поширити:

ЗАЛИШИТИ  КОМЕНТАР