Вівторок, 23 Квітня

Яким би міг бути пам’ятник Данилу Галицькому

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

Уже 18 років площу Галицьку у Львові прикрашає пам’ятник засновника міста Львова, хоча насправді ідея спорудити монумент Данилові Галицькому виникла значно давніше, ще в радянський час. У 1947 році керівництво області звернулося до уряду УРСР з пропозицією відзначити у 1949 році 700-річчя заснування Львова і до цієї дати встановити пам’ятник королю Данилу.

“Тут стояти граду Лева”. Скульптура Теодозії Бриж

У 1958 році було прийнято постанову «Про спорудження у 1958-1970 рр. пам’ятників у Львівській області», згідно якої було передбачено встановлення монументу Данилу Галицькому на площі Старий Ринок.

Проект братів Сухорських (пл.Галицька)

5 січня 1971 року ЦК КПУ і Рада Міністрів УРСР таки прийняли постанову про спорудження пам’ятника, але лише у 1981 році виконком Львівської обласної ради повернувся до проблеми встановлення монументу. Проте, до діла так і не дійшло. Серед проектів того часу варто відзначити скульптуру Теодозії Бриж «Тут стояти граду Лева».

Скульптор Петро Кулик (пл. Соборна)

До ідеї будівництва монументу повернулися аж у 1999 році. Було створено організаційний комітет та почали збирати пожертви на спорудження пам’ятника.

Автор Ярослав Троцько (біля Порохової вежі)

Наприкінці 2000 року Львівська міська рада, обласні організації Спілки архітекторів і Спілки художників України оголосили Всеукраїнський конкурс, під час проведення якого було розглянуто 21 проект пам’ятника. Два проекти були показані поза конкурсом.

Проект Яролава Мотики (Високий Замок)

Для встановлення монумента архітектори вибрали площу Галицьку, площу Соборну , площу Старий Ринок, оглядовий майданчик на Високому Закмку (біля приміщення телестудії) та на Валах (поміж Пороховою вежею та пожежною частиною). З цих варіантів одразу виключили площу Старий ринок, оскільки тут комплекс пам’ятника нашаровувався на фундамент зруйнованої синагоги.

Автор Еммануїл Мисько

Проекти було виставлено у Львівському палаці мистецтв. Більша частина представлених композицій зображала засновника у вигляді вершника , у тому числі одна – з малолітнім спадкоємцем, ще у двох вершник був спішений, а у шести варіантах є тільки постать.

Проект архітектора Коваленка

Надзвичайно цікавими були й поза конкурсні роботи – створений Еммануїлом Миськом задовго до конкурсу монумент князю Данилу на стоячому коні та альтернативний проект архітектора Коваленка – каплиця-ротонда у вигляді корони.

І хоча за умовами конкурс мав проводитися в один тур, журі довелося  провести три засідання і все ж таки першої премії не було присуджено нікому. Другу присудили авторській групі скульпторів – Василю Яричу і Роману Романовичу та архітектору Яремі Чурилику. За їхнім ескізним проектом і спорудили пам’ятник Данилу Галицькому, який урочисто було відкрито 26 жовтня 2001 року на площі Галицькій.

Роботи з монтажу монументу Данилові Галицькому. Фото 2001 року

Проект-переможець –  це молодий воїн, піднятий на стременах, мудрий і войовничий князь. На думку багатьох у монументі вдало відображено історичну постать князя-короля та епоху загалом.

У короткий термін було відлито п’ятиметрову скульптуру в бронзі: виготовлення пам’ятника повністю взяла на себе Львівська кераміко-скульптурна фабрика. Люди працювали від ранку до ночі, бажаючи якнайшвидше завершити довгоочікуваний проект…

Монтаж пам’ятника Данилу Галицькому у Львові. Фото 2001 року

На спорудження монументу було витрачено 60 тонн граніту та 9 тонн бронзи! Сам пам’ятник являє собою бронзову фігуру Данила Галицького на коні, що підноситься на гранітному постаменті, який прикрашає барельєф корони. Загальна висота пам’ятника 10 метрів!

Певні суперечки та розбіжності виникли щодо місця встановлення… Звичайно, пам’ятник Данилу Галицькому пасувало б поставити на території княжого Львова або в парку “Високий Замок”, де князь Данило збудував фортецю в XIII сторіччі, або в самому серці княжого Львова, де він жив (площа Старий Ринок, початок вулиці Б.Хмельницького). Але з огляду на те, що там немає достатньо місця для огляду пам’ятника, вирішили встановити його на площі Галицькій.

Пам’ятник Данилу Галицькому у Львові. Фото 2015 року

Джерело: photo-lviv.in.ua