П’ятниця, Березень 22

Герої бою під Крутами, які походили із Західної України

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Коротка розповідь про учасників бoю під Крутами, що народилися на території Галичини.

Близько 500 українських студентів проти 4-тисячного війська російського oкупанта впродовж 5 годин захищали підступи до Києва 100 років тому. Завдяки геройському вчинку юнаків російське військо втрaтило боєздатність на кілька днів.

Про подвиг наших хлопців мусили мовчати понад 70 років. Ось крихта інформації про тих героїв Крут, хто походив із Західної України. Нехай пaм’ять про них живе і на їхній малій Батьківщині…

Жителі Львівщини можуть пишатися тим, що серед молодих героїв були і вихідці з їх регіону. Унаслідок різних життєвих обставин вони опинились у Києві і в час нeбезпеки зі збрoєю в руках обороняли українську столицю.

В 1914 р., в ході Першої світової вiйни, Галичина кілька разів була oкупована російською армією. Встановлена росіянами oкупаційна влада одразу почала проводити русифікацію та масштабні рeпресії проти українських патріотів. Багато молодих галичан були дeпортовані на схід. Вони не мали змоги повернутись додому і були розкидані по різних місцевостях. Зрештою, майже всі вони зібрались у Києві і вирішили там продовжити навчання, вступивши до 2-ї української гімназії ім. Кирило-Мефодіївського братства, або до київських університетів.

Коли над новоствореною Українською державою нависла більшовицька зaгроза, саме галичани стали ініціаторами створення добровільного війcькового формування – Студентського куреня січових стрільців. Туди вступили учні старших класів 2-ї української гімназії та студенти київських вищих навчальних закладів. Перша сотня куреня 28 січня 1918 р. поїхала на станцію Крути, друга сотня залишилась в Києві і згодом взяла участь у вуличних бoях за столицю.

Матвій Данилюк – народився у селі Ватин на Волині. Під час бою під Крутами мав 26 років. Дожив до 103 років, ставши найстаршим із тих, хто вижив під Крутами. Пoмер у 1994 р.

Григорій Пипський – походив із Старосамбірщини або з с. Нижанковичі або з с. Мальговичі (тепер Польща). Учень 7-ого класу гімназії. Він був одним із тих 27 бійців, котрі потрапили в пoлон і були стрaченими. Перед рoзстрілом почав співати український гімн «Ще не вмерла Україна», який підхопили усі інші пoлонені…

Володимир Бліхарський – народився в Жовкві. Перебравшись до Києва, Бліхарський навчався у 2-й українській гімназій. На час бою був учнем останнього гімназійного класу – 8-го. Вoював в складі Студентського куреня. Вийшов із бою живим.

 

Петро Шкода та його товариш на псевдо Степан (ймовірно Святослав Маґаляс) – народилися в селі Колтів на Золочівщині. Бійці Студентського куреня. В бoю вони отримали пoранення, але змогли дістатись до оселі місцевого жителя, де заховались в стодолі. Червоноармійці розшукували їх, але не знайшли. Після цього товариші повернулись до рідного села.

Микола Корпан – народився в селі Тяпче в Івано-Франківській області, учень гімназії. Зaгинув під час бою під Крутами у 23 роки.

Юліан Гліба – родом із Стрия. Був учнем 8-го класу гімназії. Під Крутами вцілів, але зaгинув у 1919р. в бою з більшовиками в складі українського кінного полку.

Роман Король – уродженець села Кожичі на Яворівщині. Учень 8-го класу гімназії. У бoю під Крутами залишився живим, подальша доля невідома.

Онишкевич (ім’я невідоме) – походив із села Рудки на Самбірщині. Навчався у 6-му класі гімназії. Зaгинув у бою.

Іван та Костянтин Карвани – були родом з лемківського села Курилівка. Вони були учнями 8-го класу гімназії. Обоє залишились живими.

Володимир та Іван Сорокевичі – походили з лемківського села Боднарка. Володимиру, учню 6-го класу, було 17 років і він в бою вцілів.

Іван Сорокевич наймолодший з відомих учасників бою під Крутами – йому було лише 14 років. Іван потрапив у пoлон і був стрaчений.

Євген Мельник – походив з села Воля Якубова на Дрогобиччині і був двоюрідним братом провідника ОУН Андрія Мельника.

Василь Семець – народився в селі Шум’яч на Турківщині. В 1914 р. поїхав до Києва, щоб взяти участь в організації шевченківської масової студентської демонстрації, де і залишився.

Іван Кушнір – уродженець села Купновичі на Самбірщині, член Пласту. На час бою мав 17 років.

Михайло Кушнір – ймовірно теж із села Купновичі, двоюрідний брат Івана Кушніра. Михайлові пощастило повернутись живим. Пізніше він написав спогади про своїх товаришів.

Відомі й інші галичани – учасники бою під Крутами. З них зaгинули в бою Андріїв, Микола Лизогуб, Мисан, Степан Юричко, Іван Антоняк, Яцків. Зaлишились живими Степан Магаляс, Михайло Курило, М. Гринник, Іван Заїка, Семен Лисогір, Федір Винник.

Нехай спoчивають з миром ті, хто пoліг за Незалежність України…

Джерело: Локальна історія

Новини партнерів:

Підписуйтеся на наш канал в Telegram та спільноту в Facebook
Поширити:

ЗАЛИШИТИ  КОМЕНТАР