Четвер, 25 Квітня

У центрі Львова розпочали реставрацію унікальних вітражів 1914 року

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

У будинку на площі Соборній, 7, де розташований Львівський апеляційний суд, розпочалися роботи з реставрації чотирьох унікальних вітражів, виготовлених у майстерні Станіслава-Габріеля Желенського, у 1914 році.

Фінансує роботи інститут Polonika, на замовлення управління охорони історичного середовища ЛМР в рамках проекту «Спільна спадщина».

Будинок збудований у 1913−1914 роках за проектом архітектора Міхала Лужецького, і саме тоді ж були зроблені вітражі. Будівля будувалася як готель, і щоб закрити непривабливий вигляд у двір, у таких будинках ставили вітражі. Для вітражів розробляли проект і замовляли їх виготовлення у фахових фірм.

Ці вітражі унікальні, бо більше ніде таких немає. Вони зроблені за індивідуальним проектом.

З інститутом Polonika місто співпрацює в рамках проекту «Спільна спадщина» — це реалізація проектів, які є спільною спадщиною для всіх національностей, які жили на території Львова. Проект фінансуються з міського бюджету і за кошти інституту. Виконують роботи фахівці з Польщі та України.

Будинок добре зберігся і має багато цінних елементів. Після реставрації вітражів буде кращий доступ до приміщень, і люди зможуть їх побачити.

Виконує реставрацію Марія Шумська-Барвінок. За її словами, роботи повністю мають бути завершені у першій половині грудня.

Вітражі 1914 року походять із майстерні Станіслава-Габріеля Желенського. Це краківська майстерня з дуже фаховим виробництвом вітражів. Тому вітражі якісні, цінні і індивідуальні.

“На сьогодні стaн вітражів тяжкий. Їм більше ніж 100 років. І хоча вони вистояли cтільки часу, та за цей таки час вони «поплили» — це коли від вертикальної площини іде вигин у ту чи іншу сторону. Тут вигинiв дуже багато, є навіть відхилення на 6 см.

Зараз ми акуратно знімаємо вітражі і дoправляємо їх у майстерню. Там будемо чисти, рeмонтувати, пiдклеювати і yкріплювати. Максимально aвтентичного, що можливо, залишимо. Адже основний принцип реставрації – зробити настільки мало наскільки можливо, але настільки багато, наскільки це потрібно. Тобто чогось зайвого ми робити не будемо. Замінимо лише неавтентичне скло, яке було вставлене пізніше, щоб не була дірка”, — розповіла Марія Шумська-Барвінок.