Субота, 20 Квітня

У Верховній Раді запропонували видати кожному українцеві 3000 грн для боротьби з кризою

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

У Верховній Раді ініціювали заходи з підтримки громадян України та економіки загалом у зв’язку із запровадженим карантином.

В Україні запропонували провести емісію [випуск в обіг нових грошових знаків] 300 млрд грн та використати кошти на три великі програми. Це буде можливим, якщо влада погодить концепцію виходу з коронавірусної кризи, запропоновану нардепами з президентської фракції «Слуга народу».

Цю концепцію під час засідання робочої групи з напрацювання економічних заходів у Верховній Раді презентувала нардеп-«слуга» Людмила Буймістер.

У комітеті підрахували, що макроекономічні показники дозволяють зробити емісію до 10% від ВВП країни, а це близько 300 млрд грн. По 100 млрд грн з цієї суми буде направлено на три великі програми.

  • Перша – фінансова підтримка громадян з метою стимулювання попиту на продовольчі товари. Планується запровадити тимчасовий універсальний базовий дохід у розмірі 3 тис. грн на кожну особу на період виходу з карантину та економічної кризи.
  • Друга – безкоштовне й безумовне кредитування малого та середнього бізнесу для виплати зарплат і збереження робочих місць.
  • Третя – частину грошей буде направлено на відновлення галузі електроенергетики та інвестиції у будівництво інфраструктури.
    Таким чином, 300 млрд грн для цих цілей доведеться просто надрукувати. Право емісії грошей належить Національному банку України, який, однак, офіційно ще не коментував ініціативи депутатів.

Імплементація програми допоможе збільшити попит, що призведе до зростання ВВП, підтримати малий і середній бізнес, зберегти до 80% робочих місць та подолати кризу в енергетиці, — підсумувала Буймістер.

«Зокрема, прозвучала думка, що ми звикли боятися емісії коштів, яка викликає інфляцію, однак, саме страх втратити гроші стимулює людей витрачати кошти і таким чином фінансувати реальний сектор економіки», – сказано у повідомленні прес-служби Верховної Ради.

На думку представниці «Слуги народу», контрольована інфляція — дозволить виходити з кризи і проконтролювати, щоб гроші не залишилися «під подушкою», а пішли на стимулювання попиту. Окрім цього, у Верховній Раді наголосили на необхідності пошуку нестандартних рішень виходу з економічної кризи.

«Ситуація на світових ринках напряму відображається на українській економіці і створює ризики та чинники для її обвалу», — заявила Буймістер.

Так, за її словами, лише за перший квартал спад ВВП становив 1,5%, а прогноз падіння на другий квартал — 11% і, за різними оцінками, вже є до 5 млн безробітних, а рівень бідності в Україні становить 43%.

Нагадаємо, 9 червня Міжнародний валютний фонд схвалив виділення Україні 5 млрд доларів. Перший транш цієї допомоги в сумі 2,1 млрд доларів фонд вже спрямував в Україну. Виділення решти грошей залежатиме від того, як Україна виконуватиме умови програми з МВФ.

Кредит від МВФ дозволить Україні додатково отримати ще майже 3 млрд доларів від Єврокомісії та Світового банку.