Вівторок, Листопад 12

В Україні затвердили концепцію дуальної освіти: що це значить

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Підписуйтеся на наш канал в Telegram та сторінку в Instagram

Уряд затвердив концепцію дуальної освіти. Вона повинна об’єднати навчання та роботу в професійній і вищій освіті, повідомляють у Міністерстві освіти.

За словами міністра освіти Лілії Гріневич, дуальна освіта допоможе подолати проблему зношеності обладнання у закладах вищої та професійної освіти, дасть змогу роботодавцям включатись у процес підготовки співробітників.

«Дуальна форма освіти передбачає поєднання навчання у закладах із навчанням на робочих місцях для набуття певної кваліфікації. Як правило, це навчання на основі договору. Учні та студенти зможуть побачити на власні очі виробництво чи компанію, в якій в майбутньому зможуть працювати, навчитися роботі на сучасному обладнанні», – розповіла Лілія Гріневич.

Що це означає?

Концепція дуальної форми освіти – це коли частину навчання студент проводить безпосередньо на виробництві (приблизно від 25% до 50% кредитів під час навчання). Успішність оцінює і роботодавець, і викладачі. Роботодавець братиме безпосередню участь у відборі учнів, що навчатимуться на програмі.

Концепцію розробляли протягом двох із половиною років. Результати навчання оцінюватиме і роботодавець, і викладачі. Роботодавець братиме безпосередню участь у відборі учнів, що навчатимуться на програмі.

Зокрема, концепція дуальної форми здобуття освіти передбачає:

  • Модернізацію освітніх програм
  • Підвищення якості підготовки фахівців
  • Зближення освіти з вимогами ринку праці
  • Посилення ролі та впливу роботодавців на освіту
  • Підвищення мотивації до навчання серед учнів та студентів
  • Ріст рівня зайнятості молоді
  • Скорочення адаптаційного періоду випускників на роботі
  • Підвищення конкурентоздатності працівників

 

Навіщо ця система в Україні?

Як пише УП.Життя, Індекс глобальної конкурентноспроможності України на 11 місці, а якість підготовки персоналу в компаніях та організаціях – на 94-му.

Перший заступник міністра освіти Володимир Ковтунець прямо зізнається:

“Система вищої освіти в Україні на грані повного провалу. Зате дипломів – хоч відбавляй. Виші досі при розробці навчальних програм орієнтуються на забезпечення роботою своїх кафедр. На всю Україну у нас 12 фахівців з кібербезпеки, 4 живуть в Україні. У Штатах – 70 тисяч”.

Павло Штутман, який очолює два машинобудівні заводи, скаржиться:

“У Кропивницькому дефіцит інженерних кадрів нині – 180 людей”. Інженер повинен розробляти продукцію, готувати виробництво і керувати малими групами, які здійснюють виробництво. Готувати таких спеціалістів традиційним академічним способом неможливо”.

Чи всіх професій торкнеться дуальна освіта?

Скоріш за все, що ні. Мова швидше йде про прикладні спеціальності, пов’язані з виробництвом:

“Не уявляю дуальну освіту з фізики чи математики, бо ті ж знання вони отримають в університеті. В педагогічній освіті теж вистачає практики”, – пояснює заступник міністра освіти Володимир Ковтунець.

Хто за це заплатить?

Держава. Але компанії беруть участь у фінансуванні. Наприклад, закуповують обладнання, розповідає Ковтунець. У Херсонську морську академію інвестували 30 мільйонів євро: комп’ютерні тренажери, стимулятори, тощо.

“Ви можете потрапити на місток капітана, потрапити в шторм і вивести з нього корабель”, – каже заступник міністра.

Також бізнес може покривати видатки для проведення деяких освітніх заходів.

Голова Ради Федерації роботодавців України Дмитро Олійник переконує, що український бізнес хоче такої співпраці: “Ми готові взяти частину проблем і видатків на себе. Сьогодні в багатьох регіонах є практика співпраці компаній з вишами та училищами. Ми вже інвестуємо у проекти”.

Новини партнерів:
Поширити:

ЗАЛИШИТИ  КОМЕНТАР