П’ятниця, 19 Квітня

Вперше у Львові. Топ-14 цікавих фактів, якими варто поділитися

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

Львoвy є чим пишaтися. Вiн рeвнo бeрeжe тa кyльтивyє свoї симвoли, вaбить кaвoю, брyкiвкoю, вyзькими вyличкaми тa трaмвaями. Цiкaвo, щo симвoлoм мiстa мoглa б стaти… пoвiтрянa кyля. Aджe сaмe тyт її – з aвтoмaтичним пaльникoм нa рiдкoмy пaльнoмy – впeршe зaпyстили. Сaмe y Львoвi пoбaчили свiт пeршa в Укрaїнi книгa тa гaзeтa. тyт зiгрaли пeршi фyтбoльний тa хoкeйний мaтчi, вiдкрили пeршy пoштy тa yнiвeрситeт, зaпaлили гaсoвy лaмпy тa звaрили пивo.

14 львівських “вперше”:

#1: Перша книга

У 1574 році Іван Федоров надрукував у Львові першу в Україні книгу – «Апостол». Вигнаний зі столиці Московії реакційним духовенством першодрукар прагне до «богоспасенного міста Львова», де у власній друкарні за свій рахунок з допомогою небагатих львівських міщан друкує «Діяння та Послання Святих Апостолів». Перша українська книга вирізняється великим форматом, різноманітністю та високим рівнем художнього оформлення і поліграфічного виконання. Львівський «Апостол» видрукуваний досить великим для свого часу накладом – 1 200 примірників. Збереглося близько 100 примірників видання у найбільших бібліотеках України, а також Росії, Польщі, Болгарії, США та інших країн.

#2: Перша залізниця

У 1859 році почалося прокладання колії з Перемишля до Львова протяжністю 97,6 км. У жовтні 1861 року завершили будівництво Львівського вокзалу, який у майбутньому мав служити відправним центром для чотирьох напрямків: зі Львова до Кракова, Чернівців, Бродів і Підволочиська. Перший пасажирський потяг прибув з Перемишля до Львова 4 листопада 1861 року о 14:30. На всіх станціях поїзд вітали сотні селян, приїзд «сталевого коня» урочисто зустрічали місцеві музиканти.

#3: Перший хокейний матч

У Львові відбувся перший в історії України хокейний матч за міжнародними правилами. Завдяки зусиллям Львівського ковзанярського товариства 1908 року у Львові почалися перші тренування хокеїстів. А на початку 1909 року відбувся перший в історії України хокейний матч за міжнародними правилами. З нього почалася славна ера львівського хокею, представники якого згодом захищали кольори різних збірних. У цей же час відбувається становлення і українського національного хокею у рамках товариства «Україна».

#4: Перша пошта

У 1629 році італієць Роберто Бандінеллі започаткував у Львові першу в Україні міську пошту європейського зразка, яка регулярно доставляла листи для мешканців міста з усіх куточків Європи. Польський король Сигізмунд Третій надав Бандінеллі привілей на утримання регулярної королівської пошти і титул «королівського постмагістра». Львів’яни могли щосуботи відправляти й одержувати листи з усієї Європи, але ці послуги коштували неймовірно дорого. Папір у ті часи був дуже важким, тому надсилання лише шести грамів кореспонденції, наприклад, до Гданська, дорівнювала денній платні кваліфікованого ремісника.

#5: Перша у світі гасова лампа

У 1853 році в аптеці «Під золотою зіркою» у Львові, на вулиці Коперника, фармацевтами Йоганом Зехом та Ігнацієм Лукасевичем винайдено першу у світі гасову (нафтову) лампу. Дослідники за наполяганням свого шефа, аптекаря Міколяша, намагалися добути з нафти спирт, проте несподівано винайшли найраціональніший метод крекінгу нафти. З цього часу гас став найбільш уживаним у світі продуктом освітлення, яким досі користується третина людства.

#6: Перша пивоварня

У 1715 у Львові засновано першу в Україні пивоварню. Пиво варили у місті із найдавніших часів. А перша згадка про цех пивоварів датується 1425 роком. У другій половині ХVII століття граф Станіслав Потоцький видає свій указ, згідно з яким ченцям-єзуїтам, що проживали на його землях,  передається у власність ділянка землі для побудови броварні, «щоб пиво варити своє і добре». Відтак, у 1715 році на Клепарові постало перше в Україні промислове броварське підприємство. Виготовлене під суворим контролем якості продукції отцями-єзуїтами, львівське пиво дуже швидко набуло популярності як в регіоні, так і на далеких теренах Центральної Європи.

#7: Перший пам’ятник

На початку XVIII століття у Львові встановлено пам’ятник польському гетьману Станіславу Яблоновському – перший пам’ятник в Україні. У середині XIX століття монумент перенесли на місце біля теперішнього Національного музею на проспекті Свободи, після чого цю центральну вулицю міста стали називати Валами Гетьманськими. У тридцяті роки XX століття пам’ятник виявився тут зайвим, і його перенесли на Трибунальську площу до костелу Єзуїтів, звідки він у 1944 році, після заняття Львова Червоною армією, безслідно зник.

#8: Перший університет

У 1661 році було засновано перший в Україні університет – Єзуїтську академію. За умовами Гадяцької угоди 1658 року між Україною і Польщею, в Україні мали відкритися два православні університети (академії). Один з них – у Києві, другий мав бути у Львові. У цих містах вже не могло бути вищих навчальних закладів іншого віросповідання, а, отже, єзуїтську колегію мали закрити. Добре розуміючи наслідки такого рішення, єзуїти домоглися перетворення своєї колегії на університет. Указ про це підписав король Ян Казимир 20 січня 1661 року, і цей день вважається датою заснування Львівського університету.

#9: Перша у світі повітряна куля

У 1784 році у Львові запущено першу у світі повітряну кулю з автоматичним пальником на рідкому пальному для підігріву повітря у балоні. Це сталося усього через дев’ять місяців після польоту кулі братів Монгольф’є, пальним для якої служила солома.

#10: Перша газета

У 1749 році у Львові вийшло декілька номерів першої в Україні газети ( «Kurier Lwowski»), а 1776 року почала виходити газета «Gаzette de Leopol» (тижневик) – перша регулярна газета в Україні. 1811 року у Львові вийшла найстаріша з чинних в Україні газет і найстаріша з чинних у світі польських газет «Gazeta Lwowska», а 1848 – перша в історії газета українською мовою «Зоря Галицька».

#11: Перший парк

У другій половині XVI століття засновано найстаріший парк в Україні – Єзуїтський (тепер парк імені І. Франка). Чотириста років тому на цьому місці були міські лани, але пізніше ця земля перейшла у приватні руки. Наприкінці XVI століття багатий львівський міщанин Ян Шольц-Вольфович заклав тут парк, витративши на його впорядкування 1600 золотих. Згодом він видав свою доньку заміж за італійця Антоніо Массарі, посла Венеційської республіки у Львові, і парк перейшов до його зятя. Массарі впорядкував парк на італійський манер. 1855 року парк знову перейшов у власність міста, таким чином ставши одним із найстаріших муніципальних парків Східної Європи.

#12: Перший міський театр

У 1776 році відбулося відкриття першого професійного театру у Львові. Німецька трупа театру під керівництвом Франца Геттрсдорфа складалася з акторів і співаків, невеликого хору й оркестру. Колектив брався за різні жанри: оперу, оперету, комедію, пантоміму, балет. Згодом театральна група розмістилася у скасованому декретом цісаря Йосифа II і перебудованому під театральний зал костелу францисканського монастиря на теперішній вулиці Театральній, біля середньої школи № 62. Центр львівського театрального життя вирував у цій будівлі до будівництва 1843 року театру Скарбека (тепер імені Марії Заньковецької).

#13: Перший футбольний матч

1894 року на території теперішнього Стрийського парку у Львові завершили будівництво стадіону британського стилю з футбольним полем і трибунами на 7 000 місць. А 14 липня 1894 року тут відбулася визначна подія в історії українського футболу – перший футбольний матч між командами товариства «Сокіл» Львова і Кракова. «Gazeta Lwowska» повідомляла, що львівські футболісти грали у сірих гімнастичних штанях і білих футболках, а футболісти Кракова – у синіх штанях і білих футболках. Львів’яни перемогли, м’яч на 6-ій хвилині забив у північні ворота учень гімназії Володимир Хомицький.

#14: Перший готель

Близько 1785 року на місці теперішнього Музею етнографії на проспекті Свободи підприємець Йоганн Прешель спорудив триповерхову будівлю – перший львівський готель, який називався «Під римським цезарем». Для будівництва використовували цеглу розібраного шпиталю Святого Духа на нинішній площі Івана Підкови. На початку XIX століття будівля готелю вважалася найбільш імпозантною кам’яницею на Нижніх Валах після губерніального управління.

Джерело: Фотографії старого Львова