Вівторок, 16 Квітня

Один з найстаріших дерев’яних храмів на Львівщині

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

Один із найяскравіших та найстаріших дерев’яних храмів Львівської області – це церква святого архангела Михаїла, яку в 1697 році звів майстер з села Сасів Григорій Гебич. Знаходиться це сакральне місце зовсім неподалік Олеського замку в селі Кути Буського району.

Храм без перебільшення можна вважати одним з найкращих представників дерев’яного мистцева проектування в Україні. Протягом своєї історії церкву кілька разів видозмінювали, зокрема у 1865 році було добудовано аркадну галерею під опасанням, трохи пізніше з’явилась ризниця.

Фото: bogdan_susol

Церкву зведено зведено за канонами народної архітектури галицької школи. Це дерев’яна тризрубна триверха церква, розмірами 13,3 м на 6,1 м.

У 1910-х і 1930-х роках в храмі було проведено кілька ремонтів, зокрема було замінено гонтове покриття стін на шалівку, а у 1954 році куполи було покрито бляхою.

Старі написи над входом. Фото: Roman Brechko

У 1974 році храм попадає під опіку Товариства охорони пам’яток і Львівської картинної галереї. Тоді ж було проведено реставрацію храму, під час якої відновили гонтове покриття, відремонтували інші конструкції, а також підняли споруду на кам’яний фундамент.

Проте на цьому все закінчилось, і надалі церква стояла зачиненою, що, звісно ж, не кращим чином відбивалось на її стані. В результаті в 2000-х роках храм перебував в аварійному стані, проте на щастя знайшлись ентузіасти і церкву вдалось врятувати.

У 2008 році за ініціативи студентів Університету банківської справи за підтримки Бориса Возницького було проведено благодійну акцію, завдяки якій вдалось зібрати 220 тисяч гривень, які витратили на перекриття даху, встановлення протипожежної системи та сигналізації.

Фото: Roman Brechko

Зараз в церкві відкрито перший в Україні Храм пам’яті. Також було повернуто старий іконостас.

На захід від церкви розташовується дерев’яна дзвіниця, яку було зведено у XVIII столітті. Споруда є квадратною в плані одноярусною каркасною конструкцією з шатровим верхом. Дзвіниця разом з церквою утворює єдиний архітектурний ансамбль. Під час проведення реставраційних робіт в храмі дзвіницю відновлено не було. Зараз перебуває в стані руїни.

Стара дзвіниця

Дзвіницю внесено до реєстру пам’яток архітектури національного значення під охоронним номером 409/2.