Четвер, Березень 21

Зростання ціни на газ: експерт назвав плюси непопулярного кроку

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

18 вересня голова НАК “Нафтогаз України” Андрій Коболєв заявив, що Україні вдалось досягнути домовленості з Міжнародним валютним фондом щодо поступового виведення ціни на газ до рівня імпортного паритету до 2020 року. Про це повідомляє 24 Канал.

А головною умовою отримання нового траншу від Міжнародного валютного фонду – є підвищення ціни на газ для населення до ринкового рівня і збалансування держбюджету України, щоб дефіцит не перевищував 2,5% від ВВП.

Заступник керівника Стратегічної групи радників з підтримки реформ (SAGSUR) Павло Кухта у коментарі 24 Каналу пояснив, чому здорожчання ціни на газ є неминучим, а усі пропоновані альтернативи є набагато небезпечнішими, ніж підвищення тарифів.

“Гроші МВФ Україні потрібні для уникнення дефолту та економічної кризи у нинішній період пікових боргових виплат – впродовж 2018-2020 років виплати за зовнішнім державним боргом становитимуть приблизно 18,5 мільярдів доларів. Альтернативи всього дві: жорсткий дефіцит бюджету – понад 100 мільярдів гривень або – дефолт”, – зазначив фахівець.

Кухта пояснив, що дефіцит бюджету означатиме повне згортання державних інвестицій. Не бачити тоді українцям ні нових доріг, ні підвищення зарплат чи соцвиплат. Постраждає також у приватний сектор.

“Приватний бізнес очікує економічний спад внаслідок різкого зниження споживчого попиту та значне погіршення і так вкрай поганих державних послуг. Поліція, “швидка” – зачекайте, що буде, коли в них закінчаться гроші на бензин. Ще гірше – скорочення видатків торкнеться оборонного сектору, а це ризик елементарно програти у війні на сході”, – змалював дуже невтішні перспективи Павло Кухта.

Другий песимістичний сценарій, який передбачає дефолт, за словами експерта зачепить кожного без винятку українця.

“Через глибоку девальвацію, долар по 40 чи й 50 гривень, стрибок інфляції – десятки відсотків додаткового зростання цін, зростання безробіття”, – зазначив економіст.

Як формується ціна на газ для населення

Енергетичний експерт “Реанімаційного пакету реформ” Святослав Павлюк зауважив, що у такому разі українці не будуть витрачати гроші бюджету і безкінечно дотувати газ. Сьогодні через “спеціальну”, занижену ціну на газ 100% населення України отримує таку собі “субсидію” першого рівня від держави. Другий рівень – індивідуальний, для субсидіантів.

 

Але матимемо: або газ по 12 (умовно) і долар як є зараз, або – ціна на газ та ж сама, але – втрата фінансової допомоги, долар по 40-50, і – все одно подорожчання газу, бо він імпортний, а отже його вартість все одно буде перерахована в доларах, – констатував експерт.

Тому підвищення тарифів на газ вимагає і МВФ: щоб Україна створила ринок газу, стала повноцінним учасником європейського і світового ринку. Адже наша держава, в тому числі – має свій газ.

Ми в процесі державного регулювання цін догралися до того, що власне українське видобування газу скоротилося від 70 мільярдів кубометрів у 70-х роках до 16-17 мільярдів за минулий рік. Це означає, що усі ці роки нам не вистачало грошей на підтримку свердловин у робочому стані, на їхнє обслуговування, та на нові свердловини, – розповів експерт.

Павлюк зазначив, що коли Україна продає свій газ дешевше, ніж він мав би коштувати на світовому ринку – це вбиває економічну модель його видобування. Відповідно, маємо зростання імпорту газу, потребу у валюті.

Також фінансовий експерт Сергій Фурса розповів, чому український газ не має продаватися для українців по собівартості.

“Український газ повинен продаватися за собівартістю – це небезпечна маніпуляція. Не повинен. Немає жодної економічної причини для цього. Ви не вимагаєте, щоб українська картопля продавалася за собівартістю тільки тому, що її виростили в Україні? Ціна повинна бути ринковою, тільки таке поняття про справедливу ціну існує в цьому світі”, – пояснив Фурса.

За словами експерта, компанія, яка видобуває газ, купує ліцензію. І платить ренту. Ось так народ і отримує оплату за свої права. Ніякого відношення до продажу цього газу початкове право власності народу вже не має. Тому що той, хто газ видобуває, вже сплатив цей рахунок. Народ вже отримав оплату за те, що хтось видобуває його газ.

© НАФТОГАЗ УКРАЇНИ

Що таке дефолт?

Це стан у кредитних відносинах, коли позичальник не виплачує свої борги або платежі, порушує платіжні зобов’язання позичальника перед кредитором. Дефолтом також називають нездатність проводити своєчасні виплати за борговими зобов’язаннями або виконувати інші умови договору позики.

Новини партнерів:

Підписуйтеся на наш канал в Telegram та спільноту в Facebook
Поширити:

ЗАЛИШИТИ  КОМЕНТАР