Вівторок, 16 Квітня

Уряд планує компенсувати зарплати тимчасово безробітним у зв’язку з карантином

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

Кабінет Міністрів планує компенсувати виплати для зарплат підприємствам, які не звільнятимуть людей на час карантину.

Про це сказав міністр розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства України Ігор Петрашко в ефірі програми “Свобода слова Савіка Шустера”.

За його словами, уряд буде збільшувати допомоги по безробіттю і вже збільшив мінімальні виплати.

“Допомога у зв’язку з “тимчасовим безробіттям, якщо на підприємствах люди зайняті не повний день, ми будемо компенсувати їм (підприємствам) виплати на людей, які знаходяться вдома і які повернуться на роботу після завершення карантину. Тобто ми говоримо: “Не звільняйте людей, ми вам будемо виплачувати до мінімальної зарплати на людей, які не повністю зайняті, які повернуться”, – зазначив Петрашко.

Міністр також додав, що ця програма буде реалізована в разі позитивного голосування за поправки до бюджету.

При цьому малий і середній бізнес зможе за спрощеною процедурою отримати для своїх співробітників компенсації частини зарплат за період простою. Розмір допомоги для одного працівника не може бути вищим, ніж сума мінімальної зарплати, яка нині становить 4723 гривні, слідує з нової редакції закону про зайнятість. Але і для цього потрібно дотриматися ряду умов, розповідає РБК-Україна.

Компаніям потрібно буде довести, що робочий час було скорочено саме через виконання передбачених карантином заходів проти коронавіруса. “Просто скорочення обсягів бізнесу у карантинний період не є достатньою підставою (для виплат допомоги по частковому безробіттю, – ред.). І, звичайно, допомога надається тільки на оформлених працівників”, – говорить Наконечна.

Достатньою підставою для такої виплати буде, якщо роботодавець вживе заходів щодо профілактики і запобіганню поширенню епідемії, як це передбачено рішеннями місцевої влади, підтверджує керуючий партнер ЮФ “Місечко та Партнери” Володимир Місечко.

“Такі “карантинні” виплати по частковому безробіттю надаються роботодавцям тільки з числа суб’єктів малого та середнього підприємництва при відсутності заборгованості з виплати заробітної плати та сплати єдиного внеску”, – уточнив він.

Держдопомогу у зв’язку з утратою доходу через карантин не зможуть отримувати громадяни, які працювали неофіційно. І ця категорія, ймовірно, постраждає більше за інших. За даними Держцентру зайнятості, у неформальному секторі економіки у 2019 році було зайнято близько 3,5 млн громадян. В основному неформальне працевлаштування характерно для сільського господарства, торгівлі, ремонту автотранспорту та будівельної сфери.

Але серед людей, які працювали неофіційно, розраховувати на допомогу зможуть ті, хто раніше вже мав страховий стаж. “Якщо у людини є навіть нетривалий страховий стаж у житті і вона в останній рік не була офіційно працевлаштованою, то на мінімальну допомогу від держави, за умови присвоєння їй статусу безробітного, розраховувати можна”, – зазначила старший юрист Pravo Garant Руслана Зелена.

Вона уточнила, що мінімальний страховий стаж чинним законодавством для призначення допомоги по безробіттю не передбачений, але якщо у претендента на допомогу немає страхового стажу взагалі, виплату йому не призначать.