Середа, Вересень 26

Сторічні фотомонтажі від празького «Ледерер і Поппер» з видами Галичини і не тільки

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Понад сто років тому празьке видавництво Ледерер і Поппер  (Lederer & Popper) випустило серію кольорових листівок-фотомонтажів,  на яких були зображені міста австрійської та німецької імперій. Про це пише автор на сайті Тіні Забутої Галичини.

“Вперше я побачила кілька таких монтажів з видом Львова і особливо мене зачепила одна листівка з жінкою, яка впала з велосипеда. Така сцена виглядала незвичною, як для листівки, і навіть комічною, тому мені захотілося дізнатися більше. Мені пощастило, бо на листівках була вказана назва видавництва і я змогла віднайти більше монтажів з видами інших міст, а також трохи інформації про саме видавництво.

На сайті «Old Prague on Old Postcards» (Стара Прага на старих листівках) читаємо, що фірма Lederer & Popper (Josef Lederer & Rudolf Popper) “розробляла, а також, можливо, і видавала листівки з чорно-білими та кольоровими зображеннями, фотомонтажі, тисненим літографічним обрамленням, та ін. Колекція листівок з видами Праги від цього видавництва є одною з найбільших. На листівках, як правило, стояли підписи: «L. & P.» , або «L. & P.P.» (остання літера Р – скорочення від «Прага»). Особливо зображення, розмальовані вручну, які виконані цією відомою фірмою, є чи не найбільш якісними серед всіх листівок зі старою Прагою; відтінки, переважно, приглушені, наближені до справжніх.”

Окрім листівок з побутовими сюжетами, такими як парочки, що гуляють в парку, чи люди на велосипедах, видавництво випустило також серію фотомонтажів із зображенням міст “in der Zukunft” (у майбутньому). На листівках показані хаотичні переповнені вулиці з повітряними кулями, надземними трамваями, дирижаблями, літаючими велосипедами та аваріями на дорогах.

Я помітила цікаву особливість: фото кількох одних і тих самих осіб або вагонів були вклеєні в колажі з різними містами. Наприклад, одного і того ж усміхненого вусатого чоловіка можна побачити як у Львові, та інших галицьких містах, так і у кількох німецьких містах. Або жіночка, яка падала з велосипеда то у Львові на вулиці Баторего (тепер Князя Романа), то у австрійських містечках Вінер-Нойштадт та Санкт-Пельтен. Також можемо бачити Вуппертальську підвісну дорогу у багатьох містах, зокрема у німецьких містах, але також у Самборі. При чому на зображеннях вона пролягає значно вище над містом, аніж в дійсності.

А пояснення чому так робили, я знайшла на німецькому сайті Spiegel Online:

 

«Листівки були товарами дешевого і масового виробництва. Оскільки вдалий мотив можна було видозмінювати і обігрувати, тим самим збільшуючи кількість продаж, на листівках знову і знову зустрічаємо одні і ті ж декорації. Видавництва, такі як Lederer & Popper співпрацювали з фотографами і магазинами канцелярських товарів, які присилали їм фотографії зі своїх міст. Оригінальні фотографії доповнювалися стафажем, друкувалися необхідними тиражами і відправлялися назад місцевим торговим партнерам на продаж.»”

Австрійська імперія – Галичина

Львів:

Stanisławów (Івано-Франківськ):

Sambor (Самбір) – до 1912

Kołomyja (Коломия):

Австрійська імперія – Австрія та Чехія:

Німецька імперія

Міста «in der Zukunft» (у майбутньому):

Postkarte Zukunft Würzburg:

США – Бостон

Я навіть знайшла приклад з видом Бостона!

Текст: Арета Ковальська / Переклад: Оксана Карпа спеціально для Тіні Забутої Галичини. 

Новини партнерів:

Підписуйтеся на наш канал в Telegram та спільноту в Facebook
Поширити:

ЗАЛИШИТИ  КОМЕНТАР