Страсна п’ятниця: що можна і не можна робити в цей день, традиції та звичаї українців

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Підписуйтеся на наш канал в Telegram та сторінку в Instagram

Як відомо — перед Великоднем триває Страсний тиждень. А от п’ятниця, найсуворіший день цього тижня, який має безліч обмежень, заборон та застережень. Адже саме у цей день розіп’яли Ісуса Христа. 

Головна відмінність цього дня у тому, що єдиний раз на рік не правиться Служба Божа, а справляється лише Вечірня із головним обрядом — винесенням плащаниці. Плащаниця є символом полотна у яке був завернутий Ісус Христос, коли його зняли з хреста і у яке він був загорнутий під час свого воскресіння. За віруваннями християн, на полотні залишився відбиток у наслідок божественного випромінювання, походження якого вчені так і не змогли дослідити.

У Західній частині України дзвони у цей день не дзвонять. Про божу службу повідомляють за допомогою стукоту в дерев’яну дошку.

Піст у цей день особливо суворий. Віряни не їдять нічого до Вечірньої служби із винесенням плащаниці. А вечеря повинна бути якомога скромнішою, без олії, цукру та інших додатків. Проста каша на воді чи сирі овочі з городу. А деякі люди і зовсім обмежувались водою, адже вірили, що це захистить їх від негараздів у наступному році. Також існує давнє повір’я, що той хто утримається протягом цього дня навіть від води, має шанс дізнатись час своєї смерті.

Що не можна робити у Страсну п’ятницю

Не можна шити, а також робити будь-які процедури з покращення чи зміни зовнішності — макіяж, зачіски, фарбування волосся тощо. Не можна співати. У деяких регіонах у ніч пекли паски, але якщо вони не зійшли — це вважалось дуже поганим знаком.

Під забороною знаходиться вся робота по дому, навіть легке прибирання чи приводження одягу до ладу. Все це має завершитись ще у Чистий четвер. Також однією із найсуворіших заборон вважалось прання та розвішування одягу і білизни.

До заборон відноситься не тільки спів, але й танці та будь-які інші розваги. Вважалось, що коли Страсна п’ятниця припала на твій день народження, то краще перенести святкування, аби не накликати на себе біди. Це ж стосувалось і всіх людських насолод та спокус, тож радили утриматись і від інтимного життя.

Прикмети у Страсну п’ятницю

В давнину вважали, що якщо в це день небо зоряне – буде хороший урожай зернових, якщо весь день хмарно, “хліб буде з бур’яном”, тобто буде неврожай.

 

В Страсну п’ятницю не можна плювати на землю. Народні прикмети говорять, що хтось плюне на землю – від того на весь рік всі святі відвернуться.

Прати у Велику п’ятницю не можна. Існує повір’я, що якщо у цей день випрати білизну і вивісити її сушитися, то на ньому з’являться сліди крові.

Людина, яка повністю утримується від їжі і води весь цей день, буде знати за три дні час своєї смерті.

Багато існує заборон, пов’язаних із землею. Не можна кидати щось на землю, вкопувати в неї щось, проколювати землю, а особливо найтяжчим гріхом у цей день вважалось на землю плювати. В такому разі людина може накликати на себе ледь не смертельне лихо. Адже раніше люди вірили, що від того, хто плюне в цей день на землю — усі святі відвернуться на весь рік та не будуть його оберігати.

Із природних прикмет

Якщо небо з четверга на п’ятницю ясне і зоряне, то буде хороший урожай зернових культур, а якщо весь день хмарно і дощить, то буде багато бур’яну.

Що можна робити у Страсну п’ятницю

У Страсну п’ятницю християнам варто відвідати богослужіння та помолитися.

Наші предки вважали, що якщо принести з богослужіння 12 запалених свічок і розставити їх у будинку, то це обов’язково принесе у дім благополуччя та удачу на наступний рік.

Хоч у Страсну п’ятницю працювати не можна, але дозволено випікати паски.

У народі кажуть, що випічка, приготована у Велику п’ятницю, не зіпсується і не покриється цвіллю, а також матиме цілющу силу.

Також є народне повір’я для мам – в цей день можна відлучити дитину від грудного вигодовування – такий малюк має бути здоровий та сильний.

За матеріалами 24 КаналВсвіті

Новини партнерів:
Поширити:

ЗАЛИШИТИ  КОМЕНТАР